Rekonštrukcia staršieho domu môže byť drahšia ako výstavba nového
- 13:03 21.02.2015
- BRATISLAVA

"Kúpa staršieho rodinného domu má výhodu v tom, že klient má často možnosť v dome bývať a prípadné rekonštrukčné práce má možnosť si zabezpečiť postupne," vyzdvihol Palenčár.
Kto chce na Slovensku bývať v rodinnom dome, najčastejšie si ho postaví na vlastnom alebo kúpenom pozemku. Odborníci upozorňujú, že rekonštrukcia staršieho domu môže vyjsť niekedy drahšie ako nový dom.
Za výhodu výstavby nového rodinného domu označil prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár to, že človek si môže zvoliť projekt, materiály aj technologický postup podľa vlastných predstáv. "Nevýhodou je časová náročnosť celého procesu od kúpy pozemku cez zabezpečenie vypracovania projektu vrátane všetkého zákonom stanoveného príslušenstva, vybavenie stavebného povolenia, výstavbu až po kolaudáciu," zhodnotil.
V prípade, že je človek zaneprázdnený, môže si zaistiť profesionálnu stavebnú firmu so stavebným dozorom."Ak má viac času a chce ušetriť, môže si to stavať svojpomocne. Treba sa pripraviť na trpezlivosť, pretože nájsť kvalitných remeselníkov nie je také jednoduché," upozornil konateľ siete realitných kancelárií Archeus Rastislav Štalmach.
Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys tvrdí, že dom väčšina záujemcov o bývanie vníma ako finálne riešenie. "Väčšina rodín teda volí výstavbu nového domu z dôvodu prispôsobenia nehnuteľnosti svojim potrebám, čo sa veľkosti, dispozície a technológie týka. Nová výstavba je veľakrát lacnejšia ako rekonštrukcia, pokiaľ ide o hĺbkovú rekonštrukciu v zmysle výmeny technológie, okien a dverí, podláh a obkladov, sanity, strechy a podobne,"opísal. Pôvodná dispozícia domu už navyše nemusí vyhovovať súčasným požiadavkám.
"Kúpa staršieho rodinného domu má výhodu v tom, že klient má často možnosť v dome bývať a prípadné rekonštrukčné práce má možnosť si zabezpečiť postupne," vyzdvihol Palenčár.
Podobne ako pri bytoch sa realitní makléri čoraz častejšie stretávajú so zmenšovaním a predajom trojizbových domov alebo bývaním v radových domoch. Najväčší dopyt je však po štvorizbových bungalovoch s výmerou okolo 130 štvorcových metrov (m2) a pozemkom od 400 do 600 m2. Jedným z kľúčových kritérií výberu pozemku je dobrá dopravná dostupnosť a občianska vybavenosť.
"Kým v minulosti sa stavali dvoj- a viacgeneračné domy s obrovskou náročnosťou na správu a udržovanie, dnešným trendom sú domy energeticky nenáročné, efektívne navrhnuté a s výhľadom pohodlného predaja v budúcnosti v prípade potreby. Málokto dnes ráta s tým, že deti budú s rodičmi bývať aj v dospelosti, a dom je navrhovaný hlavne z hľadiska života s malými deťmi," priblížil Žoldák.
Pred kúpou pozemku odporúča analytik spoločnosti Lexxus Michal Zajíček preveriť si vlastnícke a spoluvlastnícke práva a vzťahy jeho majiteľov. Informovať sa treba aj o dostupnosti inžinierskych sietí. K výstavbe domu je potrebné stavebné povolenie a dodržať sa musia viaceré regulatívy, napríklad koľko metrov od hranice susedov možno začať stavať či aký vysoký môže dom byť.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA
Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).