• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
22°Bratislava

Babrácky schváleným zákonom trpí podľa Prochádzku celý štát

  • 17:30 05.05.2013
  • BRATISLAVA
Babrácky schváleným zákonom trpí podľa Prochádzku celý štát

Zákon o organizácii na Ústavnom súde bol schválený babráckym spôsobom v skrátenom legislatívnom konaní. Povedal to dnes v diskusnej politickej relácii televízie Markíza Na telo nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka.

Rýchle riešenie vo veci Generálnej prokuratúry je podľa neho dôležité, ale podstatné nie je to, že sa situáciu vláda snaží vyriešiť, ale že to rieši babráckym spôsobom.

"Máme zlú skúsenosť s tým, keď sa rozhoduje o niečom v skrátenom legislatívnom konaní a nie riadnou schôdzou. Problémom býva aj to, keď sa zákonom riešia veci," poznamenal. Zároveň dodal, že premiér Robert Fico ako aj minister spravodlivosti Tomáš Borec sľúbili, že riadna schôdza bude.

"Porušujú sa však pravidlá ústavy skratkami, pričom neexistuje žiadna istota, že sa to nestane v budúcnosti opäť," doplnil Procházka. Podľa jeho slov vláda vybrala riešenie, ktoré celú vec zneprehľadňuje a komplikuje. Procházka je za to, aby sa riešenie prijalo čím skôr, ale riešenie, ktoré nie je spochybniteľné. "Keď sa účelovo a babrácky schváli nejaký zákon, väčšinou sa ukáže, že sa vracia vo veľmi zlej podobe a že tým trpí celý štát," uviedol.

Kritika za aktivitu

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) má táto novela podporiť práva a nároky, aby sa rýchlo rozhodlo vo veci generálneho prokurátora. Od práce Generálnej prokuratúry často závisí úspech polície a situácia tam je neudržateľná predovšetkým pre občanov.

"Boli sme zo strany opozície atakovaní, prečo Smer nekoná a neurobí poriadok na Generálnej prokuratúre. Desať hodín sa nevedela dohodnúť na tom, či sa s premiérom Ficom v tejto veci stretne alebo nie, zrejme jej tento stav vyhovuje," poznamenal minister vnútra a dodal, že majú svoju zodpovednosť, musia konať, pričom najdôležitejšie je, že začali byť aktívni. "Za to sme však opäť kritizovaní," povedal.

Okrem Generálnej prokuratúry sa treba k občanom zodpovedne správať aj vo verejnom obstarávaní. Megatender Horné Plachtince, kde bola vypísaná suma 130 miliónov eur za poradenské služby, minister vnútra okamžite zastavil, pretože sa mu to nepozdávalo.

Základom je chamtivosť

Podľa jeho slov sú za firmou nominanti SDKÚ-DS a KDH, pričom systém zaviedla posledná novela zákona o verejnom obstarávaní z rúk poslanca NR SR z SDKÚ-DS Miroslava Beblavého. "Chceme, aby bolo všetko nakupovanie transparentné a aby mali všetci možnosť posúdiť, či ministerstvo nakupovalo dobre," doplnil Kaliňák.

Procházka si myslí, že problémy s verejným obstarávaním nie sú nové. "Máme desaťročnú skúsenosť. Práve v tejto situácii sa potrebuje štát správať zodpovedne, nie sú potrebné smartphony či tablety," konštatoval. Mnohé rodiny žijú z ruky do úst a pritom vidia, ako si niekto ide obstarávať tablety, laptopy, telefóny.

Rovnaké to je v školstve, na ktoré nie sú peniaze, či v zdravotníctve. "Niekto príde s problémom na pohotovosť a na druhý deň zomrie," uviedol. Zároveň dodal, že skúsenosť s verejným obstarávaním na Slovensku je zlá. "Základom je chamtivosť," uzavrel poslanec NR SR Radoslav Procházka v TV Markíza.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Predsedníctvo Hlasu-SD odporúča zvoliť za predsedu strany Šutaja Eštoka

Predsedníctvo Hlasu-SD odporúča zvoliť za predsedu strany Šutaja Eštoka

DNES - 14:53Domáce

Predsedníctvo strany Hlas-SD jednomyseľne odporučilo snemu zvoliť za nového predsedu súčasného generálneho manažéra strany a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

SHMÚ varuje pred prívalovými dažďami vo viacerých okresoch

SHMÚ varuje pred prívalovými dažďami vo viacerých okresoch

DNES - 14:24Domáce

Meteorológovia varujú pred prívalovými dažďami v Žilinskom kraji.

SNS navrhuje zaviesť tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

SNS navrhuje zaviesť tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

DNES - 14:21Domáce

SNS chce opätovne zaviesť inštitút práva na opravu, presadiť chce aj nové povinnosti pre prevádzkovateľov spravodajských portálov v súvislosti s diskutérmi.

SHMÚ zvýšil pre štyri okresy výstrahu pred búrkami

SHMÚ zvýšil pre štyri okresy výstrahu pred búrkami

DNES - 13:05Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav zvýšil pre štyri okresy výstrahu pred búrkami na druhý stupeň.

Pozor na povodne: SHMÚ vydal výstrahu pre dva okresy

Pozor na povodne: SHMÚ vydal výstrahu pre dva okresy

DNES - 11:57Domáce

Intenzívny dážď môže v niektorých oblastiach viesť k povodniam, upozorňujú meteorológovia.