Beh alebo chôdza? Čo je zdravšie?
Dlhšia prechádzka alebo beh na kratšiu trať? Čo uprednostňujete vy? Vedecká štúdia prináša zaujímavé výsledky.
Vedci zistili, že chôdza je pre zdravie človeka zdravá rovnako ako beh. Ak ale chceme, aby mala prechádzka rovnaký efekt ako beh, musí byť dlhšia. Vedecké zistenia dokazujú, že dlhá prechádzka pomáha rovnako, ako beh pri znižovaní vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu či pri cukrovke. Štúdia Lawrence Berkeley National Laboratory v Kalifornii jasne hovorí, že použitá energia je dôležitejšia ako intenzita. Správu priniesol britský Daily Mail.
Rezká dlhšia prechádzka je rovnako dobrá ako beh pri obmedzovaní rizika srdcových ochorení. Profesor Paul T. Williams hovorí, že výsledky štúdie boli prekvapivé, ale rozhodujúcim faktorom bol počet spálených kalórií pri tej ktorej činnosti. „Chôdza a beh sú ideálnymi pre zdravie... pretože zahrňujú rovnaké skupiny svalov a rovnaké činnosti vykonávané s rôznou intenzitou,“ hovorí profesor Williams.
Čo na to “hovoria“ čísla?
Porovnávať by sa tak dala prechádzka dlhá cca 7 kilometrov s behom na takmer 5 kilometrov. Rozdiel je samozrejme aj v dĺžke porovnávaných činností. Kým prechádzka by trvala asi hodinu a 15 minút beh by zabral približne 38 minút. Štúdia trvala šesť rokov a analyzovala viac ako 33-tisíc bežcov a 15 045 chodcov. Celková energia vydaná ľuďmi na prechádzke a bežcami mala podobné výsledky pri znižovaní vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu. Výsledky boli vidieť aj pri cukrovke a ischemickej chorobe srdca.
Vedci na rozdiel od iných štúdií sa vedci zamerali nie na čas, ale na vzdialenosť, ktorú chodci prešli a bežci prebehli. „Čím viac bežci bežali a chodci prešli, tým lepší prínos to malo pre ich zdravie. Ak je množstvo energie rovnaké u oboch skupín, potom sú porovnateľné aj zdravotné prínosy,“ dodáva
Williams.
Riziko ochorení sa pohybom znižuje
Medzi bežcami, ktorých štúdia sledovala bola asi polovica mužov s priemerom 48 rokov a u žien 41 rokov. Medzi ľuďmi, ktorí boli testovaní na prechádzkach bolo 21 percent mužov s priemerným vekom 62 rokov. Priemer veku žien bol 51 rokov. Medzi chodcami bolo aj veľké percento fajčiarov a ľudí s nadváhou.
Vedci zistili viacero zaujímavých ukazovateľov. Riziko vysokého krvného tlaku u bežcov sa znížilo o 4,2 vysoký cholesterol o 4,3, cukrovky o 12,1 a ischemickej choroby srdca o 4,5 percenta. Medzi „turistami“ sa znížilo riziko vysokého krvného tlaku o 7,2 percenta, vysokého cholesterolu o 7, cukrovky o 12,3 a ischemickej choroby srdca o 9,3 percenta.
Čítajte: Zásady pitného režimu, pre tých, ktorí sa veľa hýbu
U vedcov panuje zhoda medzi číslami pretože zloženie oboch skupín bolo štatisticky ekvivalentné. Profesor Williams hovorí, že bežci väčšinou vynaložia viacej energie ako ľudia na prechádzke, preto môžu byť ich výsledky lepšie. Štatistiky v Británii píšu, že ľudia by počas týždňa mali cvičiť 150 minút stredne ťažko ale 75 minút intenzívneho cvičenia. Trom štvrtinám britskej populácie sa však tieto čísla nedarí napĺňať.
Každý váš pohyb je pre naše telo zdravý, preto neseďte pred televíziou alebo počítačom a urobte niečo dobré pre vaše telo.
Štyri kľúčové faktory, ktoré vás ochránia pred demenciou: Toto musíte jesť častejšie
Štúdia odhalila kľúčové faktory, ktoré vás môžu ochrániť pred rozvojom demencie.
Rakovinu prezradí aj dýchanie, tento príznak neignorujte
Často prehliadaný príznak zhubného ochorenia vás môže priviesť až k lekárovi.
Účinky konzumácie maku: Toto s makom nikdy nerobte
Semená maku pochádzajú z tej istej rastliny, z ktorej sa vyrába ópium a morfium.
Pozor na nebezpečné sviečky: Tieto druhy škodia viac ako cigaretový dym
Odborníci tvrdia, že tieto typy sviečok môžu byť pre vaše zdravie horšie ako dym z cigariet.
Toto obľúbené jedlo znižuje chrápanie
Častejšia konzumácia mliečnej potraviny znižuje mieru chrápania.