• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
10°Bratislava

Radoslav Procházka odišiel z KDH

  • 16:26 18.02.2013
Radoslav Procházka odišiel z KDH

Odporúčame:

Pravicový volič je podľa politológa z Procházku zmätený

Figeľ sa o odchode Procházku z KDH dozvedel cez médiá Alfu v KDH nepretlačil

Programovú platformu Alfa vo vnútri Kresťanskodemokratického hnutia predstavil Procházka na rokovaní Rady KDH v Skalici 20. októbra. Alfa je podľa neho odpoveďou na súčasný stav Slovenska a na súčasný stav KDH a pravice.

Po januárovom rokovaní Rady KDH vyhlásil, že už nikdy nebude za toto hnutie kandidovať do parlamentu. „Prišiel som do hnutia pred tromi rokmi a od samého začiatku som sa usiloval o jeho zmenu na dynamickú a modernú stranu chápajúcu svoje poslanie ako napĺňanie reálnych potrieb tohto štátu a jeho občanov. Usiloval som sa najskôr o zmenu vnútorných pomerov, posilnením regiónov a členskej základne – márne. Usiloval som sa potom o zásadnú programovú obnovu hnutia a vždy som sa dočkal tej istej odpovede v duchu KDH-ckej tradície – dnes ešte nie, je to príliš rýchlo,“ povedal vtedy sklamaný Procházka.

O Procházku a jeho Alfu prejavil záujem aj Jozef Kollár z liberálnej strany Sloboda a Solidarita. S jeho ponukou na podanie pomocnej ruky súhlasil predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov. Ten chcel Procházku pozvať na rokovanie klubu a diskutovať o spôsoboch presadenia jeho programu. Zatiaľ však k pozvaniu nedošlo. BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Poslanec NR SR Radoslav Procházka v pondelok oznámil, že odchádza z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a bude pôsobiť v občianskom združení Alfa.

Hnutie tak opustil už tretí poslanec v tomto volebnom období. Pred odchodom Procházku založili vlastný politický projekt poslanci Jana Žitňanská a Daniel Lipšic.

Radoslav Procházku na rozdiel od Lipšica so Žitňanskou stranu zatiaľ zakladať nechystá. Ako povedal v pondelok na tlačovej besede, premena občianskeho združenia Alfa, ktoré založil, na čokoľvek iné nebude rozhodnutím jednotlivca, ale rozhodnutím kolektívu ľudí. Teraz je Alfa podľa neho vo fáze, aby pomenovala problémy a riešenia.
Chcel obrodu KDH a pravice

Poslanec zdôraznil, že nikdy mu nešlo o funkciu, ale o obrodu KDH a pravice. Podľa neho už aj pravicový volič je otrávený, že s monolitom je konfrontovaná fragmentovaná pravica. Podľa neho sa musí pravica dnes trieštiť, aby sa v budúcnosti mohla opäť zjednotiť.

V budúcnosti bude podľa neho dopyt po silnejšej alternatíve, akým je dnes rozdelenie na sedem strán. „Nedá sa hovoriť, že staré je zlé a že aj rozdelenie je zlé,“ uviedol.

Zdôraznil, že nebol ochotný sa podieľať na fragmentácii pravice, ale cíti potrebu ponúknuť vlastnú predstavu a snahu. „Toto nie je čas rezignovať a vzdať sa. Ale naopak, pokúsiť sa napísať vlastný príbeh,“ povedal s tým, že mu ide o víťazstvo v zápase o kompetentný štát.

Procházka pripomenul, že už pred tromi týždňami avizoval, že z KDH odíde, ale nechcel odísť „hulvátsky“. Podľa Procházku jedna možnosť bola vzdať sa a druhá, že má význam zabojovať o štát. „Tí, čo majú najväčší vplyv, majú záujem, aby sme sa nechali znechutiť. Veríme v možnosť zmeny a že má zmysel o ňu usilovať,“ konštatoval. Procházka dnes odhlásil odchod z KDH v budove bývalej straníckej centrály tohto hnutia. „Symbolika je milá,“ povedal. K občianskemu združeniu sa podľa neho hlási niekoľko stoviek ľudí.


K prezidentskej kanditúre sa nevyjadril

Procházka sa v pondelok nechcel vyjadrovať k svojej prezidentskej kandidatúre. „Dnes nie je ten deň. Toto nie je téma na dnes, ktorú by som mal riešiť,“ povedal s tým, že príde deň, keď sa k tomu vyjadrí.

V parlamente veľmi dobre spolupracuje s Andrejom Hrnčiarom (Most-Híd), veľmi dobre komunikuje s viacerými ľuďmi s OĽaNO, SaS a SDKÚ-DS.

Procházka predstavil aj Správnu radu občianskeho združenia Alfa. „Sú to ľudia, ktorí si chcú vyhrnúť rukávy, ktorí veria, že to musí mať zmysel. Slováci si zaslúžia poctivý a kompetentnejší štát, ako majú,“ povedal. Alfa podľa neho nebude spolupracovať so žiadnou stranou. Podľa neho ide o pokus dať priestor ľuďom, ktorí chcú zmeniť Slovensko. V Správnej rade je Lukáš Kürthy, advokátska koncipientka Lucia Pápayová, starosta kysuckej obce Radoľa Anton Tkáčik, Lucia Štasselová, Dušan Jaura.

Procházka už na konci januára avizoval, že či vystúpi z KDH a jeho poslaneckého klubu, oznámi po skončení februárovej schôdze parlamentu. Tá sa skončila vo štvrtok. „Kvôli zmene štátu podľa vzoru Alfa som a budem v politike a ak KDH nebude chcieť Alfu, nebude mať ani mňa, také jednoduché to je. Myslím si, že to tak vyhovuje obom stranám a tak, ako sa na rozhodnutie Rady v tomto smere teší vedenie, tak sa naň teším aj ja," vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA Procházka.

Bratislavská krajská rada KDH začiatkom februára označila Radoslava Procházku a Jána Čarnogurského za vážnych kandidátov na post prezidenta SR.

Pohľad sociológa

Podľa sociológa Pavla Haulíka Radoslav Procházka sám šancu nebude mať. „Toľko strán naraz sa neuživí,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že zakladateľ NOVA Daniel Lipšic na začiatku hlasy KDH nebral, dnes už však časť voličov hnutia oslovil.

Haulík si však nemyslí, že by Procházka prípadným svojim odchodom mohol KDH zatĺcť klinec do rakvy. „Nemyslím si to, ale KDH bude ešte menej významná strana, ako bola. Doteraz sa dlhodobo pohybovala na ôsmich percentách, čo je záruka účasti v parlamente, ale ak to klesne tak sa dostane na hranicu,“ povedal.

KDH je podľa Haulíka príkladom toho, ako ťažko zvládajú zabehané politické strany generačnú výmenu. „Nestačí len nejaká kozmetická zmena, ani dokonca zmena lídra. Treba neustále sledovať, či to, čo strana robí, zodpovedá požiadavkám voličov,“ uviedol.

Podľa sociológa ak by o lídrovi KDH rozhodovali všetci voliči, tak Procházka by Figeľa hravo porazil. „To znamená, že KDH, ktoré dlho bolo stranou s úplne najstabilnejším elektorátom, zdá sa, že v tomto období patrí medzi tie strany, kde dochádza k značným voličským presunom,“ povedal.

Radoslav Prochazka: ALFA from Conservative Institute / Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

VČERA - 18:09Domáce

Peter Kotlár požiadal Finančnú správu o finančnú analýzu niektorých subjektov, ktoré prevádzkovali mobilné odberové miesta.

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

VČERA - 16:32Domáce

Na rýchlostnej ceste R7 začalo horieť motorové vozidlo, treba tam preto počítať s dopravným obmedzením.

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

VČERA - 16:15Domáce

Vládny zákon k riešeniu situácie s medveďmi je nebezpečný. Okrem medveďov tiež rieši vlkov, šakaly či ohrozené rysy.

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

VČERA - 16:04Domáce

Na celom území Slovenska sa počas noci a v piatok (19. 4.) ráno môže vyskytnúť prízemný mráz.