• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.4.2024Meniny má Juraj
Bratislava

Viete, čo kupujete? Pozor na tieto zdanlivo zdravé jedlá

  • 16:05 21.05.2013
  • BRATISLAVA
Viete, čo kupujete? Pozor na tieto zdanlivo zdravé jedlá

Keď prechádzate s nákupným vozíkom pomedzi uličky v supermarkete, môže sa vám veľmi ľahko stať, že vás upútajú potraviny, či už svojim názvom alebo popisom, ktoré majú okolo seba akúsi “zdravú svätožiaru”.

Ak vám stačí prečítať si názov potraviny, aby ste sa nechali zlákať, skúste venovať čas aj dôkladnému prečítaniu nálepky s obsahom, aby ste vedeli čo naozaj kupujete. Zdravo pôsobiace jedlo totiž nemusí byť pre vás také dobré, ako si myslíte. Tu je niekoľko potravín, ktorých názov znie lepšie a zdravšie ako naozaj sú.

Ryžové chlebíčky s polevou

Chlebíčky bez polevy sú vyrobené z celozrnnej ryže a síce nemajú ideálnu výživovú hodnotu, ale dajú sa považovať za zdravé jedlo. Ak je však na nich však veľa čokolády alebo karamelu, už to pre veľké množstvo cukru neplatí.

Wafle vyrobené s “celozrnnou zložkou”

Asi by ste si nedali maslo a sirup do misky celozrnných lupienkov – ale ak porovnáte nutričné hodnoty waflí a lupienkov, nie je tam veľký rozdiel. Hľadajte wafle, ktoré sú 100% celozrnné. Dajte si na ne jablkové pyré, alebo čerstvé ovocie a škoricu.

Hrozienka v jogurte

Ak si myslíte, že toto je ten správny spôsob ako jesť ovocie a jogurt, mýlite sa. Poleva hrozienok obsahuje iba štipku jogurtového prášku, ale je bohatá na tuk. Kalorická hodnota uvedená na obale sa môže zdať nízka, všimnite si však objem dávky – je minimálna. Hrozienka sú síce považované za ovocie, ale pretože sú sušené, dávka je malá. Zamiešajte si niekoľko hrozienok do jogurtu a máte ľahšiu a zdravšiu pochúťku.

Tuniakový sendvič

Nepredpokladajte, že ryba je vždy zdravšia ako iné mäsá – záleží na príprave. Tuniakové sendviče sú zvyčajne plné majonézy (približne 100 kalórií na polievkovú lyžicu) a môžu obsahovať až toľko kalórií a gramov tuku ako bežný hamburger z rýchleho občerstvenia.

Čítajte: Hyperaktívne dieťa? Na vine môže byť strava!

Skúste chudé morčacie mäso, kuracie prsia alebo zmiešajte konzervovaného tuniaka s cottage cheesom alebo roztlačeným avokádom a máte oveľa zdravšiu nátierku.

Cereálne tyčinky

Cereálny – to znie zdravo a celozrnne, ale mnoho cereálnych tyčiniek obsahuje málo celozrnnej múky a veľa cukru. Urobili by ste lepšie, keby ste zjedli dve alebo tri figové tyčinky – pritom si dáte aj trocha ovocia.

Čipsy z ovocia alebo zeleniny

Aj keď je lupienok vyrobený z pokrájaného jablka, stále je vyprážaný v tuku a preto je nabitý kalóriami. Jedzte čerstvé ovocie a zeleninu, tak ako príroda chcela. Svoju chuť na niečo slané a chrumkavé uspokojte hrsťou orieškov alebo 100-percentným celozrnným krekrom.

Čítajte: Umlčte hlad bez výčitiek! Siahnite po správnych potravinách

Fľaškové čajové nápoje

Čaj z vylúhovaných čajových lístkov alebo vrecúška, ktorý si urobíte sami, je zdravý a je na míle vzdialený od fľaškovaných nápojov, ktoré sa začínajú slovom čaj a končia zoznamom príchutí a cukrom. Množstvo čajových nápojov sa predáva v pollitrových fľašiach, ktoré obsahom predstavujú dvojitú porciu, čiže prijímate skoro tretinu šálky cukru v každej fľaši. Urobte si domáci čaj a slabučko oslaďte, aby bol chutný.

Zdroj: WEBNOVINY, Herbalife
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

DNES - 9:04Zdravie

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou.

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.