• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Jablčný ocot: recept a použitie

 • 18:02 15.12.2015
 • Bratislava
Jablčný ocot: recept a použitie

Prinášame vám jednoduchý návod na prípravu vlastného jablčného octu. Zároveň vám prezradíme desať tipov, ako ho využiť pre lepšie zdravie.

Jablčný ocot má veľa liečivých vlastností a nízky obsah kalórií, pritom obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a aminokyselín. Nižšie sú uvedené niektoré zdravotné prínosy jablčného octu pre zdravie spoločne s tipmi, ako na to:

1. Kombinácia jablčného octu s vodou v pomere 1: 2 je efektívny čistič.

2. Naneste jablčný ocot na pokožku hlavy, čím môžete liečiť lupiny a svrbivú pokožku hlavy. Funguje to vzhľadom na silné enzýmy v jablčnom octe, ktoré majú anti-baktérie schopností.

3. Pridajte jeden diel jablčného octu do 2-3 dielov vody a vytvoríte si roztok na liečbu kožných problémov. Vzhľadom k tomu, že kyslosť jablčného octu sa približuje k prírodnej úrovni pH pokožky, je vhodný pre ochranu proti baktériám, ktoré môžu poškodiť našu kožu.

4. Kyseliny v jablčnom octe pomôžu efektívnejšie uvoľniť toxíny z tela. Jednoducho zmiešajte 250ml vody s 2-3 lyžičkami jablčného octu a pridajte med podľa chuti. Tento nápoj pred jedlom bude skvelý na detoxikáciu a bude tiež podporovať trávenie a posilňovať imunitný systém.

5. Jablčný ocot má prirodzený anti-histamínový účinok, ak trpíte na sezónne alergie, môže účinne zmierniť príznaky. Pite 60ml jablčného octu v 120ml vody 3 krát denne. Môžete tiež osladiť zmes medom.

6. Jablčný ocot môže znížiť tvorbu žalúdočných štiav, pretože ocot napodobňuje kyslosť žalúdka na podporu trávenia. Pitie 1 lyžicu jablčného octu vo vode pred každým jedlom, čím môžete znížiť symptómy.

7. Nedostatok minerálov a elektrolytov môže viesť k únave svalov po cvičení. Aby ste tento problém vyriešili, môžete si dať lyžicu jablčného octu zmiešaného s vodou pred tréningom.

8. Kloktanie s jablčným octom pomáha odstrániť nepríjemný zápach z úst a tiež vybieliť zuby. Jednoducho pridajte pol lyžice jablčného octu do vody a dvakrát denne a použite ako ústnu vodu.

9. Jablčný ocot pomáha pri úbytku hmotnosti v dvoch smeroch: po prvé, zvyšuje pocit sýtosti po jedle. Po druhé, jablčný ocot tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čím pomáha spáliť viac kalórií a obmedziť chute.

10. 2-3 lyžičky jablčného octu zmiešané v 250ml vody dokážu pri dennej konzumácii spolu so stravou s vysokým obsahom vlákniny bojovať proti zápche.

Recept na domáci jablčný ocot

 • 1 šálka nakrájaných jabĺk (olúpaných, prípadne so šupkami v BIO kvalite)
 • 2 lyžice cukru
 • voda

Postup

 1. Zoberte sklenenú alebo keramickú nádobu a tanier alebo menšiu nádobu, ktorá sa hodí práve do vnútra väčšej. Dôkladne ich umyte v umývačke riadu, alebo ponorte do vriacej vody.
 2. Dajte jablká a cukor do nádoby, pridajte vodu, aby bola hladina asi 3cm na jablkami.
 3. Položte tanier na vrch nádoby, aby sa do nej nedostal vzduch. Zakryte ju utierkou a umiestnite na tmavé miesto pri izbovej teplote po dobu jedného týždňa, kým bude kvasiť. Raz za niekoľko dní zmes premiešajte.
 4. Po týždni prelejte zmes cez sitko do čistej nádoby a prikryte čistou handričkou. Zaistite ju gumičkou a uložte na tmavom mieste po dobu najmenej 6 týždňov.
 5. Po šiestich týždňoch je ocot pripravený na použitie. Môžete ho uložiť v chladničke, kde vám vydrží dlhšie, než pri izbovej teplote.
Zdroj: info.sk, TM, ehow.com, livestrong
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

VČERA - 7:43Zdravie

Domáci recept vám pomôže zmierniť príznaky prechladnutia.

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

16:35 03.12.2023Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

7:29 03.12.2023Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.