• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2019Meniny má Adolf
26°Bratislava

Náhle zhoršenie sluchu –aké sú príčiny?

  • 20:24 18.06.2015
  • Bratislava
Náhle zhoršenie sluchu –aké sú príčiny?

Sluch sa zvyčajne začína zhoršovať v súvislosti s vekom. Existujú ale rôzne príčiny, prečo sa môže zhoršiť náhle a aj u mladších ročníkov.

Najlepšie počujeme ako dvadsiatnici, prvé problémy sa ale vyskytujú už okolo 30-tky a to hlavne u mužov. U žien nastávajú komplikácie zvyčajne až počas menopauzy. Prirodzene sa nám sluch zhoršuje kvôli tomu, že postupne prichádzame o receptory buniek vnútorného ucha a tento stav začíname výrazne pociťovať od 50. roku . Čo ale môže spôsobiť náhle zhoršenie sluchu?

Hluk

Je najčastejšou príčinou zhoršenia sluchu a to nielen u mladých. Uši nám samozrejme ničí aj neprimerane hlasná hudba zo slúchadiel, ohrození sú ale aj ľudia, ktorí denne v hluku pracujú – teda najmä manuálni pracovníci. V takýchto prípadoch treba sluch jednoznačne chrániť, napríklad štupľami do uší. Poškodiť sluch nám môže ale aj jednorazové vystavenie nadmernému hluku - napríklad pri streľbe alebo výbuchu.

Infekcie a zápaly

U detí je veľmi častou príčinou zhoršenia sluchu nehnisavý zápal stredného ucha, ktorý sa dokáže vyvinúť aj z nádchy.

Aj u dospelých sú ale bežné problémy so sluchom po prekonaní infekcie, vírusového ochorenia alebo chorôb, ktoré sú liečené antibiotikami. Zvyčajne je to spôsobené zápalom sliznice, ktorá zhoršuje priechodnosť sluchovej trubice. Ľudovo povedané nám „zaľahne v uchu“. Tento problém by ale po doliečení choroby mal zmiznúť. Ak nie, musíte navštíviť vášho lekára, pretože je pravdepodobné, že infekcia sa zo sliznice preniesla do dutiny stredného ucha.

Takisto neodkladajte návštevu lekára, ak vám v ušiach píska (tinnitus) alebo šumí, ak pociťujete bolesti ucha alebo vám v ňom dlhodobo zaľahlo.

Úraz

Najčastejšie sa komplikácie so sluchom vyskytujú po úraze hlavy.

Vrodené alebo iné ochorenie

Niektoré deti sa s poruchou sluchu už narodia, zvyčajne vznikajú už počas vývoja plodu v maternici. Okrem toho existuje ešte niekoľko chorôb, ktoré sa so zlým sluchom spájajú:

Meniérova choroba postihuje vnútorné ucho a postupne zhoršuje sluch. V neskoršom štádiu môžu nastúpiť aj závraty a nevoľnosť. Príčiny jej vzniku zatiaľ nie sú známe.

Za zhoršeným sluchom môže byť aj vzácna choroba otoskleróza, ktorá sa prejavuje zmenou skladby vnútorného ucha.

Zaujímavosťou je, že s poruchou sluchu vedci spájajú aj kardiovasulárne choroby, sklerózu alebo cukrovku. Je to spôsobené tým, že tieto choroby ovplyvňujú (okrem iného) aj správny prietok krvi do uší.

O sluch sa musíme starať rovnako dôsledne, ako o ostatné zmysly. Správna hygiena, ochrana pred hlukom a pravidelné lekárske kontroly nám pomôžu vyvarovať sa najčastejším problémom so sluchom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

VČERA - 18:33Zdravie

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

19:23 14.06.2019Zdravie

Lekári skúmali účinok vynechania raňajok pri snahe schudnúť.

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

20:40 13.06.2019Zdravie

Ochorenie, ktoré ľudstvo sprevádza už od jeho počiatkov, je často považované za moderné. Existuje však niekoľko dôkazov, ktoré svedčia o tom, že existovalo oveľa skôr ako sa na Zemi objavil človek.

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

19:02 13.06.2019Zdravie

Tvrdnutie starnúcich ciev vedcom dlho nedalo spávať, ale zdá sa, že sme naň konečne našli odpoveď.