• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
17°Bratislava

Zrušenie Schengenu môže stáť Taliansko vyše 10 miliárd eur ročne

  • 11:36 05.03.2016
  • Rím
Zrušenie Schengenu môže stáť Taliansko vyše 10 miliárd eur ročne

Podľa prísnosti hraničných kontrol bude stáť zrušenie platnosti dohody krajinu 0,3 % až 0,6 % HDP.

Zrušenie Schengenu môže Taliansko stáť 10 miliárd eur ročne. Negatívny vplyv opätovného zavedenia hraničných kontrol dosiahne až 0,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, tvrdí ekonomický inštitút CGIA. Informovala o tom agentúra APA.

CGIA odhaduje, že náklady Talianska po ukončení Schengenskej dohody môžu ročne dosiahnuť vyše 10 miliárd eur. Podľa prísnosti hraničných kontrol bude stáť zrušenie platnosti dohody krajinu 0,3 % až 0,6 % HDP.

Prísnejšie kontroly spôsobia čakacie lehoty na hraniciach, čo zvýši náklady na prepravu. Negatívny vplyv zavedenia kontrol zrejme pocíti aj turistický ruch. Jeho straty v tejto súvislosti môžu podľa inštitútu dosiahnuť 233 miliónov eur až 465 miliónov eur.

Experti CGIA varovali aj pred vysokými nákladmi hraničných kontrol, ktoré sa dotknú mnohých Talianov pracujúcich v susedných krajinách, ako sú Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko a Slovinsko.

Princíp voľného pohybu osôb a tovarov, ktorý platil uplynulých 20 rokov, je vážne ohrozený. "Aj keby sa hraničné kontroly mali opäť zaviesť len dočasne, malo by to výrazné negatívne vplyvy predovšetkým na taliansky export," varoval inštitút CGIA.

Pred zavedením kontrol na hraniciach varuje aj zväz talianskych nákladných prepravcov firiem Anita. "Tieto opatrenia by Európu vrátili do 90. rokov. Zničilo by to desaťročia trvajúci integračný proces," uvádza sa vo vyhlásení zväzu. Nákladný prepravcovia tvrdia, že hraničné kontroly budú mať negatívny vplyv na talianske špedičné firmy aj na celú ekonomiku krajiny.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

DNES - 10:43Ekonomické

Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

VČERA - 17:58Ekonomické

Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

VČERA - 17:22Ekonomické

Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

VČERA - 13:07Ekonomické

Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

VČERA - 10:35Ekonomické

Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.