Cez Stredozemné more sa preplavilo v tomto roku už 552.000 migrantov
- 7:52 30.09.2015
- Rím/Brusel

Viac ako 388.000 utečencov sa podľa IOM preplavilo loďou z Turecka do Grécka, zatiaľ čo približne 131.000 sa týmto spôsobom pokúšalo dostať zo severu Afriky do Talianska
Približne 552.000 migrantov už v tomto roku podniklo nebezpečnú plavbu cez Stredozemné more, uviedla dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Viac ako 388.000 utečencov sa podľa IOM preplavilo loďou z Turecka do Grécka, zatiaľ čo približne 131.000 sa týmto spôsobom pokúšalo dostať zo severu Afriky do Talianska. Menšie počty migrantov dorazili tiež do Španielska a na Maltu.
"Aj napriek tomu, že počet príchodov (utečencov) stále rastie, je potrebné zdôrazniť, že z hľadiska čísel nejde o mimoriadny stav," uviedol generálny riaditeľ IOM William Lacy Swing poukazujúc na približne štyri milióny sýrskych utečencov, ktoré doposiaľ prijali blízkovýchodne krajiny a Turecko.
Swing dodal, že Európa by sa mala snažiť vybudovať pre migrantov legálne trasy, aby sa nemuseli obracať na prevádzačov a ich lode, keďže pri pokusoch preplávať Stredozemné more zahynulo v tomto roku podľa údajov IOM už takmer 2900 ľudí.
Talianski záchranári v pondelok pomohli v sérii 11 záchranných operácií vytiahnuť na breh pri pobreží Líbye približne 1151 migrantov, uviedla talianska agentúra ANSA. Utečencov následne previezli do talianskych prístavov Lampedusa a Pozzallo.
Veľvyslanci členských štátov EÚ v Bruseli sa v pondelok dohodli, že 7. októbra bude spustená druhá fáza spoločnej vojenskej operácie proti pašerákom ľudí v Stredozemnom mori. Označenie celej operácie pritom zmenili na Sophia - podľa dievčatka, ktoré porodila somálska utečenka 22. augusta pri líbyjskom pobreží na palube nemeckej lode Schleswig-Holstein.
Prvá fáza zásahu EÚ proti pašovaniu ľudí cez Stredozemné more zahŕňala monitorovanie pomocou lodí, bezpilotných lietadiel a satelitov, počas druhej už budú nasadené zložky zastavovať a ničiť lode prevádzačov v medzinárodných vodách.
Väčšina z migrantov, ktorí prichádzajú do Grécka následne pokračuje vo svojej ceste cez susedné Macedónsko a ďalšie balkánske krajiny až do Rakúska či Nemecka.
V Macedónsku od júna zaregistrovali približne 103.000 utečencov, pričom asi tri štvrtiny z nich pochádzali zo Sýrie a desatina bola z Afganistanu, doplnila IOM.

Pakistan nominuje Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier
Pakistan nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier v roku 2026 pre jeho diplomatické úsilie pri nedávnom konflikte medzi Pakistanom a Indiou.

V Chorvátsku zúri požiar, obyvateľov i turistov museli evakuovať
V dôsledku požiaru došlo k evakuáciám obyvateľov i turistov z okolitých dedín.

Izrael tvrdí, že jeho útoky zdržali vývoj iránskej jadrovej bomby o 2-3 roky
Izrael v piatok uviedol, že jeho útoky proti Iránu zdržali vývoj jadrovej bomby v Iráne o niekoľko rokov.

Trump: Ostatní členovia NATO by mali dávať 5 percent HDP na obranu, no USA nie
Trump, ktorý intenzívne lobuje v NATO za zvýšenie cieľových výdavkov na obranu na 5 percent hrubého domáceho produktu, vyhlásil, že tento cieľ by malo splniť všetkých 32 členských krajín NATO, okrem Spojených štátov.

Izrael podnikol letecké útoky na raketové základne v strednom Iráne
Izraelské vzdušné sily v sobotu oznámili, že na deviaty deň konfliktu spustili novú vlnu leteckých útokov na sklady a odpaľovacie základne rakiet v strednom Iráne.