Z boja o Biely dom sa stiahol republikán Jim Gilmore
- 9:17 13.02.2016
- BRATISLAVA

Gilmore bude naďalej upozorňovať na riziká, ktoré by prinieslo zvolenie jedného z demokratických kandidátov do funkcie prezidenta USA.
Gilmore, ktorý sa uchádzal o nomináciu Republikánskej strany, vo svojom vyhlásení uviedol, že má v pláne podporiť vo voľbách nominanta svojej strany a bude naďalej upozorňovať na riziká, ktoré by prinieslo zvolenie jedného z demokratických kandidátov - Hillary Clintonovej alebo Bernieho Sandersa - do funkcie prezidenta USA.
Gilmore oznámil svoju kandidatúru vlani v júli. Od samého začiatku bol považovaný za outsidera. Prakticky nefiguroval v žiadnom z rebríčkov vypracúvaných na základe analýz verejnej mienky a zúčastnil sa len na jedinej debate. Na volebných zhromaždeniach v Iowe získal 12 hlasov a na tohtotýždňových primárkach v štáte New Hampshire ho podporilo 133 voličov.
Gilmore bol guvernérom štátu Virgínia v rokoch 1998-2002. Na prelome tisícročí viedol kongresovú komisiu, ktorá radila prezidentom Billovi Clintonovi a Georgeovi W. Bushovi v otázkach boja proti terorizmu. V 70. rokoch bol príslušníkom armády a potom pôsobil ako agent u kontrarozviedky v západnom Nemecku.
O funkciu prezidenta sa uchádzal už v roku 2008, keď však z predvolebného boja vypadol ešte pred primárkami. V tom istom roku prehral s demokratom Markom Warnerom aj súboj o post senátora za štát Virgínia.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Lipavský: Spojenci v NATO by mali opäť označiť Rusko za najvážnejšiu hrozbu
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje za kľúčové, aby spojenci v Severoatlantickej aliancii znovu označili Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantický priestor.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.