Migranti by tu mali ostať len rok, myslia si Európania
- 6:56 28.10.2015
- BRATISLAVA

Nemci a Taliani majú na starom kontinente najpozitívnejší postoj k prijímaniu migrantov, Francúzi a Briti sú zasa na opačnom konci spektra. Vyplýva to z výsledkov reprezentačného prieskumu verejnej mienky, ktorý špecializovaný inštitút IFOP uskutočnil z poverenia Nadácie Jeana Jauresa a Európskej nadácie progresívnych štúdií v siedmich západoeurópskych krajinách - Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Nemecku, Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii.
Väčšina oslovených Európanov sa zhodla na tom, že medzi migrantmi môžu byť aj potenciálni teroristi. Najmenšie obavy z toho majú v Nemecku, kde si to však napriek tomu myslia takmer dve tretiny respondentov (64 percent). V Holandsku dosahuje podiel takto uvažujúcich až 85 percent respondentov. Napriek spomínanému si podstatná väčšina ľudí zo západnej Európy myslí, že ich krajiny by mali prijať utečencov. V Nemecku o tom nepochybuje 79 percent oslovených, v Taliansku 68 a v Španielsku 67 percent respondentov. Tieto údaje sú aj v skeptickejšom Francúzsku a Veľkej Británii nad hranicou 50 percent (po 54 percent).
Rovnako väčšina sa však domnieva, že migranti by v dočasných útočiskách mali zostať maximálne niekoľko mesiacov alebo jeden rok, pričom by sa mali vrátiť do krajín pôvodu len čo to bude možné. To si myslí 92 percent Holanďanov, 83 percent Francúzov, o jedno percento menej Britov, ale aj 72 percent Nemcov. Občania z týchto západoeurópskych krajín si s výnimkou Nemcov a Španielov zhodne myslia, že ich krajiny sa už ocitli na hraniciach možností čo sa týka integrácie prisťahovalcov. Pre 63 percent Francúzov, Holanďanov i Talianov je už v ich krajinách priveľa cudzincov alebo občanov iného pôvodu, u Britov predstavuje tento údaj 60 percent.

Ukrajina vyšetruje kontroverznú brigádu vycvičenú vo Francúzsku
Ukrajinská armáda v utorok spustila vyšetrovanie jednej zo svojich brigád, ktorú trénovali francúzske ozbrojené sily.

Kallasová: EÚ prehodnotí asociačnú dohodu s Izraelom
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok vyhlásila, že dvadsaťsedmička prehodnotí asociačnú dohodu s Izraelom. Spôsobila to „katastrofická“ situácia v Pásme Gazy.

Musk výrazne obmedzí financovanie politických kampaní
Najbohatší muž sveta a jeden z kľúčových finančných podporovateľov prezidentskej kampane Donalda Trumpa Elon Musk oznámil, že na kampane politikov bude v budúcnosti prispievať oveľa menej.

Rubio: USA nespravili pre Putina žiadne ústupky
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok počas vypočúvania v Senáte zdôraznil, že prezident Spojených štátov Donald Trump neponúkol Rusku žiadne ústupky.

Slováci podľahli Fínsku 1:2, na turnaji obsadia 11. miesto
Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.