• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Čipsy: Chrumkavý zabijak

  • 10:24 15.04.2013
  • Londýn
Čipsy: Chrumkavý zabijak

Zjesť jedno balenie čipsov alebo ak chcete zemiakových lupienkov denne, znamená pre človeka, ako keby vypil ročne päť litrov oleja na varenie!

Daily Mail zverejnil správu o zemiakových lupienkoch, ktorá je alarmujúca. Prieskum, ktorý robil britský YouGov zistil, že tretina detí v Británii je zemiakové lupienky denne. Ostávajúce dve tretiny detí konzumuje čipsy niekoľkokrát týždenne. Čísla sú tiež zaujímavé: Briti v skutočnosti skonzumujú šesť miliárd balení čipsov ročne.

Ako pitie oleja na varenie

Konzumáciu jedného balenia čipsov denne počas celého roka by sme mohli porovnať s vypitím piatich litrov oleja na varenie. A to ešte nepíšeme o tom, koľko cukru a soli čipsy obsahujú.

Čítajte: Potraviny, ktoré dokážu poraziť pažravosť

Spoločnosti predávajúce zemiakové lupienky však vedia ako upútať. Farebné pútavé a živé obaly či reklama robia svoje. Moderné lupienky obsahujú aj veľké množstvo tukov. Práve tuk spôsobuje výraznú chuť čipsov, no pre naše zdravie to nie je vôbec dobré. Tuk v kombinácii so soľou a cukrom, ktorý je obsiahnutý v zemiakovom škrobe je pre naše chuťové poháriky často neodolateľný a balenie čipsov častokrát “zmizne“ v priebehu niekoľkých minút. “Výskum ukázal, že čím viac sú čipsy chrumkavé, tým viac sa nám to páči,“ hovorí Michael Moss, autor knihy o zdravom stravovaní.

Ďalšie zdravotné riziká

Je dokázané, že častá konzumácia čipsov vedie k zvýšenému riziku vzniku obezity, vysokému krvnému tlaku alebo ischemickej choroby srdca. Vedci však prichádzajú aj na ďalšie choroby, ktoré hrozia najmä pri konzumácii lupienkov. Podľa prieskumu New England Journal of Medicine sú čipsy najväčším prispievateľom obezity v USA. Podľa doktora Mozaffariana sa v lupienkoch vyskytuje vysoká miera škrobov a rafinovaných sacharidov, čo ovplyvňuje hladinu glukózy a inzulínu v našej krvi. Takto vyvolaná nerovnováha potom podľa doktora “vedie k menšiemu pocitu plnosti, zvyšovaniu chuti do jedla a k väčšiemu množstvu potravín spotrebovaných v priebehu dňa.“

Čítajte: Pevnejšie svalstvo vďaka ananásu

Veľká konzumácia lupienkov pritom môže byť rizikom aj pre nenarodené deti. Britský výskum ukazuje, že tehotné ženy, ktoré jedia veľa hranoliek a čipsov škodia svojim nenarodeným deťom tak, ako keby fajčili.

Laboratórne štúdie ukazujú však aj na iné zdravotné problémy spôsobené prejedaním sa lupienkov. Pri testoch na potkanoch, ktorých kŕmili čipsami ich mozgová aktivita vykazovala výrazne rozdiely oproti normálu. U ľudí pri takýchto zmenách pritom rozprávame o hyperaktivite.

Veľa škodia aj zubom

Ďalším problémom je vznik zubného kazu. Čipsy “sú jednou z najhorších vecí pre vaše zuby, pretože môžu priľnúť na povrch (zubov) na celé hodiny,“ varuje doktor Nigel Carter, generálny riaditeľ britskej zubnej zdravotnej nadácie. “Na zozname zložiek sa môže zdať, že obsah cukrov je nízky. Ten však udáva iba jednoduché cukry a ignoruje ich zložitejšiu formu, akou sú sacharidy, ktoré sa v ústach rozpadajú na cukry,“ dodáva Carter.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Daily Mail, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.