• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
24°Bratislava

Slováci podľa prieskumu na Valentína minú štyridsať eur

  • 6:39 13.02.2013
  • BRATISLAVA
Slováci podľa prieskumu na Valentína minú štyridsať eur

Mnohí Slováci si už zvykli na sviatok sv. Valentína a aspoň drobnosťou potešia svojich partnerov.

Za romantickú večeru 14. februára minú približne 24 eur, na pohľadnice okolo dvoch eur, v kvetinárstve nechajú asi 10 eur a na čokoládu a ďalšie sladkosti dávajú približne 2,50 eura.

Valentín ich tak stojí okolo 38 eur. Ak by sa mali rozhodnúť pre drahšie darčeky, vybrali by si kozmetiku alebo parfum v cene okolo 28 eur alebo šperk do 25 eur. Ukázal to z najnovší prieskum skupiny Home Credit.

Z prieskumu, ktorý sa okrem Slovenskej republiky zároveň uskutočnil v Českej republike, v Bielorusku, Rusku, Kazachstane, Číne, Vietname a Indii, vyplýva, že vo väčšine týchto krajín predstavujú náklady na oslavy dňa sv. Valentína okolo 10 percent mesačného príjmu. Najnižšie sú výdavky v Bielorusku. Slovensko sa drží so 4,5 percentami v priemere, v Česku je to skôr nižší priemer (2,5 percenta). Jednoznačne najvyššie sú náklady spojené s týmto sviatkom v Indii (25 percent).

"Zo zoznamu sa tradične dosť vymyká Rusko, kde za oslavy amerického sviatku lásky chcú utrácať skutočne vo veľkom," okomentoval výsledky prieskumu analytik Home Creditu Michal Kozub.

"Za večeru sú Rusi schopní minúť v prepočte až 150 eur, za darčeky (mimo šperkov) sa cena dohromady šplhá až k 170 eurám. Vyplýva to okrem iného z toho, že to je jeden z tých neruských sviatkov, ktorý sa ale v Rusku tradične oslavuje a vo veľkom sa využíva tiež marketingovo. No kým v Rusku tento sviatok oslavuje skôr bohatšia vrstva, ktorá často cestuje po svete, na Slovensku sviatok sv. Valentína oslavujú skôr mladší ľudia, ktorí nejdú pri míňaní tak vysoko - zostávajú skôr pri menších darčekoch," dodal.

V niektorých z uvedených krajín sa však tiež ozýva silná kritika osláv sviatku sv. Valentína. V Česku a na Slovensku sviatok veľa ľudí, najmä staršie generácie, ignoruje, pretože ho nepovažujú za tradičný, a dajú prednosť prvému máju a bozku pod rozkvitnutou čerešňou. V Kazachstane sa ozývajú hlasy volajúce po oslavách sviatku lásky, ktorý sa medzi mladými neoficiálne oslavuje v máji, ale marketingová sila Valentína je väčšia. V Rusku má sviatok sv.

Valentína opozíciu v podobe ortodoxnej cirkvi. V Indii proti nemu bojuje ortodoxná hinduistická skupina Sri Ram Sena (Rámova armáda), podľa ktorej sviatok nie je súčasťou indickej kultúry, a násilím sa vyhráža každému, kto by ho chcel oslavovať. Agentúru SITA informovala Lenka Škorpilová zo spoločnosti AMI Communications.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

DNES - 15:47Domáce

Strana Dobrá voľba zaniká, jej členovia sa môžu stať členmi strany Hlas-SD. Spojenie s Dobrou voľbou schválili na sobotnom sneme strany Hlas-SD v Púchove delegáti snemu.

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

DNES - 15:46Domáce

Predseda Andrej Danko ako jednotka kandidátky, potom traja jej podpredsedovia a na piatom mieste Tomáš Taraba - to je čelo kandidátnej listiny Slovenskej národnej strany pre nadchádzajúce parlamentné voľby.

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

DNES - 14:34Domáce

Opozičný Smer-SD víta, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg presunul komunikačnú kampaň NATO na obdobie po septembrových predčasných parlamentných voľbách.

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

DNES - 11:54Domáce

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 20. kalendárnom týždni mierne stúpla v Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji.

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

DNES - 11:46Domáce

Pellegrini na sneme strany spresnil, s kým po voľbách vládnuť chcú a s kým nie.