• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
21°Bratislava

Sporné tendre sú klasický slovenský podfuk, tvrdí Žitňanská

  • 15:31 23.04.2013
  • BRATISLAVA
Sporné tendre sú klasický slovenský podfuk, tvrdí Žitňanská

Minister vnútra Robert Kaliňák by mal podľa predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS v parlamente Lucie Žitňanskej zrušiť všetky zmluvy, ktoré už uzavrel na základe tendrov cez Regionálnu Obstarávaciu Agentúru s.r.o. so sídlom v Horných Plachtinciach.

Ako opozičná poslankyňa uviedla na brífingu v utorok, minister vnútra by mal zároveň vyvodiť zodpovednosť voči svojim zamestnancom, ktorí mu zmluvy pripravili, vrátane poradkyne pre verejné obstarávanie Tatiany Behrovej.

Žitňanská označila situáciu okolo pochybných tendrov za klasický slovenský podfuk. Podľa nej ide o premyslenejšie zopakovanie nástenkového tendra z čias prvej vlády Roberta Fica.
Návrat do 90-tych rokov

Vyjadrenie konateľky Regionálnej Obstarávacej Agentúry

Legitimita spolupráce podľa Regionálnej Obstarávacej Agentúry vyplýva zo zákona o verejnom obstarávaní, z príslušných ustanovení o centrálnom obstarávaní.

"O čo sú Horné Plachtince horšie ako iné mesto alebo obec na Slovensku? Verejné obstarávanie je výsostne odborná problematika, politická rovina v ňom podľa môjho názoru nemá čo hľadať," uviedla v utorok pre agentúru SITA konateľka ROA Katarína Lutherová. V pondelok už podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie na kontrolu tendrov na propagačné, právne a konzultantské služby, ktoré uskutočnila spomínaná obstarávacia agentúra.

"Keď minister Kaliňák uzatvorí zmluvu o spolupráci s akože verejným obstarávateľom, uzavrie rámcové a vykonávacie zmluvy s víťazmi akože transparentného verejného obstarávania a keď sa to prevalí, to ešte obhajuje, tak ho to diskvalifikuje byť na pozícii ministra vnútra, zodpovedného za centrálne verejné obstarávania pre všetky ministerstvá a zodpovedného za riadne vyšetrovanie takýchto podfukov," tvrdí Žitňanská.

Ak by mal štát nakupovať spôsobom, ktorý v súčasnosti určuje minister Kaliňák, podľa nej sa vrátime niekde do 90-tych rokov.

Podfuk s obstarávaním musel podľa Žitňanskej vymyslieť niekto, kto sa dobre vyzná vo verejnom obstarávaní. Ako povedala, táto kauza sa nemôže skončiť len tak, že minister vnútra vyzval štátne a verejné inštitúcie, aby si uvedené služby obstarali samostatne a služby ROA využili len vtedy, ak budú výhodnejšie.

"Koncom kauzy musí byť len zrušenie všetkých zmlúv s touto agentúrou, pretože nie je možné, aby štát nakupoval prostredníctvom bieleho koňa," vyhlásila Žitňanská s tým, že výzva ministerstva vnútra nie je pre nikoho záväzná.

Za "bieleho koňa" označila obec Horné Plachtince, ktorá je spoločníkom agentúry s menšinovým podielom. Bez účasti obce by agentúra nemohla obstarávať pre ostatných obstarávateľov.

Myslí si, že starosta obce, ktorý s firmou TenderOnline založil "eseročku", vôbec netuší, čo firma v skutočnosti robí, keď podľa nej ani nevedel o zmene jej konateľa, hoci nová konateľka vyhlásila, že ju do funkcie menoval sám.
Zmluvy za nula eur

Žitňanská informovala, že rezort vnútra napriek spomínanej výzve ešte predtým stihol so štyrmi vybranými firmami uzavrieť šestnásť zmlúv na poradenské služby.

Pri všetkých zmluvách zverejnených v centrálnom registri zmlúv je však uvedená nula eur. Poslankyňa SDKÚ-DS sa preto ministra vnútra pýta, aké konkrétne služby týmito zmluvami objednal, v akom rozsahu a dokedy majú byť vykonané.

Poslankyňa v podnete na ÚVO oznámila, že má dôvodné podozrenie, že ROA ako subjekt a verejný obstarávateľ bola založená účelovo, spĺňa zákonné kritériá verejného obstarávateľa len formálne. "Všetky právne úkony, ktoré ROA ako verejný obstarávateľ robí, tak možno kvalifikovať ako tzv. predstierané právne úkony," tvrdí Žitňanská.

V tendroch mohol byť podľa nej porušený princíp transparentnosti, nediskriminácie a hospodárnosti obstarávania a myslí si, že súčasne existuje konflikt záujmov ROA a verejných obstarávateľov, v mene ktorých agentúra konala. ROA je podľa Žitňanskej zainteresovaná svojimi príjmami na cene poskytovaných služieb, čo je "v rozpore so záujmami verejných obstarávateľov, v mene ktorých ROA koná."

O aktivitách ROA, ktorá si uvádza sídlo v malej obci Horné Plachtince s dvesto obyvateľmi v okrese Veľký Krtíš, informovala agentúra SITA ako prvá už v polovici januára. ROA vznikla vlani v auguste ako centrálna obstarávacia organizácia. Spoločníkmi ROA so základným imaním 7 500 eur sú obec Horné Plachtince s vkladom 750 eur a súkromná firma TenderOnline a.s. z Bratislavy, ktorá vložila 6 750 eur a verejnému obstarávaniu sa venuje od roku 2010.

KDH chce iniciovať poslanecký prieskum pre ROA

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce iniciovať poslanecký prieskum na Ministerstve vnútra SR pre tendre, ktoré organizovala Regionálna Obstarávacia Agentúra s.r.o. (ROA) so sídlom v Horných Plachtinciach.

Iniciovať ho má predseda parlamentného výboru pre hospodárstvo Ján Hudacký.

Poslanecký prieskum musí odsúhlasiť parlamentný výbor, kde má väčšinu strana Smer-SD. Členovia výboru by mali rokovať na budúci týždeň.

Cieľom prieskumu je objasniť súvislosti s dotknutým tendrom na ministerstve vnútra.

Regionálna Obstarávacia Agentúra nedávno zverejnila výsledky centrálneho obstarávania na služby pri poskytovaní informovanosti a publicity pre 25 iných verejných obstarávateľov, vrátane piatich ministerstiev.

Podľa oznámenia o výsledku súťaže celková konečná hodnota zákazky je 130 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Ministerstvo vnútra ako budúci garant centrálneho obstarávania pre štátne inštitúcie v piatok oficiálne odporučilo inštitúciám štátnej a verejnej správy zapojeným do spolupráce s ROA, aby si v prípade potreby obstarávali podobné služby pod vlastnou gesciou.

Služby tejto agentúry rezort odporúča využiť len v prípade, že na základe elektronickej aukcie obstará ROA potrebný tovar alebo službu ekonomicky výhodnejšie.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa Horné Plachtince majú perfektné PR. "Je to eso ministra Roberta Kaliňáka, s ktorým sa dá veľa urobiť,“ povedal v utorok na tlačovej besede s tým, že vďaka tlaku opozície a verejnosti je táto zákazka pribrzdená. Pripomenul, že Kaliňák zo zákona o verejnom obstarávaní stiahol termín strategická zákazka, ale jeho novela vytvorila priestor pre takéto "strategické zákazky", akými sú aj tendre na PR služby.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Peter Pčolinský už nie je členom Sme rodina

Peter Pčolinský už nie je členom Sme rodina

VČERA - 19:28Domáce

Bývalý poslanec NRSR Peter Pčolinský už nie je členom hnutia Sme rodina.

Tzv. lex atentát prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

Tzv. lex atentát prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

VČERA - 19:14Domáce

Do diskusie k lex atentát sa prihlásilo 11 rečníkov.

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí

VČERA - 18:55Domáce

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v utorok podvečer v Bratislave zišli stovky ľudí.

SHMÚ varuje pred vysokými teplotami: V týchto okresoch platia výstrahy 2. stupňa

SHMÚ varuje pred vysokými teplotami: V týchto okresoch platia výstrahy 2. stupňa

VČERA - 18:09Domáce

Vo viacerých okresoch Slovenska treba v stredu rátať s vysokými teplotami.

Opozícia nesúhlasí so skráteným legislatívnym konaním pri lex atentát

Opozícia nesúhlasí so skráteným legislatívnym konaním pri lex atentát

VČERA - 17:18Domáce

Koalícia trvá na dôvodnosti zrýchleného prijatia tzv. lex atentát.