• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
10°Bratislava

Problémy s dýchaním, choré priedušky či pľúca? Tieto bylinky vás uzdravia

  • 19:15 09.03.2015
  • BRATISLAVA
Problémy s dýchaním, choré priedušky či pľúca? Tieto bylinky vás uzdravia

Liečba orgánov, ktoré nám zabezpečujú dýchanie si zväčša vyžaduje pomerne dlhý čas. Bylinky si však dajú rady aj s ochoreniami ako je kašeľ, upchaté sliznice, infekcie či pľúcne ochorenia.

Mnohé z týchto odporúčaných a rokmi overených rastlín sa môžu pre zosilnenie účinku a liečby kombinovať. Nájdete ich v rôznych formách, napríklad ako čajové zmesi, výživové doplnky či oleje.

Sladké drievko

Tradičná čínska medicína pozná účinky sladkého drievka už veľmi dlhý čas. Priaznivé účinky má najmä na našu sliznicu. Zlepšuje priechodnosť dutín, pľúc, ale u žalúdka. Zároveň dokáže liečiť zápaly a podporuje imunitný systém. Sladké drievko uvoľňuje hlieny v dýchacích cestách, blokuje voľné radikály, má antibakteriálne účinky a dokáže si poradiť i s pľúcnou infekciou.

Čítajte: 8 prírodných antibiotík z vašej kuchyne

Podbeľ liečivý

Tisícky rokov slúži v alternatívnej medicíne k posilneniu pľúc. Čistí nadbytok hlienu v tomto orgáne i v prieduškách. Upokojuje sliznicu, čím zmierňuje a lieči prejavy astmy, kašľa, bronchitídy a ďalších pľúcnych ochorení.
Môžete si ho kúpiť v sušenej podobe alebo ako tinktúru.

Tymián

Táto bylinka produkuje silné antiseptické esenciálne oleje, ktoré sú klasifikované ako prírodné antibiotikum. Odvar z tymiánu pomáha zničiť vírusy a baktérie. Používa sa pri liečbe pľúcnych ochorení už od staroveku a účinkuje aj pri bakteriálnych infekciách dýchacích ciest.

Čítajte aj: Bazalka: Kráľovská bylinka lieči i ukľudňuje

Oregano

Oregano obsahuje vitamíny a živiny potrebné pre imunitný systém. Obsahuje prírodné silice, ktoré majú priamy a pozitívny vplyv na dýchacie ústrojenstvo a priechodnosť nosovej sliznice.

Oregánový olej dokáže bojovať i proti nebezpečnému zlatému stafylokokovi (Staphylococcus aureus), a to oveľa lepšie než liečivá konvenčnej medicíny. Ma jednoducho toľko zdravotných výhod, že by mal byť súčasťou lekárničky každého z nás.

Eukalyptus

Aromatická bylinka pochádza z Austrálie a už domorodé obyvateľstvo ju využívalo na podporu zdravia dýchacích ciest či upokojenie podráždeného hrdla. Eukalyptus je tiež súčasťou klasických liečiv ako sú sirupy na kašeľ či nosové kvapky. Jeho účinky má na svedomí zlúčenina zvaná cineol. Tá podporuje vykašliavanie, zmierňuje kašeľ, upokojuje podráždené sliznice a ako bonus, nakoľko obsahuje antioxidanty, podporuje imunitný systém pri prechladnutí a ďalších ochoreniach.

Čítajte: Ako liečiť kašeľ? Účinná pomoc z prírody

Skorocel

Skorocelové listy sa využívajú už stovky rokov na zmiernenie kašľa a upokojenie podráždených slizníc. Mnoho z jeho aktívnych zložiek má antibakteriálne, antimikrobiálne a antitoxické vlastnosti.
Klinické štúdie zistili, že je výborným liekom pri kašli, nachladnutí a podráždení pľúc. Skorocel navyše účinne pomáha zmierniť nepríjemný a vyčerpávajúci suchý kašeľ.

Mäta

Mäta pieporná obsahuje mentol. Ten je upokojujúcou látkou, ktorá tiež prispieva k relaxácii hladkého svalstva a upokojeniu dýchacích ciest. Podporuje voľné dýchanie. Mätový olej obsahuje i množstvo ďalších zlúčenín a používa sa pri masážach hrudníka. Mäta je okrem toho výborný antioxidant bojujúci proti škodlivým organizmom napádajúcim bunky.

Čítajte: Mäta a jej liečivé účinky na naše telo

Pľúcnik lekársky

Pri liečbe pľúcnych ochorení a dýchacích ciest nemožno nespomenúť účinky pľúcnika. Obsahuje látky, ktoré pôsobia proti baktériám narúšajúcich zdravie dýchacích orgánov. Zmierňuje kašeľ, pomáha odhlieňovať, no účinný je aj pri zápaloch močových ciest. Prospešný je aj na vyvolanie potenia pri liečbe a pridáva sa do čajov s bylinkami s podobným účinkom.

Čítajte: Máte bolesti krížov? Pozor, môžu to byť obličky!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, realfarmacy.com, health.com, zahr. Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

DNES - 8:49Zdravie

Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

DNES - 7:33Zdravie

Muž chytil plesňové ochorenie rastlín. Ide o prvý prípad infekcie človeka na svete.

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

18:54 26.03.2023Zdravie

S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

11:09 26.03.2023Zdravie

​Táto drobnosť môže podľa výskumu predpovedať budúce riziko obezity.

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

7:19 26.03.2023Zdravie

Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.