• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Sedem varovných signálov, že nemáte dostatok bielkovín

  • 19:18 11.08.2015
  • Bratislava
Sedem varovných signálov, že nemáte dostatok bielkovín

Proteín je nevyhnutnou súčasťou tela. Orgány, svaly, mozog, nervy, a imunitný systém sú do určitej miery z proteínu.

Vzhľadom k tomu, že proteín je jedným zo základných stavebných kameňov pre telo, musíte zaistiť, že ho budete mať vo vašej strave dosť. Nedostatok proteínu má znaky a symptómy, ktoré sa odrazia na zmenách tela.

7 príznakov deficitu bielkovín

Rednutie vlasov

Kým genetika môže byť dôležitým faktorom pri rednutí vlasov, nedostatok proteínu môže byť tiež príčinou. Keď nedostávame dostatok bielkovín, telo prejde do "úsporného režimu" a prestane vysielať cenné bielkoviny pre výživu vlasov a nechtov. To je dôvod, prečo vlasy a nechty sú dôležité ukazovatele nedostatku proteínu.

Opuchnuté oči

Nedostatok proteínu môže znížiť množstvo plazmatických bielkovín v krvi, čo môže viesť k edému. Tento pokles v plazmatických bielkovinách môže byť spôsobený tým, že pečeň neukladá dostatok železa. Ak železo nie je k dispozícii na pomoc pri produkcii hemoglobínu, výsledkom môže byť anémia a nasleduje opuch.

Únava

Nedostatok bielkovín môže ovplyvniť váš stav energie. Proteíny pomáhajú pri stabilizácii hladiny cukru v tele a nedostatok bielkovín môže znížiť sústredenie a bdelosť. Preto môžete cítiť únavu a slabosť.

Strata svalovej hmoty

Nedostatok bielkovín vedie k strate svalovej hmoty. Veľkosť svalu začína klesať s nedostatkom bielkovín. Ak vaše telo nedostane dostatok bielkovín z vašej stravy, začne spotrebovať vlastné tkanivá.

Neovládateľná chuť na jedlo

Dalo by sa predpokladať, že nedostatok bielkovín by mal v tele vyvolať chuť na mäsité jedlo, ako je steak. Odborníci však zistili, že bez proteínu nevyhnutného na upokojenie hladiny cukru v krvi, vaše telo namiesto toho hľadá rýchlejšie riešenie, teda sladkosti.

Časté choroby

Proteín je kľúčom k silnému imunitnému systému. Je to základ červených krviniek, bielych krviniek a protilátok, ktoré všetky pracujú spoločne, aby odrazili baktérie, vírusy a ďalšie patogény vo vašom tele.

Hnačka

Chronická hnačka môže byť známkou malabsorpcie, čo znamená, že živiny nie sú plne absorbované v tele. Malabsorpcia môže byť vyvolaná infekciou, operáciou, niektorými liekmi, nadmerným užívaním alkoholu, a zažívacími poruchami, ako je celiakia a Crohnova choroba.

Potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny

Strukoviny sú bohatým zdrojom rastlinných bielkovín, ale môžu byť trochu ťažké na trávenie, takže ich pripravujte so zeleninou a uistite sa, že ich dobre rozžujete.

Vajcia obsahujú určité bielkoviny, ale ešte dôležitejšie je, že obsahujú všetkých osem esenciálnych aminokyselín.

Obilniny obsahujú viac bielkovín, než si väčšina ľudí uvedomuje, najmä quinoa a amarant môžu v kombinácii s inými obilninami priniesť viac bielkovín než porcia mäsa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, livestrong.com, fitlife.tv
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.