• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
24°Bratislava

Zdravé dôvody, prečo sa tešiť z príchodu jari

  • 11:30 14.04.2013
  • BRATISLAVA
Zdravé dôvody, prečo sa tešiť z príchodu jari

Depresívna, tmavá a najmä priam nekonečná zima je preč a prichádza jar a s ňou slnko, optimizmus a nové možnosti ako žiť zdravšie a teda i šťastnejšie. Pozrite sa, aké zdravotné benefity toto u mnohých najobľúbenejšie ročné obdobie prináša.

Viac svetla

Cez zimu, a najmä takú, akú majú za sebou Slováci, telu chýba vitamín D, ktorý produkuje vďaka slnečnému svetlu. Jeho nedostatok pritom ohrozuje kosti i imunitu.

Jar a viac slnečného svetla idú ruka v ruke, no keď zhodíte kabát, zároveň netreba zabúdať na ochranu pokožky krémami, keďže je po zime veľmi citlivá. Nebojte sa, o vitamín D preto neprídete a zároveň sa ochránite pred rakovinou kože. Pokožka si totiž každé spálenie pamätá, predovšetkým u detí. Slnko je tiež liekom na sezónnu depresiu, ktorá súvisí s tmavými, sychravými zimnými dňami.

Viac času vonku

Prvé slnečné lúče a vyššie teploty mnoho ľudí vyženú von. Ak sa aj na vzduchu nevenujete športu, stále je to pre vaše zdravie prospešné. Čas strávený vonku znamená menej stresu, a teda i lepší zdravotný stav vrátane nižšieho krvného tlaku. Napríklad taký pobyt v prírode, ktorý ani nemusí byť spojený s fyzickou aktivitou, z vás vyženie stres a je dokonalý na odpočinutie si.

Chuť hýbať sa

Počas chladných, depresívnych dní sa vám asi na korčule, bicykel či do bežeckých tenisiek asi veľmi nechcelo. Jar je na pohyb vonku ideálna – ani príliš zima, ani príliš teplo, preto ju treba využiť, kým z vás horúčavy zase nevyženú chuť hýbať sa.

Sezóna ovocia a zeleniny

Po zime, počas ktorej sme boli odkázaní zväčša na importované ovocie a zeleninu zo supermarketov, je tu konečne jar a s ňou množstvo čerstvých potravín. Zamierte na trh a po sviatkoch plných ťažkých dobrôt zmeňte štýl varenia – veď je tu sezóna čerstvej reďkovky, jarnej cibuľky, hlávkového šalátu, pažitky, špargle, hrášku, jahôd či rebarbory.

Jarné upratovanie prospeje i zdraviu

Je to síce omnoho nudnejší druh pohybu ako športovanie, no tiež sa ráta – každú polhodinu spálite okolo 80 kilokalórií. Zároveň sa zbavíte baktérií, plesne či prachu vo vašom domove, aute alebo kancelárii, čo je prevenciou pred chorobami a alergiami.

Myslite na svoje zdravie aj na Facebooku!

Zdroj: huffingtonpost.com
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

VČERA - 20:04Zdravie

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

VČERA - 19:33Zdravie

Ľudia môžu zostať v komatóznom stave niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov. Niektorým pacientom sa však stane, že sa náhle „prebudia".

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

VČERA - 17:42Zdravie

Čerešne sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé ovocie s mnohými výhodami pre naše zdravie.

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

21:31 19.06.2024Zdravie

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

6:52 19.06.2024Zdravie

Vedci varujú spotrebiteľov, aby ústnu vodu nepoužívali každý deň.