Video: V Mexickom zálive horí ropná plošina, sú prvé obete
- 22:59 01.04.2015
- MEXIKO

Ropnú plošinu Abkatun Permanente v Mexickom zálive zachvátil v noci z utorka na stredu požiar, ktorý si vyžiadal najmenej štyroch mŕtvych a 45 zranených.
O udalosti v oblasti zálivu Campeche informoval mexický štátny podnik Pemex, ktorému plošina patrí, a zasahujúce pohotovostné zložky.
Približne 300 pracovníkov zariadenia evakuovali, zatiaľ čo sa prevádzkovateľ snažil oheň uhasiť pomocou ôsmich požiarnických člnov.
Videozábery zverejnené na sieti Twitter ukazujú plošinu v plameňoch, ktoré osvetľujú nočnú oblohu. Podľa podniku Pemex požiar vypukol v časti slúžiacej na odčerpávanie vody, príčina však zatiaľ nie je známa.
Hovorca tiež nevedel odpovedať na otázku, či má udalosť za následok pokles v miestnej produkcii ropy.

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení
Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami
Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump
Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

Pápež Lev XIV. chce pokračovať v reformách svojho predchodcu Františka
Pápež Lev XIV. predstavil v sobotu na audiencii s kardinálmi vo Vatikáne víziu svojho pontifikátu.

Ukrajina a jej spojenci navrhujú 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája
Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.