• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
13°Bratislava

Západnú Austráliu pustoší mohutný lesný požiar Waroona

  • 6:58 08.01.2016
  • PERTH
Západnú Austráliu pustoší mohutný lesný požiar Waroona

Nepriaznivé poveternostné podmienky a silný vietor komplikujú hasenie požiaru v západnej Austrálii, ktorý už napáchal veľké škody.

Viac než 95 domov a ďalších budov zničil veľký lesný požiar nekontrolovane pustošiaci juhozápadné časti austrálskeho štátu Západná Austrália, informovala spravodajská stanica BBC. Obyvatelia historického mestečka Yarloop 129 kilometrov južne od západoaustrálskej metropoly Perth uviedli, že plamene už zničili väčšinu budov.

Úrady hlásia troch nezvestných a potvrdili zničenie jednej tretiny celého mesta. Požiar nazývaný Waroona poháňa vietor dosahujúci v nárazoch rýchlosť 60 kilometrov za hodinu, jeho plamene šľahajú údajne miestami do výšky 50 metrov.

Komisár pre požiarne a pohotovostné služby v štáte Západná Austrália Wayne Gregson na tlačovej konferencii pripustil, že požiar bol v Yarloope príliš intenzívny, aby sa ho dalo hasiť priamo. "Požiar pokračuje a je stále bez ohraničenia a mimo kontroly," povedal Gregson v Perthe, jeho slová citovala agentúra AP.

Pri zdolávaní prírodného živlu sa dosiaľ zranili štyria hasiči, záchranári prišli o jedno vozidlo. Plamene dosiaľ spálili vyše 50 000 hektárov zeme a ohrozujú ďalšie mestá. Nepriaznivé poveternostné podmienky a silný vietor budú komplikovať hasenie aj v priebehu piatka.

Miestny politik Murray Cowper pre BBC uviedol, že škody na majetku sú "značné". "Máme skúsených hasičov, ktorí tam roky pôsobia. Hovorili, že nikdy nič takéto nevideli," dodal s tým, že oheň môže mesto zničiť úplne.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež Lev XIV. navštívil hrobku svojho predchodcu Františka

Pápež Lev XIV. navštívil hrobku svojho predchodcu Františka

DNES - 21:36Zahraničné

Len dva dni po tom, čo bol zvolený za novú hlavu katolíckej cirkvi, navštívil v sobotu pápež Lev XIV. hrobku svojho predchodcu Františka v Bazilike Panny Márie Väčšej v Ríme, kde zotrval v krátkej modlitbe.

Peskov: Rusko si návrh prímeria premyslí, ale vyvíjať tlak naň je zbytočné

Peskov: Rusko si návrh prímeria premyslí, ale vyvíjať tlak naň je zbytočné

DNES - 20:15Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou.

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

DNES - 16:36Zahraničné

Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

DNES - 15:50Zahraničné

Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

DNES - 15:26Zahraničné

Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.