• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
23°Bratislava

Ľanové semienka: Dôvody, prečo ich jesť

  • 20:01 05.06.2015
  • Bratislava
Ľanové semienka: Dôvody, prečo ich jesť

Zistite dôvody, prečo by sa ľanové semienka mali stať súčasťou vašej stravy.

Ľanové semená sa stali známe ako zdravý zdroj vlákniny a sterolov pre srdce. Sú tiež populárne kvôli tomu, že zrná sú alternatívou k pšeničným otrubám a pritom majú rovnaké výhody. Obsahujú nerozpustnú vlákninu a vitamín E, no zvláštnosťou je kyselina alfa-linolénová, ktorá je formou omega-3 tukov.

Ľanové semienka tiež výborne chutia. Môžete si nimi posypať ovsené vločky, dať ich do smoothies, alebo môžu byť použité pri pečení. Táto potravina sa dá použiť aj na liečbu mnohých zdravotných ťažkostí.

Pozrite sa na týchto päť bežných chorôb, ktoré môžete zmierniť pomocou ľanových semienok:

1. Zápaly

Ľanové semienka sú jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín. Môžu prispieť k riadeniu hladiny cukru v krvi, zmierňovať bolesti kĺbov a znižovať celkové vnútorné zápaly. Zápaly sú spôsobené konzumovaním kyslých potravín, ktoré neobsahujú dostatok zdravých tukov, vitamínov, minerálov a nedostatkom tiež zásaditých potravín. Jedzte aspoň dve polievkové lyžice ľanových semienok denne, aby ste získali ich výhody.

2. Návaly tepla

Ľanové semienka sú jedny z najlepších potravín, ktoré vyrovnávajú hladiny hormónov u mužov i žien. U mužov môžu pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu tým, že odstránia nadmerné estrogény, ktoré sa nachádzajú v našich potravinách. Ženám pomáhajú zmierniť návaly horúčav tým, že vyrovnávajú hladiny estrogénov. Ľanové semená (a všetky semená) sú totiž bohaté na fytoestrogény, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých potravinách rastlinného pôvodu. Fytoestrogény nemajú rovnaké škodlivé účinky, ako estrogény pridané v potravinách. V skutočnosti regulujú prirodzený cyklus tela. Ženy, ktoré trpia návalmi tepla, by mali začať jesť pár polievkových lyžíc týchto semienok denne.

3. Zlá nálada

Omega-3 mastné kyseliny v ľanových semienkach zvyšujú hladiny serotonínu a uvoľňujú telo. No tiež vám pomôžu lepšie absorbovať ďalšie živiny, ktoré ovplyvňujú vašu náladu. Sú to vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín D. Hoci B vitamíny a vitamín C nie sú rozpustné v tukoch (to znamená, že môžu byť absorbované bez tuku), všetky zdravé tuky podporia ich vstrebávanie.

4. Nezdravé hladiny cukru v krvi

Ľanové semienka sú jedinečným zdrojom vlákniny. Na rozdiel od zrna neobsahujú žiadny prebytočný škrob, čo znamená, že všetky sacharidy pochádzajú z vlákniny, ktorú telo využíva na zbavovanie sa odpadu. Vláknina spomaľuje uvoľňovanie glukózy do buniek a tiež vás udrží dlhšie plných. Ľanové semienka sú tiež dobrým zdrojom horčíka, ktorý vyrovnáva hladinu cukru v krvi.

5. Zlé trávenie

Vláknina v ľanových semienkach bude regulovať váš systém pri vstrebávaní živín počas tráviaceho procesu. Vzhľadom k tomu, že ľanové semienka majú relatívne vysoký obsah vlákniny, sú bez škrobu, a majú stredné množstvo tuku a bielkovín, sú veľmi dobre stráviteľné. Na rozdiel od Chia semien, však v čreve ani tak veľmi nenapučia. Vláknina v semienkach tiež kŕmi dobré baktérie v tráviacom systéme a pomáha udržať zdravú flóru vo vašom čreve, čo pomáha vašej imunite a tráviacemu systému.

Čítajte: Ľanový olej: Jeden z najdôležitejších doplnkov stravy

Tipy na uchovávanie ľanových semienok:

Uistite sa, že kupujete čo najčerstvejšie ľanové semienka, pretože ich tuky sú jemné a ľahko sa kazia. Pomeľte ich pred použitím, alebo ich kupujte mleté. Vaše telo tak môže absorbovať dobré látky, ktoré nedokáže vstrebať, keď sú semienka celé (celé semienka však stále poskytujú vlákninu). Uložte ich do chladničky, pretože sú tiež citlivé na svetlo a vzduch.

Zdroj: info.sk, TM, onegreenplanet.org, mayoclinic.org, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

VČERA - 17:27Zdravie

Odborníčka na zdravie a výživu popiera zaužívaný mýtus o tom, že jedlo ohrievané v mikrovlnke prichádza o živiny.

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

19:36 20.05.2024Zdravie

Zdravotná sestra poradila dvojsekundový trik, ktorý by mal poznať každý.

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

19:42 18.05.2024Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.