• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.3.2024Meniny má Kazimír
Bratislava

Slováci podľa prieskumu na Valentína minú štyridsať eur

  • 6:39 13.02.2013
  • BRATISLAVA
Slováci podľa prieskumu na Valentína minú štyridsať eur

Mnohí Slováci si už zvykli na sviatok sv. Valentína a aspoň drobnosťou potešia svojich partnerov.

Za romantickú večeru 14. februára minú približne 24 eur, na pohľadnice okolo dvoch eur, v kvetinárstve nechajú asi 10 eur a na čokoládu a ďalšie sladkosti dávajú približne 2,50 eura.

Valentín ich tak stojí okolo 38 eur. Ak by sa mali rozhodnúť pre drahšie darčeky, vybrali by si kozmetiku alebo parfum v cene okolo 28 eur alebo šperk do 25 eur. Ukázal to z najnovší prieskum skupiny Home Credit.

Z prieskumu, ktorý sa okrem Slovenskej republiky zároveň uskutočnil v Českej republike, v Bielorusku, Rusku, Kazachstane, Číne, Vietname a Indii, vyplýva, že vo väčšine týchto krajín predstavujú náklady na oslavy dňa sv. Valentína okolo 10 percent mesačného príjmu. Najnižšie sú výdavky v Bielorusku. Slovensko sa drží so 4,5 percentami v priemere, v Česku je to skôr nižší priemer (2,5 percenta). Jednoznačne najvyššie sú náklady spojené s týmto sviatkom v Indii (25 percent).

"Zo zoznamu sa tradične dosť vymyká Rusko, kde za oslavy amerického sviatku lásky chcú utrácať skutočne vo veľkom," okomentoval výsledky prieskumu analytik Home Creditu Michal Kozub.

"Za večeru sú Rusi schopní minúť v prepočte až 150 eur, za darčeky (mimo šperkov) sa cena dohromady šplhá až k 170 eurám. Vyplýva to okrem iného z toho, že to je jeden z tých neruských sviatkov, ktorý sa ale v Rusku tradične oslavuje a vo veľkom sa využíva tiež marketingovo. No kým v Rusku tento sviatok oslavuje skôr bohatšia vrstva, ktorá často cestuje po svete, na Slovensku sviatok sv. Valentína oslavujú skôr mladší ľudia, ktorí nejdú pri míňaní tak vysoko - zostávajú skôr pri menších darčekoch," dodal.

V niektorých z uvedených krajín sa však tiež ozýva silná kritika osláv sviatku sv. Valentína. V Česku a na Slovensku sviatok veľa ľudí, najmä staršie generácie, ignoruje, pretože ho nepovažujú za tradičný, a dajú prednosť prvému máju a bozku pod rozkvitnutou čerešňou. V Kazachstane sa ozývajú hlasy volajúce po oslavách sviatku lásky, ktorý sa medzi mladými neoficiálne oslavuje v máji, ale marketingová sila Valentína je väčšia. V Rusku má sviatok sv.

Valentína opozíciu v podobe ortodoxnej cirkvi. V Indii proti nemu bojuje ortodoxná hinduistická skupina Sri Ram Sena (Rámova armáda), podľa ktorej sviatok nie je súčasťou indickej kultúry, a násilím sa vyhráža každému, kto by ho chcel oslavovať. Agentúru SITA informovala Lenka Škorpilová zo spoločnosti AMI Communications.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Agresívny muž vytiahol nôž na okoloidúcich

Agresívny muž vytiahol nôž na okoloidúcich

DNES - 6:30Domáce

Polícia vyšetruje prípad agresívneho muža.

Polícia pátra po nezvestnej 50-ročnej Miroslave

Polícia pátra po nezvestnej 50-ročnej Miroslave

VČERA - 18:41Domáce

Polícia pátra po 50-ročnej Miroslave Matúšovej, ktorú naposledy videli v sobotu (2. 3.) popoludní, keď odišla z miesta prechodného bydliska na Andrusovovej ulici v Bratislave.

Šutaj Eštok schvaľuje stretnutie Blanára a Lavrovom, Krúpa ho kritizuje

Šutaj Eštok schvaľuje stretnutie Blanára a Lavrovom, Krúpa ho kritizuje

VČERA - 16:16Domáce

Minister vnútra schvaľuje nedávne stretnutie šéfa slovesnej diplomacie Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku.

Peter Pellegrini a Majerský rešpektujú rozhodnutie Ústavného súdu SR

Peter Pellegrini a Majerský rešpektujú rozhodnutie Ústavného súdu SR

VČERA - 15:49Domáce

Peter Pellegrini a predseda KDH Milan Majerský sa zhodli, že rozhodnutie Ústavného súdu SR v súvislosti s pozastavením účinnosti trestných kódexov rešpektujú.

V Tatrách sa zranila česká turistka, letecky ju previezli do nemocnice

V Tatrách sa zranila česká turistka, letecky ju previezli do nemocnice

VČERA - 15:48Domáce

Vo Vysokých Tatrách v nedeľu pri páde utrpela zranenia 47-ročná česká turistka.