• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 29.5.2020Meniny má Vilma
14°Bratislava

Čipsy: Chrumkavý zabijak

  • 10:24 15.04.2013
  • Londýn
Čipsy: Chrumkavý zabijak

Zjesť jedno balenie čipsov alebo ak chcete zemiakových lupienkov denne, znamená pre človeka, ako keby vypil ročne päť litrov oleja na varenie!

Daily Mail zverejnil správu o zemiakových lupienkoch, ktorá je alarmujúca. Prieskum, ktorý robil britský YouGov zistil, že tretina detí v Británii je zemiakové lupienky denne. Ostávajúce dve tretiny detí konzumuje čipsy niekoľkokrát týždenne. Čísla sú tiež zaujímavé: Briti v skutočnosti skonzumujú šesť miliárd balení čipsov ročne.

Ako pitie oleja na varenie

Konzumáciu jedného balenia čipsov denne počas celého roka by sme mohli porovnať s vypitím piatich litrov oleja na varenie. A to ešte nepíšeme o tom, koľko cukru a soli čipsy obsahujú.

Čítajte: Potraviny, ktoré dokážu poraziť pažravosť

Spoločnosti predávajúce zemiakové lupienky však vedia ako upútať. Farebné pútavé a živé obaly či reklama robia svoje. Moderné lupienky obsahujú aj veľké množstvo tukov. Práve tuk spôsobuje výraznú chuť čipsov, no pre naše zdravie to nie je vôbec dobré. Tuk v kombinácii so soľou a cukrom, ktorý je obsiahnutý v zemiakovom škrobe je pre naše chuťové poháriky často neodolateľný a balenie čipsov častokrát “zmizne“ v priebehu niekoľkých minút. “Výskum ukázal, že čím viac sú čipsy chrumkavé, tým viac sa nám to páči,“ hovorí Michael Moss, autor knihy o zdravom stravovaní.

Ďalšie zdravotné riziká

Je dokázané, že častá konzumácia čipsov vedie k zvýšenému riziku vzniku obezity, vysokému krvnému tlaku alebo ischemickej choroby srdca. Vedci však prichádzajú aj na ďalšie choroby, ktoré hrozia najmä pri konzumácii lupienkov. Podľa prieskumu New England Journal of Medicine sú čipsy najväčším prispievateľom obezity v USA. Podľa doktora Mozaffariana sa v lupienkoch vyskytuje vysoká miera škrobov a rafinovaných sacharidov, čo ovplyvňuje hladinu glukózy a inzulínu v našej krvi. Takto vyvolaná nerovnováha potom podľa doktora “vedie k menšiemu pocitu plnosti, zvyšovaniu chuti do jedla a k väčšiemu množstvu potravín spotrebovaných v priebehu dňa.“

Čítajte: Pevnejšie svalstvo vďaka ananásu

Veľká konzumácia lupienkov pritom môže byť rizikom aj pre nenarodené deti. Britský výskum ukazuje, že tehotné ženy, ktoré jedia veľa hranoliek a čipsov škodia svojim nenarodeným deťom tak, ako keby fajčili.

Laboratórne štúdie ukazujú však aj na iné zdravotné problémy spôsobené prejedaním sa lupienkov. Pri testoch na potkanoch, ktorých kŕmili čipsami ich mozgová aktivita vykazovala výrazne rozdiely oproti normálu. U ľudí pri takýchto zmenách pritom rozprávame o hyperaktivite.

Veľa škodia aj zubom

Ďalším problémom je vznik zubného kazu. Čipsy “sú jednou z najhorších vecí pre vaše zuby, pretože môžu priľnúť na povrch (zubov) na celé hodiny,“ varuje doktor Nigel Carter, generálny riaditeľ britskej zubnej zdravotnej nadácie. “Na zozname zložiek sa môže zdať, že obsah cukrov je nízky. Ten však udáva iba jednoduché cukry a ignoruje ich zložitejšiu formu, akou sú sacharidy, ktoré sa v ústach rozpadajú na cukry,“ dodáva Carter.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Daily Mail, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali pravidelne piť lipový čaj

7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali pravidelne piť lipový čaj

DNES - 8:06Zdravie

Lipový čaj je najlepší vtedy, keď si ho pripravíte z čerstvo nazbieraných alebo usušených lipových kvetov. Pre toto sa ho oplatí piť.

Video: Tento cvik by ste mali vykonať každé ráno. Pomôže s bokmi, chrbtom aj ramenami

Video: Tento cvik by ste mali vykonať každé ráno. Pomôže s bokmi, chrbtom aj ramenami

VČERA - 21:29Zdravie

Ak z postele vstávate so stuhnutými svalmi, tento cvik bude pre vás úľavou.

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

10:17 27.05.2020Zdravie

Desiatky miliónov ľudí na svete majú osteopéniu, teda zníženú hustotu kostí. Ak nie je správne liečená, môže viesť k osteoporóze.

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

7:41 27.05.2020Zdravie

Roztrúsená skleróza sa v začiatkoch prejavuje ako únava či prepracovanie. Je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Jej príznaky sa vyskytujú už u mladých ľudí a vývoj je často nepredvídateľný.

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

21:06 25.05.2020Zdravie

Na to, aby sme sa vyhli celosvetovým pandémiám aj v budúcnosti, by sme mali zmeniť svoje stravovanie.