• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
14°Bratislava

Každý tretí podnik u nás by chcel zvýšiť počet pracovníkov

  • 9:03 29.03.2015
  • BRATISLAVA
Každý tretí podnik u nás by chcel zvýšiť počet pracovníkov

Hospodársku situáciu na Slovensku hodnotí uspokojivo 64 % investorov. Len 22 % vníma ekonomickú situáciu pozitívne, zvyšných 14 % ju považuje za zlú.

Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovala v stredu Slovensko-rakúska obchodná komora. Prieskum sa uskutočnil vo februári tohto roka, pričom sa ho zúčastnilo 167 lokálnych firiem. Organizátormi boli Slovensko-rakúska obchodná komora v SR, Rakúske veľvyslanectvo - obchodné oddelenie Bratislava, Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora, Slovensko-francúzska obchodná komora, Holandská obchodná komora v SR a Švédska obchodná komora v SR.

Súvisiace:

Súboj za Smerom je tesný, v parlamente by boli aj národniari

Poslanci na voličov kašlú, myslí si drvivá väčšina Slovákov

Viac ako polovica firiem počíta s rastúcimi obratmi

Zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcim rokom predpovedá 28 % podnikov, avšak necelých 60 % predpokladá stagnáciu ekonomiky. Očakávania vo vlastnom podniku vychádzajú značne optimistickejšie. Viac ako polovica firiem počíta s rastúcimi obratmi v tomto roku, kým len deväť percent sa zmierilo so zhoršením hospodárskej situácie.

Približne každý tretí podnik by chcel rozšíriť investície a počet pracovníkov. "Celkovo prieskum odráža o trochu optimistickejšie nálady ako ešte v roku 2014, eufóriu však zatiaľ nepociťujeme. Ani svetová konjunktúra, ani štátna hospodárska politika k tomu neposkytujú žiadne potrebné podnety," okomentoval výsledky prezident Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) Vladimír Slezák.

Ukrajina neohorozuje našu ekonomiku, myslia si Slováci

Z prieskumu tiež vyplynulo, že v kríze na Ukrajine nevidí väčšina respondentov momentálne žiadne nebezpečenstvo pre ekonomické činnosti. Sedem z desiatich spoločností je presvedčených, že ani konflikt, ani s ním spojené ekonomické sankcie EÚ by nemali mať nepriaznivé dopady na ich ekonomický rozvoj.

Slovensko ako lokalitu pre podnikanie podľa názoru opýtaných investorov zvýhodňuje predovšetkým členstvo v EÚ, pracovité a produktívne pracovné sily za relatívne priaznivé náklady a dostupnosť a kvalita lokálnych dodávateľov. "Kým mnohé krajiny Európy šíria skepsu o EÚ a o spoločnej mene euro, my tu máme jasné posolstvo podnikov, ako dôležitý je vnútorný trh a spoločná menová únia pre slovenské hospodárstvo," vysvetlil obchodný radca Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku Patrick Sagmeister.

Pri tohtoročných výsledkoch sa podľa organizátorov prieskumu nedá konštatovať, že by investori na podmienkach podnikania mohli niečo hodnotiť pozitívnejšie ako v uplynulom roku. Dokonca horšie boli hodnotené faktory ako systém odborného vzdelávania, pružnosť pracovného práva alebo vnímanie korupcie. "Reformám zákonných predpisov v ostatnom čase, či už v oblasti pracovného práva, daňových predpisov alebo verejného obstarávania, nemôžu podniky pripisovať žiadne pozitívne účinky," poznamenal Slezák.

Najviac vzrástla nespokojnosť v oblasti právnych istôt. "Nedostatočná uplatniteľnosť právnych nárokov a pretrvávajúce problémy slovenského súdnictva investorov naďalej trápia," upozornil prezident SNOPK. Podľa neho konania trvajú príliš dlho a rozhodnutia spravidla nie sú predvídateľné.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

DNES - 20:15Ekonomické

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

DNES - 16:41Ekonomické

Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

DNES - 15:54Ekonomické

Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

DNES - 13:28Ekonomické

Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

DNES - 12:26Ekonomické

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.