• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 2.3.2024Meniny má Anežka
Bratislava

Čerešne – takto prospievajú nášmu zdraviu

 • 13:36 28.05.2015
 • Bratislava
Čerešne – takto prospievajú nášmu zdraviu

Okrem toho, že toto ovocie výborne chutí, má veľa prekvapivých výživných látok. Prečo patria medzi najväčšie poklady prírody?

Čerešne k nám priviezli starovekí Rimania z Ázie. Nájdeme v nich veľmi veľa vitamínov a minerálov. Sú bohaté na vitamín A, B, C a E. Z minerálnych látok obsahujú horčík, draslík, vápnik, fosfor, sodík, meď, mangán, ale aj zinok a železo. Tými najdôležitejšími látkami v čerešniach sú antokyán a kvercetín, ktoré pôsobia ako antioxidanty.

7 dôvodov, prečo ich jesť

 • Pomôžu zhodiť kilogramy – čerešne obsahujú 80% vody a majú málo kalórií. Dokážu tiež neutralizovať mastné zložky potravy a a nedovolia tukom preniknúť cez črevnú stenu do tela.
 • Prevencia proti artritíde - antokyány pôsobia priam zázračne na bolesti spôsobené zápalom. Antokyány sú zvlášť účinné pri liečbe príznakov artritídy. Ľudia, ktorí sa zúčastňovali na výskume hlásili, že bolesť kĺbov sa zlepšila práve v dôsledku konzumácie čerešní a čerešňovej šťavy.
 • Na krásnu pleť - kombinácia vitamínu C, zinku a antokyánov sa významne podieľa na spevňovaní kolagénovej štruktúry pleti.
 • Prevencia voči rakovine – čerešne tak dokážu pôsobiť vďaka antioxidantu kvercetínu, ktorý podľa výskumov funguje ako prevencia voči rakovinovým ochoreniam.
 • Pôsobia protizápalovo - opäť je to spôsobené vysokým obsahom kvercetínu. Preto sa odporúčajú aj pre športovcov, ako jeden z účinných prostriedkov na zmiernenie svalovej horúčky, teda ľudovo svalovice.
 • Na zdravé srdce – chránia srdce a cievy pred poškodením cholesterolom, najmä pomocou draslíka. Pomáhajú regulovať gény, ktoré sú dôležité pri spracovaní tukov a glukózy v tele.
 • Znižujú výskyt dnových záchvatov - kedže antokyány pôsobia protizápalovo a tiež znižujú hladinu urátov v krvi, sú ideálne pre ľudí, ktorí majú diagnostikovanú dnu. Tú spôsobuje práve zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi a znížená rozpustnosť urátov, čo vedie k tvorbe ihlicovitých kryštálov v prostredí kĺbov. Kombinácia lieku na dnu allopurinolu a čerešní podľa štúdie vedcov z Univerzity v Bostone teda dokáže veľmi účinne znížiť riziko bolestivého záchvatu.

Na toto dávajte pri konzumácii pozor

Čerešne nezapíjajte veľkým množstvom vody, pretože tak môžu v tráviacom trakte začať kvasiť a vyvolať tráviace ťažkosti. Nekonzumujte ani kôstky z čerešní, obsahujú totiž látky, ktoré prostredníctvom enzýmov uvoľňujú kyanovodík. V malých množstvách však nie sú nebezpečné.

Tip na záver: Netradičnou kulinárskou špecialitou sú čerešne podávané s vyzretým syrom. Vyskúšajte túto zaujímavú kombináciu.

Zdroj: Info.sk, DK, articles.mercole.com, care2.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

7:36 22.02.2024Zdravie

Štúdia spojila užívanie vitamínu s vyšším riziko demencie.

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

9:22 19.02.2024Zdravie

Kyslá kapusta obsahuje viacero vitamínov či minerálov prospešných pre zdravie človeka.

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

6:52 19.02.2024Zdravie

Rodičia, ktorí používajú smartfóny, môžu uškodiť svojim deťom v tínedžerskom veku.