• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
16°Bratislava

Na čele prokuratúry by mal byť statočný človek, tvrdí Gál

  • 17:02 05.05.2013
  • BRATISLAVA
Na čele prokuratúry by mal byť statočný človek, tvrdí Gál

Na čele Generálnej prokuratúry by mal byť statočný človek, ktorý sa nebude báť a pôjde do sporov s politikmi. Povedal to dnes v diskusnej politickej relácii RTVS O 5 minút 12 člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Gábor Gál (Most-Híd).

Zároveň si však nevie predstaviť, že by mali ísť do novej voľby generálneho prokurátora. "Náš postup je taký, že stále trváme na tom, aby bol generálnym prokurátorom Jozef Čentéš a aby ho prezident vymenoval," doplnil Gál.

Momentálne podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Róberta Madeja (Smer-SD) novej voľbe generálneho prokurátora z právneho hľadiska nič nebráni.

"Hovoriť však teraz o novej voľbe je predčasné, pretože sa nám nepodarilo vyriešiť námietkovú vojnu, ktorú si musí Ústavný súd SR (ÚS SR) vyriešiť sám,"uviedol Madej. Dodal, že už dávno hovorili, že to mala byť voľba naprieč celým politickým spektrom. "Prišli sme s druhou myšlienkou, aby si prokurátori vybrali svojho človeka zo svojich radov," doplnil s tým, že treba na prokuratúru zaviať nové vetry a je potrebné, aby bol na jej čele rešpektovaný odborník.

Jozef Čentéš sa plánuje vo veci jeho nevymenovania obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva. Podľa ústavného právnika Petra Kresáka nebude Čentéš na súde namietať fakt, že nebol ustanovený do funkcie, ale právo na spravodlivý proces. "Som hlboko presvedčený, že môže uspieť," doplnil v relácii O 5 minút 12. Naopak, ako sa vyjadril odborník na ústavné právo Ján Drgonec, Čentéš na ESĽP nemá šancu.

Jedna strana sa predbieha s druhou

Problematika Generálnej prokuratúry je na Slovensku predmetom diskusií už dlhé dva roky, stalo sa to politickou témou, v ktorej sa jedna strana predbieha s druhou.

Faktom však podľa Róberta Madeja je, že pred týždňom pozval premiér Robert Fico opozíciu na rokovanie v tejto veci. "No opozícia sa desať hodín rozhodovala, či na stretnutie s premiérom príde alebo nie. Nakoniec pozvanie odmietla," zopakoval v relácii viackrát Madej.

Vláde, ktorá má zodpovednosť za riadenie štátu, teda podľa jeho slov nezostalo nič iné, ako prísť s návrhom Zákona o organizácii Ústavného súdu SR. "S kolegami z opozície sa nedalo dohodnúť, preto vláda prišla s návrhom do NR SR, ktorý v skrátenom legislatívnom konaní schválila. Dôležité je, že traumatizovanie spoločnosti už dva roky vo veci Generálnej prokuratúry je dlhé obdobie, preto jedine vláda musela prísť s konštruktívnym riešením," dodal Madej.

Opozícia nie je ochotná diskutovať

Dôvodom prijatia zákona bolo, aby sa naštartovali procesy, a aby sa nestalo, že by bol Ústavný súd zablokovaný. "Na jednej strane opozícia vláde vyčíta, že s týmito kauzami nič nerobí, no na strane druhej nie je ochotná diskutovať. Tak sme prišli s riešením, s ktorým aj tak nie je spokojná," uviedol Madej v RTVS.

Podľa Gábora Gála bol oklamaný ústavný orgán a aj poslanci NR SR. Fico podľa jeho slov najskôr povedal, že k prijatiu zákona príde na základe dohody s opozíciou, potom, že pôjde na riadnu májovú schôdzu a nakoniec je zákon schválený v skrátenom legislatívnom konaní.

"V ten istý deň, ako bol zákon schválený, zasadalo plénum Ústavného súdu SR, ktoré malo doriešiť celú situáciu, pretože existujú veľmi dobré, neutrálne a konštruktívne nápady," poznamenal Gál. Ako dodal, Smer-SD sa zrejme bál toho, že Ústavný súd SR prijme nevyhovujúce riešenia, a tak oklamal parlament, pretože má svojho kandidáta na generálneho prokurátora.

"Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková povedala, že má súd riešenie, ale neviem, prečo o tom nedala hlasovať a počkala, kým rozhodne NR SR," povedal Gál s tým, že sa Smer bál, že bude mať súd riešenie, ktoré by sa mu nepáčilo. Podľa Pavla Marchevského z marketingovej agentúry Prieskumy je pochopiteľné, že opozícia vníma extrémne krátke legislatívne konanie ako problém. "Tiež nie je náhoda, že legislatívny proces prebiehal v čase, keď zasadalo plénum Ústavného súdu k tej istej kauze," poznamenal a dodal, že téma Čentéša sa však už politicky vyčerpala.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tornádo na Slovensku: K týmto záberom sa vyjadril SHMÚ

Tornádo na Slovensku: K týmto záberom sa vyjadril SHMÚ

VČERA - 19:47Domáce

SHMÚ analyzuje možný výskyt tornáda.

Postupy pri výrube drevín sa zjednodušia

Postupy pri výrube drevín sa zjednodušia

VČERA - 19:02Domáce

Vyplýva to z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady SR. O návrhu parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Požiar bytovky: V jednom z bytov vybuchla elektrická kolobežka

Požiar bytovky: V jednom z bytov vybuchla elektrická kolobežka

VČERA - 18:53Domáce

Na mieste zasahovali všetky záchranné zložky.

NR SR posunula zákon o Slovenskej televízii a rozhlase do 2. čítania

NR SR posunula zákon o Slovenskej televízii a rozhlase do 2. čítania

VČERA - 18:29Domáce

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).

Andrej Danko vystúpi na demonštrácii v Prahe, ktorú organizuje Tomio Okamura

Andrej Danko vystúpi na demonštrácii v Prahe, ktorú organizuje Tomio Okamura

VČERA - 18:12Domáce

Predseda SNS Andrej Danko vystúpi vo štvrtok na Václavskom námestí v Prahe na podporu demonštrácie, ktorú zvolal predseda českej strany SPD Tomio Okamura.