• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.7.2024Meniny má Božena
17°Bratislava

Prsné implantáty. Čo ste o silikónoch ešte netušili?

  • 19:30 29.12.2014
  • SVET
Prsné implantáty. Čo ste o silikónoch ešte netušili?

Škandály nekvalitných silikónových implantátov otriasol dôverou žien. Naozaj poznáte všetky pre a proti?

Ako si vybrať?

Neexistuje žiadny návod a presné rozdelenie tvarov, ktorými by sa mohla riadiť každá žena. Výber implantátov je otázkou individuálneho vkusu a okrem toho ho podmieňuje množstvo prsného tkaniva, ktoré žena v tele má. Podľa týchto kritérií sa stanovuje ich maximálna veľkosť. Čím viac tkaniva má plastický chirurg k dispozícii, tým viac si žena môže dovoliť zväčšiť svoje prsia.

Existujú dva druhy implantátov, a to klasické okrúhle a v tvare kvapky. Okrúhle sú vhodnejšie pre ženy s lepším tkanivovým pokrytím a túžbou mať okrúhly tvar pŕs.

Čítajte: Riziká antikoncepcie, na ktoré lekár neupozorní

Druhý typ pôsobí na tele ženy viac prirodzene. Jeho šírka i výška sa na hrudníku mení a prispôsobuje sa. Lepšia kontrola objemu implantátu tak vedie k prirodzenejším výsledkom.

Kde spraviť rez?

Každý operačný zásah má svoje klady i zápory. Tie lekár pred samotným zákrokom s pacientom konzultuje a dáva mu osobné odporúčania.

Väčšina lekárov praktizuje rez pod prsiami. Lekári majú s týmto prístupom dobrý prehľad a navyše, prirodzená poloha pŕs dokáže zakryť aj tak málo viditeľné jazvy.

Častý rez sa vykonáva aj v podpazuší, kedy sa pacientky vyhnú jazvám na prsiach. Ten je však vhodný pri menších typoch implantátov a pacientky po prebudení pociťujú väčšiu bolesť.

Ďalšou možnosťou je i sekcia na okraji dvorca. Tu však hrozí riziko porušenia nervov a pacientky tak strácajú citlivosť na bradavke, čo môže mať ďalej i vplyv na schopnosť dojčenia.

Nechcený tuk do pŕs

Veľa žien si podstupuje i tukové zväčšovanie poprsia. Tukové bunky sa odstránia z problémových zón metódou liposukcie a vstrekujú sa do prsníkov. V tejto oblasti sú však potrebné ďalšie výskumy.Existuje totiž veľké riziko skreslenia snímok pri diagnostike rakoviny prsníkov. Okrem toho, injekčne vpichovaný tuk by mohol spôsobiť i tvorbu cýst.

Čítajte: Ženy vs. muži: Unavenejšie, no výkonnejšie!

Neškodná 5.generácia

Prsné implantáty majú za sebou vyše päťdesiatročnú históriu. V súčasnosti je vyvinutá takzvaná piata generácia silikónov, s ktorou sa už nespájajú zdravotné riziká, ako to bolo v minulosti.

Problémy plastickej operácie prsníkov sa dnes viažu skôr na hojenie rán a pochopiteľne, každá operácia sa spája s viacerými zdravotnými rizikami.

Do dnešného roka je dispozícii až 35 vedeckých výskumov, ktoré študovali súvislosť medzi materiálom a výskytom chorôb. Žiadna z nich nedokázala zvýšené zdravotné riziko, ktoré by vyvolali samotné implantáty.

Štúdie zaoberajúce sa bezpečnosťou implantátov však musia prebiehať neustále. Odporúča sa však pravidelná kontrola magnetickou rezonanciou, ktorá by mohla odhaliť ich prípadné prasknutie.

Riziká tu predsa len sú

U 1% zásahov môže dôjsť k pooperačnému krvácaniu či k infekcii, kedy musí byť implantát z tela odstránený.

Ak implantát nemá oporu v tkanive, môže sa otáčať či posúvať. U 5-20% všetkých plastických operácií prsníkov tak dochádza k takzvanej kapsulárnej kontraktúre, pri ktorej sa tkanivo v okolí implantátov zjazví a stvrdne. Prsia sa môžu zdeformovať a žena začne pociťovať bolesti najmä pri ležaní na bruchu. Implantát môže vnímať ako kameň. Ďalšia operácia je potom nevyhnutná.

Medzi ďalšie možné pooperačné následky patria silné bolesti pŕs, ich asymetria, zlé hojenie rán, infekcie, jazvy či zmeny bradaviek.

Čítajte: Nová ženská zbraň: Lak na nechty ochráni pred drogami a znásilnením

Najčastejšie mýty

Implantáty nezabraňujú matke kojiť svoje dieťa. Vkladajú sa pod mliečne žľazy a ich funkčnosť nie je obmedzená ani narušená. Nie je nutné implantát vyberať pred plánovaným otehotnením.

Silikóny neznemožňujú vyšetrenie mamografom ani neskresľujú snímky. Rovnako neexistujú dôkazy o zvýšení rizika rakoviny prsníka u žien po plastickej operácii.

Testy ich odolnosti

Implantáty musia vydržať záťažové testy za podmienok, ktorých ženy v bežných podmienkach nikdy nebudú vystavené. Musia však odolať natiahnutiu na štvornásobok ich objemu, váhu 4 a pol kilového závažia z výšky a tiež tlak niekoľko sto kilového závažia.

Väčšie množstvo silikónu z kozmetiky

Podľa prednostu Kliniky plastickej chirurgie, doc. MUDr. Jana Měšťáka, CSc., je obava z cudzorodého telesa v tele úplne prirodzená. Ako uviedol pre portál ordinace.cz, kvalitné prsné implantáty sú vďaka pokročilým technológiám a vedeckým poznatkom bezpečné. Obal i výplň je tvorený z látok, ktoré sú pre organizmus neškodné:

"Uvoľňovanie nebadateľného množstva nízkomolekulárneho silikónu. To je ale miliónkrát nižšie než denná dávka silikónu prijímaného do tela z bežne používanej kozmetiky."

Konzultácia je nevyhnutná

Každý, kto má o operáciu prsníkov záujem, by mal svoje rozhodnutie zvážiť po konzultácii s lekárom. Ten vám ukáže svoje výsledky pred a po vložení implantátov a existuje tiež možnosť nakontaktovania sa s predchádzajúcimi pacientmi lekára, ktorého ste si zvolili. Informácie priamo od ľudí, ktorí s nmi žijú, sú najcennejšie. Presne sa tak dozviete, čo môžete očakávať. Konzultácia by mala vyústiť k predloženiu pre i proti, ktoré zahŕňajú isté obmedzenia či riziká.

Najobľúbenejšie implantáty

Aj medzi jednotlivými krajinami sú patričné rozdiely v obľúbenosti. Európanky väčšinou volia implantáty plnené silikónom, a to oba typy - okrúhle i prirodzenejšie. Ženy v USA volia väčšinou okrúhly tvar plnený fyziologickým roztokom.

Čítajte: Rozštiepené končeky. Čo by ste mali vedieť pred strihaním

Zdroj: Info.sk, BD, Bild.de, vitalia.cz Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V slovenských povrchových vodách sa vyskytujú vibriá, môžu spôsobiť hnačku či infekciu

V slovenských povrchových vodách sa vyskytujú vibriá, môžu spôsobiť hnačku či infekciu

8:16 24.07.2024Zdravie

V slovenských povrchových vodách, využívaných na kúpanie, sa môžu vyskytovať tzv. morské vibriá.

Prečo by ste v lete nemali spávať bez pyžama? Toto si o tom myslia lekári

Prečo by ste v lete nemali spávať bez pyžama? Toto si o tom myslia lekári

7:12 24.07.2024Zdravie

Horúce letné teploty nie sú dôvodom, pre ktorý sa oplatí odhodiť pyžamo. Lekári vysvetľujú, prečo je to nebezpečné.

Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

19:37 20.07.2024Zdravie

Ak vás trápia suché pery aj v teplejších mesiacoch, na vine môže byť nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov.

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.