Strie z pokožky nezmiznú, ale môžete ich zmierniť
Nepekné pásiky na koži, ktoré pripomínajú jazvy – to sú strie. Poznajú ich ženy, ale nevyhnú sa im ani muži. Prečo strie vôbec vznikajú a ako proti ním účinne bojovať?
Strie sa najčastejšie začínajú objavovať počas puberty, kedy väčšine ľudí kolíše váha. Strie sú výsledkom opotrebovania kože z rýchleho naberania alebo klesania váhy – jazva značí miesto, kde pokožka stratila svoju elasticitu a tkanivo sa hojí takouto jazvou. Zvyčajne sa vyskytujú na stehnách a bruchu, ale výnimkou nie sú ani prsia alebo chrbát.
Väčšina žien sa im nevyhne počas tehotenstva, kedy sa objem kože prirodzene zväčšuje. Odborníci radia už od začiatku tehotenstva zvýšiť starostlivosť o pokožku, teda natierať ju niekoľkokrát denne prípravkami, ktoré podporia jej pružnosť. Aj napriek starostlivosti sa ale u mamičiek strie môžu vyskytnúť.
U mužov ich spôsobuje takisto kolísanie váhy alebo rýchle naberanie svalovej hmoty pri intenzívnych tréningoch.
Dajú sa zmierniť?
Strie môžu mať v začiatkoch červenú farbu, postupne vyblednú, ale nikdy sa nestratia úplne. Dá sa im ale predchádzať alebo ich vzhľad jemne zmierniť.
Kozmetika pokročila aj v tomto smere a v súčasnosti sa za veľmi účinnú metódu ich zmiernenia (viac než o polovicu) pokladá frakčná mikroihličková rádiofrekvencia. Vykonáva sa v špecializovaných salónoch alebo kozmetických centrách. Neexistuje však žiadny zázračný krém alebo spôsob, ako ich úplne odstrániť.
Ako v prípade väčšiny kožných problémov, aj tu je lepšia intenzívna a dlhodobá prevencia ich vzniku.
Domáce triky proti striám
Tieto domáce recepty sa ľuďom osvedčili ako prevencia, ale aj na zmiernenie vzhľadu strií:
- Derma roller (valček s mikroihličkami) – Mikroihly vniknú hlbšie do pokožky a stimulujú tvorbu kolagénu.
- Šípkový, kokosový alebo arganový olej – Zlepšujú silu, regeneráciu a elasticitu pokožky. Urýchlia aj proces vyblednutia strií. Najlepšie sa vstrebávajú do pokožky, ktorú ste vopred rozmasírovali alebo ošetrili derma rollerom.
- Želatína – Nie tá, ktorú bežne kupujeme v obchod v podobe cukríkov, ale skutočná želatína je výborný pomocník pre pokožku zvnútra. Stimuluje rast nových buniek a stará sa o hladkú pokožku.
- Domáci peeling – Vyrobte si vlastný výživný peeling zo zvyškov kávy alebo z cukru, ktorý zmiešate s olivovým olejom. Funguje výborne aj ako prevencia voči celulitíde.
- Bielok z vajíčka – Ak máte možnosť, použite domáce vajíčka. Bielok z dvoch vajec vyšľahajte, kým sa nevytvorí riedky sneh a ten si natrite na problémové partie. Než ho zmyjete, nechajte ho kompletne zaschnúť.
- Aloe vera – Je dobre známou rastlinou, ktorá má na pokožku blahodárny vplyv. Aplikujte ho vo forme gélu alebo rozotrite šťavu na problémové miesta.
- Nastrúhaný zemiak – Alebo nakrájaný na kolieska dokáže pokožku taktiež vyživiť. Nechajte ho na pokožke pôsobiť niekoľko minút.
- Prekrvovanie pokožky – napríklad masážami alebo striedaním teplého prúdu vody so studeným.
Môžete skúsiť si hladiny kolagénu doplniť výživovými doplnkami, špeciálnymi krémami alebo aj stravou. Zabránite tak predčasnému starnutiu pokožky a strate elasticity.
Napriek všetkej snahe je ale úbytok kolagénu s rastúcim vekom prirodzený. Vrásky, strie a iné nedokonalosti si na nás všetkých skôr či neskôr počkajú. Ale aj starnúť sa dá s eleganciou.
Štyri kľúčové faktory, ktoré vás ochránia pred demenciou: Toto musíte jesť častejšie
Štúdia odhalila kľúčové faktory, ktoré vás môžu ochrániť pred rozvojom demencie.
Rakovinu prezradí aj dýchanie, tento príznak neignorujte
Často prehliadaný príznak zhubného ochorenia vás môže priviesť až k lekárovi.
Účinky konzumácie maku: Toto s makom nikdy nerobte
Semená maku pochádzajú z tej istej rastliny, z ktorej sa vyrába ópium a morfium.
Pozor na nebezpečné sviečky: Tieto druhy škodia viac ako cigaretový dym
Odborníci tvrdia, že tieto typy sviečok môžu byť pre vaše zdravie horšie ako dym z cigariet.
Toto obľúbené jedlo znižuje chrápanie
Častejšia konzumácia mliečnej potraviny znižuje mieru chrápania.