• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
16°Bratislava

Ceny ropy vyhnal nahor výpadok prúdu, zlato padlo dole

  • 9:16 17.07.2015
  • NEW YORK
Ceny ropy vyhnal nahor výpadok prúdu, zlato padlo dole

Ceny ropy vo štvrtok ovplyvnilo viacero faktorov. Výpadok prúdu prinútil uzavrieť najväčšie britské ropné pole, a tak cena britskej ropy rástla. Zvýšenie cien spôsobil aj nárast dopytu, keďže zásoby americkej ropy poklesli a dopyt rafinérií ostal vysoký.

Očakáva sa však, že utorková dohoda medzi šiestimi svetovými mocnosťami a Iránom vyústi k zrušeniu sankcií, ktoré už niekoľko rokov obmedzujú Irán v exporte ropy. Následne by krajina zvýšila svoj vývoz, a teda prispela k presýtenej svetovej ponuke. Britská ropa Brent posilnila o 46 centov na 57,51 USD za barel a ľahká americká ropa WTI uzavrela nižšie o 50 centov na 50,91 USD za barel.

Ceny zlata klesli vo štvrtok na osemmesačné minimum po tom, čo americký Federálny rezervný systém oznámil, že úrokové miery sa pravdepodobne tento rok zvýšia. Stane sa tak, ak sa americké hospodárstvo bude vyvíjať podľa očakávaní. Spotová cena zlata o 18:41 GMT klesla o 0,4 percenta na 1 144,65 USD za uncu, na najnižšiu úroveň od minuloročného novembra. Augustové dodávky zlata uzavreli nižšie o 0,3 percenta na 1 143,90 USD za uncu.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia

DNES - 14:23Ekonomické

V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči

DNES - 13:50Ekonomické

Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády

DNES - 13:47Ekonomické

Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami

DNES - 11:58Ekonomické

Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

VČERA - 20:15Ekonomické

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.