Via Iuris poukazuje na elektráreň pre firmu blízku Brhelovi
- 16:55 23.04.2015
- BRATISLAVA

Na Slovensku sa plánuje výstavba veľkej prečerpávacej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ za 1,2 miliardy eur. Ako upozorňuje advokátka Zuzana Čaputová spolupracujúca s mimovládnou organizáciou Via Iuris, osvedčenie na jej výstavbu vydalo Ministerstvo hospodárstva SR novozaloženej firme Hyco, a. s, ktorá je personálne prepojená na údajného mecenáša Smeru Jozefa Brhela.
Prínos elektrárne pre Slovensko je sporný
Väčšinovým akcionárom firmy Hyco je podľa advokátky Čaputovej spoločnosť DG-energy, ktorej spoluvlastníkmi sú Ladislav Lorinc a Stanislav Fuňa. Obaja sedia aj v predstavenstve firmy Pow-en, ktorá patrí do podnikateľskej skupiny Jozefa Brhela.
Lorinc a Fuňa zároveň sedia v orgánoch ďalších firiem s vplyvom Jozefa Brhela, napríklad NS-Slovakia, E-Group, Alter Energo, Andex. Podľa osvedčenia vydaného ministerstvom hospodárstva pre firmu Hyco je zároveň odborne spôsobilou osobou pre projekt vodnej elektrárne na Ipli Michal Iró. "Tento človek bol aj overovateľom zápisnice na valnom zhromaždení Brhelovej firmy Pow-en, a je tiež členom predstavenstva spoločnosti DG-Energy," uvádza Čaputová.
Doménu firmy Hyco, a. s. podľa nej zaregistrovala Anna Košťálová z firmy Pow-en. "Zámer výstavby elektrárne na Ipli je sporný aj z hľadiska energetického prínosu pre Slovensko," tvrdí advokátka.
Elektrina by sa mala vyvážať do Maďarska
Uvedená elektráreň síce podľa nej figuruje v dokumente Energetická politika Slovenskej republiky, avšak podľa viacerých odborníkov je vzhľadom na jej rozsah pre Slovensko nepotrebná.
"Z medializovaných informácií vyplýva, že jej hlavný zmysel je vývoz elektrickej energie do Maďarska. Uvedené je však sporné aj z hľadiska recesie v eurozóne a následnému poklesu cien, v dôsledku čoho dopyt po elektrine klesol," upozorňuje Čaputová.
Veľkú vodnú prečerpávaciu elektráreň plánuje postaviť bratislavská akciová spoločnosť Hyco, ktorá podľa údajov obchodného registra vznikla v minulom roku, avšak sa jej už podarilo získať pre svoj projekt od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie.
Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať výstavbu energetického zdroja či infraštruktúry. Malo by ísť o prečerpávaciu vodnú elektráreň s výkonom 560 megawattov. Investor ju chce postaviť v katastrálnom území Ďubákovo a Ipeľský Potok nad vodnou nádržou Málinec.
Ako v stanovisku uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR, štát nebude nijako finančne participovať na projekte prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ. "Štát sa v tomto prípade k ničomu nezaviazal. Negarantuje žiaden dlhoročný odber ani výkupnú cenu. Investičný zámer a jeho návratnosť je rizikom súkromného investora," uviedol rezort v reakcii na medializované informácie.
Riaditeľ komunikácie podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela Juraj Puchý informoval, že projekt im nepatrí a že by bol pre nich rizikový. "Projekt nám nepatrí, nemáme oň záujem a keďže by pre našu skupinu bol extrémne rizikový, nebudeme sa oň uchádzať ani v budúcnosti," povedal Puchý.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.