• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.6.2024Meniny má Tadeáš, Olívia
28°Bratislava

Náhle zhoršenie sluchu –aké sú príčiny?

  • 20:24 18.06.2015
  • Bratislava
Náhle zhoršenie sluchu –aké sú príčiny?

Sluch sa zvyčajne začína zhoršovať v súvislosti s vekom. Existujú ale rôzne príčiny, prečo sa môže zhoršiť náhle a aj u mladších ročníkov.

Najlepšie počujeme ako dvadsiatnici, prvé problémy sa ale vyskytujú už okolo 30-tky a to hlavne u mužov. U žien nastávajú komplikácie zvyčajne až počas menopauzy. Prirodzene sa nám sluch zhoršuje kvôli tomu, že postupne prichádzame o receptory buniek vnútorného ucha a tento stav začíname výrazne pociťovať od 50. roku . Čo ale môže spôsobiť náhle zhoršenie sluchu?

Hluk

Je najčastejšou príčinou zhoršenia sluchu a to nielen u mladých. Uši nám samozrejme ničí aj neprimerane hlasná hudba zo slúchadiel, ohrození sú ale aj ľudia, ktorí denne v hluku pracujú – teda najmä manuálni pracovníci. V takýchto prípadoch treba sluch jednoznačne chrániť, napríklad štupľami do uší. Poškodiť sluch nám môže ale aj jednorazové vystavenie nadmernému hluku - napríklad pri streľbe alebo výbuchu.

Infekcie a zápaly

U detí je veľmi častou príčinou zhoršenia sluchu nehnisavý zápal stredného ucha, ktorý sa dokáže vyvinúť aj z nádchy.

Aj u dospelých sú ale bežné problémy so sluchom po prekonaní infekcie, vírusového ochorenia alebo chorôb, ktoré sú liečené antibiotikami. Zvyčajne je to spôsobené zápalom sliznice, ktorá zhoršuje priechodnosť sluchovej trubice. Ľudovo povedané nám „zaľahne v uchu“. Tento problém by ale po doliečení choroby mal zmiznúť. Ak nie, musíte navštíviť vášho lekára, pretože je pravdepodobné, že infekcia sa zo sliznice preniesla do dutiny stredného ucha.

Takisto neodkladajte návštevu lekára, ak vám v ušiach píska (tinnitus) alebo šumí, ak pociťujete bolesti ucha alebo vám v ňom dlhodobo zaľahlo.

Úraz

Najčastejšie sa komplikácie so sluchom vyskytujú po úraze hlavy.

Vrodené alebo iné ochorenie

Niektoré deti sa s poruchou sluchu už narodia, zvyčajne vznikajú už počas vývoja plodu v maternici. Okrem toho existuje ešte niekoľko chorôb, ktoré sa so zlým sluchom spájajú:

Meniérova choroba postihuje vnútorné ucho a postupne zhoršuje sluch. V neskoršom štádiu môžu nastúpiť aj závraty a nevoľnosť. Príčiny jej vzniku zatiaľ nie sú známe.

Za zhoršeným sluchom môže byť aj vzácna choroba otoskleróza, ktorá sa prejavuje zmenou skladby vnútorného ucha.

Zaujímavosťou je, že s poruchou sluchu vedci spájajú aj kardiovasulárne choroby, sklerózu alebo cukrovku. Je to spôsobené tým, že tieto choroby ovplyvňujú (okrem iného) aj správny prietok krvi do uší.

O sluch sa musíme starať rovnako dôsledne, ako o ostatné zmysly. Správna hygiena, ochrana pred hlukom a pravidelné lekárske kontroly nám pomôžu vyvarovať sa najčastejším problémom so sluchom.

Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tieto špongie: Ich používaním ohrozujete svoje zdravie

Pozor na tieto špongie: Ich používaním ohrozujete svoje zdravie

VČERA - 20:29Zdravie

Vedci upozorňujú, že používanie hubiek môže mať nepriaznivé účinky, o ktorých sme doteraz nevedeli.

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

20:04 23.06.2024Zdravie

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

19:33 23.06.2024Zdravie

Ľudia môžu zostať v komatóznom stave niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov. Niektorým pacientom sa však stane, že sa náhle „prebudia".

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

17:42 23.06.2024Zdravie

Čerešne sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé ovocie s mnohými výhodami pre naše zdravie.

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

21:31 19.06.2024Zdravie

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.