• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
20°Bratislava

Náhle zhoršenie sluchu –aké sú príčiny?

  • 20:24 18.06.2015
  • Bratislava
Náhle zhoršenie sluchu –aké sú príčiny?

Sluch sa zvyčajne začína zhoršovať v súvislosti s vekom. Existujú ale rôzne príčiny, prečo sa môže zhoršiť náhle a aj u mladších ročníkov.

Najlepšie počujeme ako dvadsiatnici, prvé problémy sa ale vyskytujú už okolo 30-tky a to hlavne u mužov. U žien nastávajú komplikácie zvyčajne až počas menopauzy. Prirodzene sa nám sluch zhoršuje kvôli tomu, že postupne prichádzame o receptory buniek vnútorného ucha a tento stav začíname výrazne pociťovať od 50. roku . Čo ale môže spôsobiť náhle zhoršenie sluchu?

Hluk

Je najčastejšou príčinou zhoršenia sluchu a to nielen u mladých. Uši nám samozrejme ničí aj neprimerane hlasná hudba zo slúchadiel, ohrození sú ale aj ľudia, ktorí denne v hluku pracujú – teda najmä manuálni pracovníci. V takýchto prípadoch treba sluch jednoznačne chrániť, napríklad štupľami do uší. Poškodiť sluch nám môže ale aj jednorazové vystavenie nadmernému hluku - napríklad pri streľbe alebo výbuchu.

Infekcie a zápaly

U detí je veľmi častou príčinou zhoršenia sluchu nehnisavý zápal stredného ucha, ktorý sa dokáže vyvinúť aj z nádchy.

Aj u dospelých sú ale bežné problémy so sluchom po prekonaní infekcie, vírusového ochorenia alebo chorôb, ktoré sú liečené antibiotikami. Zvyčajne je to spôsobené zápalom sliznice, ktorá zhoršuje priechodnosť sluchovej trubice. Ľudovo povedané nám „zaľahne v uchu“. Tento problém by ale po doliečení choroby mal zmiznúť. Ak nie, musíte navštíviť vášho lekára, pretože je pravdepodobné, že infekcia sa zo sliznice preniesla do dutiny stredného ucha.

Takisto neodkladajte návštevu lekára, ak vám v ušiach píska (tinnitus) alebo šumí, ak pociťujete bolesti ucha alebo vám v ňom dlhodobo zaľahlo.

Úraz

Najčastejšie sa komplikácie so sluchom vyskytujú po úraze hlavy.

Vrodené alebo iné ochorenie

Niektoré deti sa s poruchou sluchu už narodia, zvyčajne vznikajú už počas vývoja plodu v maternici. Okrem toho existuje ešte niekoľko chorôb, ktoré sa so zlým sluchom spájajú:

Meniérova choroba postihuje vnútorné ucho a postupne zhoršuje sluch. V neskoršom štádiu môžu nastúpiť aj závraty a nevoľnosť. Príčiny jej vzniku zatiaľ nie sú známe.

Za zhoršeným sluchom môže byť aj vzácna choroba otoskleróza, ktorá sa prejavuje zmenou skladby vnútorného ucha.

Zaujímavosťou je, že s poruchou sluchu vedci spájajú aj kardiovasulárne choroby, sklerózu alebo cukrovku. Je to spôsobené tým, že tieto choroby ovplyvňujú (okrem iného) aj správny prietok krvi do uší.

O sluch sa musíme starať rovnako dôsledne, ako o ostatné zmysly. Správna hygiena, ochrana pred hlukom a pravidelné lekárske kontroly nám pomôžu vyvarovať sa najčastejším problémom so sluchom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.