Zotrvanie, vystúpenie či vstup do 2. piliera treba zodpovedne zvážiť
- 9:29 19.03.2015
- BRATISLAVA

Pre ľudí nad 45 rokov veku platí odporúčanie z neho vystúpiť, rizikovou skupinou z hľadiska dĺžky sporenia sú ľudia od 41 do 45 rokov najmä vo vzťahu k príjmom.
Od 15. marca až do 15. júna tohto roka, teda v období otvorenia 2. piliera v dôchodkovom systéme, majú sporitelia, prípadne záujemcovia o vstup do 2. piliera možnosť rozhodnúť sa, ako sa zabezpečia na dôchodok. Situácia každého sporiteľa alebo poistenca je individuálna a rozhodnutie je iba na ňom.
Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne pre TASR uviedol: "Aby mal 2. pilier pre sporiteľa zmysel, mal by sporiť aspoň 25 rokov a mať príjmy vyššie, ako je priemerná mzda 858 eur. Tí, čo sú bez príjmu, napríklad dlhodobo nezamestnaní, tí, ktorí dlhšie pracujú v zahraničí a pritom neodvádzajú príjmy na Slovensku, matky, ktoré plánujú dlhodobú starostlivosť o deti a nie kariéru, alebo tí, ktorí majú nepravidelný príjem, ďalej tí, ktorí zarábajú do výšky priemernej mzdy, teda menej ako 858 eur, tí si pravdepodobne v 2. pilieri nenašetria viac, ako keby mali dôchodok len zo Sociálnej poisťovne, teda z 1. piliera. Mali by preto zvážiť odporúčanie vystúpiť z 2. piliera. Rizikovou skupinou sú aj tí, ktorých príjem je 1- až 1,25-násobok priemernej mzdy. Šancu na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú sporitelia s príjmom nad 1100 eur."
Podľa hovorcu je preto dôležitá aj predpokladaná dĺžka sporenia v 2. pilieri. Pre ľudí nad 45 rokov veku platí odporúčanie z neho vystúpiť, rizikovou skupinou z hľadiska dĺžky sporenia sú ľudia od 41 do 45 rokov najmä vo vzťahu k príjmom. Na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú šancu mladší ľudia do 40 rokov veku. Tieto odporúčania samozrejme platia pri zachovaní parametrov nastavených v 1. a 2. pilieri v súčasnosti.
V prípade, že sa sporiteľ rozhodne z 2. piliera vystúpiť, jeho peniaze budú prevedené do Sociálnej poisťovne a obdobie v 2. pilieri sa mu započíta do dôchodku tak, ako by v tomto pilieri nikdy nebol. Môže tak urobiť vyplnením tlačiva Oznámenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, ktoré si môže stiahnuť z webovej stránky www.socpoist.sk, alebo ho získa pri návšteve pobočky Sociálnej poisťovne.
Kto sa rozhodne do 2. piliera vstúpiť, neoznamuje to Sociálnej poisťovni, ale uzavrie zmluvu s konkrétnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.
Ďalšie informácie o otvorení 2. piliera môžu všetci záujemcovia nájsť na webovej stránke www.socpoist.sk, na telefónnych číslach 0800 123 123 (o dôchodku z 2. piliera) a 0906 171 989 alebo 02 3247 1989 (ostatné informácie o 2. pilieri) alebo vo svojej pobočke Sociálnej poisťovne.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.