Europoslanci schválili kvóty, nemecký šéf migrácie odstúpil
- 17:03 17.09.2015
- BRUSEL

Európsky parlament vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov podporil návrh na prerozdelenie 120-tisíc žiadateľov o azyl z Grécka, Talianska a Maďarska. Informovala o tom agentúra Reuters.
Za návrh podľa tohto zdroja hlasovalo 372 poslancov, proti ich bolo 124 a zdržalo sa 54 europoslancov.
Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v reakcii na to uviedol, že výsledok hlasovania je jasným signálom vyslaným krajinám EÚ, že nastal čas prejsť od slov k činom.
Predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal na stredu 23. septembra mimoriadny summit Európskej únie. Oznámil to na svojom účte na Twitteri. Predmetom rokovania šéfov vlád EÚ bude podľa agentúry Reuters riešenie utečeneckej krízy a navrhovaná schéma prerozdelenia 120 000 utečencov, ktorí sa momentálne nachádzajú v členských krajinách EÚ.
I convene an extra #EUCO on Wednesday 23 September at 18h to discuss how to deal with the refugee crisis
— Donald Tusk (@eucopresident) 17. Září 2015
V Nemecku rezignoval šéf úradu pre utečencov
Šéf nemeckého Spolkového úradu pre migráciu a utečencov ((BAMF) Manfred Schmidt vo štvrtok odstúpil z funkcie. Informovalo o tom nemecké ministerstvo vnútra, podľa ktorého Schmidt rezignoval z osobných dôvodov.
Odporúčame:
Slováci nechcú, aby utečenci našli v našej krajine domov
Do Chorvátska prúdia húfy utečencov, je ich bránou do Európy
Utečenec, ktorého kopla kameramanka, má prácu v Španielsku
Eurokomisia je ochotná vzdať sa kvót, ponúka nové riešenie
Agentúra Reuters uviedla, že Schmidt bol v uplynulých dňoch terčom kritiky za pomalé vybavovanie žiadostí rekordného počtu žiadateľov o azyl v Nemecku. Úrad pre migráciu a utečencov viedol od roku 2010.
Prúd utečencov prichádzajúcich do Nemecka cez rakúske územie sa nezmenšuje ani po víkendovom rozhodnutí Nemecka obnoviť hraničné kontroly. Pre väčšinu ľudí, ktorí hromadne utekajú do Európy z Blízkeho východu alebo Afriky, je práve Nemecko ich cieľovou krajinou.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere koncom minulého týždňa v reakcii na prílev migrantov uviedol, že Nemecko "prijíma svoju humanitárnu zodpovednosť", ale bremeno obrovského množstva utečencov musí byť spojené s ich solidárnym rozdelením.
Mazeira žiada členov Únie, aby začínali azylové konanie
Členské štáty Európskej únie preto vyzval, aby migrantov v súlade s dublinským dohovorom nielen registrovali, ale začali s nimi aj azylové konanie. Utečenci si podľa neho "nemôžu vyberať krajinu, v ktorej budú hľadať ochranu," povedal.
Nemecko a Rakúsko sa pred týždňom dohodli, že vpustia na svoje územie migrantov, ktorí sa zhromaždili v Maďarsku. Obe krajiny vtedy zdôraznili, že ide o jednorazový krok na zmiernenie núdzovej situácie. Prílev migrantov a utečencov však stále pokračuje a nemeckí predstavitelia cez víkend vyhlásili, že tempo prichádzajúcich ľudí preťažuje možnosti krajiny poskytnúť im útočisko.
Rumunsko odmieta kvóty
Rumunský prezident Klaus Iohannis opätovne zdôraznil, že jeho krajina nepovažuje povinné kvóty nariadené Európskou úniou za riešenie migračnej krízy. Citovala ho agentúra Reuters. Rumunsko uviedlo, že dobrovoľne môže prijať najviac 1785 migrantov, aby tak pomohlo únii v rámci vyrovnávania sa s prílevom utečencov z krajín Blízkeho východu.
V súlade s plánom na prerozdelenie 120.000 žiadateľov o azyl, ktorý dnes v Bruseli schválil európsky parlament, by však tento balkánsky štát mal prijať omnoho viac utečencov. "Rumunsko preukazuje solidaritu s krajinami EÚ... nedomnievame sa však, že povinné kvóty sú riešením migračného problému," uviedol Iohannis
Uznal však, že jeho krajina možno nakoniec bude prinútená prijať viac migrantov, než ponúka. Ak by sa tak malo stať, Rumunsko by podľa prezidenta na stavbu nových či rozšírenie existujúcich utečeneckých stredísk mohlo použiť financie z eurofondov.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.