• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
28°Bratislava

Jablčný ocot: recept a použitie

 • 18:02 15.12.2015
 • Bratislava
Jablčný ocot: recept a použitie

Prinášame vám jednoduchý návod na prípravu vlastného jablčného octu. Zároveň vám prezradíme desať tipov, ako ho využiť pre lepšie zdravie.

Jablčný ocot má veľa liečivých vlastností a nízky obsah kalórií, pritom obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a aminokyselín. Nižšie sú uvedené niektoré zdravotné prínosy jablčného octu pre zdravie spoločne s tipmi, ako na to:

1. Kombinácia jablčného octu s vodou v pomere 1: 2 je efektívny čistič.

2. Naneste jablčný ocot na pokožku hlavy, čím môžete liečiť lupiny a svrbivú pokožku hlavy. Funguje to vzhľadom na silné enzýmy v jablčnom octe, ktoré majú anti-baktérie schopností.

3. Pridajte jeden diel jablčného octu do 2-3 dielov vody a vytvoríte si roztok na liečbu kožných problémov. Vzhľadom k tomu, že kyslosť jablčného octu sa približuje k prírodnej úrovni pH pokožky, je vhodný pre ochranu proti baktériám, ktoré môžu poškodiť našu kožu.

4. Kyseliny v jablčnom octe pomôžu efektívnejšie uvoľniť toxíny z tela. Jednoducho zmiešajte 250ml vody s 2-3 lyžičkami jablčného octu a pridajte med podľa chuti. Tento nápoj pred jedlom bude skvelý na detoxikáciu a bude tiež podporovať trávenie a posilňovať imunitný systém.

5. Jablčný ocot má prirodzený anti-histamínový účinok, ak trpíte na sezónne alergie, môže účinne zmierniť príznaky. Pite 60ml jablčného octu v 120ml vody 3 krát denne. Môžete tiež osladiť zmes medom.

6. Jablčný ocot môže znížiť tvorbu žalúdočných štiav, pretože ocot napodobňuje kyslosť žalúdka na podporu trávenia. Pitie 1 lyžicu jablčného octu vo vode pred každým jedlom, čím môžete znížiť symptómy.

7. Nedostatok minerálov a elektrolytov môže viesť k únave svalov po cvičení. Aby ste tento problém vyriešili, môžete si dať lyžicu jablčného octu zmiešaného s vodou pred tréningom.

8. Kloktanie s jablčným octom pomáha odstrániť nepríjemný zápach z úst a tiež vybieliť zuby. Jednoducho pridajte pol lyžice jablčného octu do vody a dvakrát denne a použite ako ústnu vodu.

9. Jablčný ocot pomáha pri úbytku hmotnosti v dvoch smeroch: po prvé, zvyšuje pocit sýtosti po jedle. Po druhé, jablčný ocot tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čím pomáha spáliť viac kalórií a obmedziť chute.

10. 2-3 lyžičky jablčného octu zmiešané v 250ml vody dokážu pri dennej konzumácii spolu so stravou s vysokým obsahom vlákniny bojovať proti zápche.

Recept na domáci jablčný ocot

 • 1 šálka nakrájaných jabĺk (olúpaných, prípadne so šupkami v BIO kvalite)
 • 2 lyžice cukru
 • voda

Postup

 1. Zoberte sklenenú alebo keramickú nádobu a tanier alebo menšiu nádobu, ktorá sa hodí práve do vnútra väčšej. Dôkladne ich umyte v umývačke riadu, alebo ponorte do vriacej vody.
 2. Dajte jablká a cukor do nádoby, pridajte vodu, aby bola hladina asi 3cm na jablkami.
 3. Položte tanier na vrch nádoby, aby sa do nej nedostal vzduch. Zakryte ju utierkou a umiestnite na tmavé miesto pri izbovej teplote po dobu jedného týždňa, kým bude kvasiť. Raz za niekoľko dní zmes premiešajte.
 4. Po týždni prelejte zmes cez sitko do čistej nádoby a prikryte čistou handričkou. Zaistite ju gumičkou a uložte na tmavom mieste po dobu najmenej 6 týždňov.
 5. Po šiestich týždňoch je ocot pripravený na použitie. Môžete ho uložiť v chladničke, kde vám vydrží dlhšie, než pri izbovej teplote.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, ehow.com, livestrong
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

19:08 25.09.2023Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

20:03 24.09.2023Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.