• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
16°Bratislava

Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

  • 18:00 25.11.2014
  • BRATISLAVA
Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

Práve jesenné a zimné obdobie je vhodné na posilnenie obranyschopnosti nášho organizmu.

Echinacea je jednou z najpredávanejších liečivých rastlín na trhu. Dokáže účinne stimulovať imunitný systém. Je silnou zbraňou proti infekciám, ale aj pri liečbe nachladnutia a ochorení horných dýchacích ciest. Pomáha organizmu pohotovo sa vysporiadavať i s útokmi vírusov, zmierňuje bolesti a zápaly.

Liečivý ježko

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky a ľudstvo sa ňou lieči už tisícky rokov. Svoj názov dostala z gréckeho slova "echinos", ktoré v preklade znamená ježko, a to z dôvodu podoby jej kvetného lôžka s tyčinkami. Indiáni kmeňa Dakotov ju využívali na liečbu horúčok, zápalov a rán. Na konci 19.storočia jej účinky potvrdil uznávaný nemecký homeopat Meyer a zaradil ju medzi liečivé poklady Ameriky. Jej popularita však začala klesať s nástupom antibiotík.

Dnes sa stretneme v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou s Echinaceou angustifolia, purpurea a pallida, ktoré sa bežne používajú na terapeutické účely. S jej obsahom na trhu nájdeme kvapky, šumivé tablety, tablety na cmúľanie, sirupy alebo čaje. Nie všetky produkty však obsahujú rovnaké časti rastliny, a preto sa môže ich účinnosť líšiť.

Výskumy naznačujú, že jej nadzemná časť (Echinacea purpurea) je najúčinnejšia. Schválená je na liečbu prechladnutia, infekcie dýchacích a močových ciest. Koreň (Echinacea pallida) je údajne účinnejší pri liečbe chrípky.

Čítajte: Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť

Podľa Medicínskeho centra Univerzity v Marylande až 14 štúdií potvrdilo, že echinacea dokáže znížiť pravdepodobnosť nachladnutia až o 58% a dobu jeho trvania v prípadnom prepuknutí o 4 dni.

Pre koho je vhodná?

Ako píše český portál idnes.cz, o bezpečnom užívaní tejto rastliny, najmä pre tehotné ženy a kojace matky, stále chýba dostatočné množstvo informácií.

Čítajte: Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

Väčšina ľudí ju krátkodobo znáša výborne, no dlhodobý prísun pre organizmus stále nie je podrobne preskúmaný. Jej dávkovanie je preto obmedzené a nemalo by sa prekračovať. Mali by ste preto pozorne čítať doporučené dávkovanie a ak užívate silné lieky, o ich kombinácii s echinaceou by ste sa mali poradiť s ošetrujúcim lekárom.

Užívanie echinacey by sa nemalo kombinovať s kofeínom. V opačnom prípade hrozia prejavy ako nervozita, búšenie srdca či bolesti hlavy.

Recpet proti nachladnutiu

Dokotor David Leopold z Kaliforniie odporúča recept proti nachladnutiu, ktorý je o niečo efektívnejší než voľnopredajné lieky. Odporúča zmiešať 15-20 kvapiek tinktúry z echinacey s teplou vodou hneď, ako sa objavia prvé príznaky nachladnutia. Tinktúru je nutné podávať 5-krát denne.

Čítajte: Namiešajte si zdravie! Výborné detoxikačné nápoje

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, umm.edu, idnes.cz Foto: freeimages.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

VČERA - 8:45Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

9:08 31.05.2023Zdravie

Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!

19:02 29.05.2023Zdravie

Nesprávne ohrievanie uvarenej ryže môže viesť k tvorbe smrteľných toxínov. Ako to robiť správne a bezpečne?

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava

9:12 29.05.2023Zdravie

Najčastejšou príčinou vzniku nealkoholovej stukovatenej pečene je nezdravý životný štýl, ktorý vedie k nadváhe a obezite. Aj štíhli ľudia však môžu trpieť týmto ochorením. Upozornil na to Ladislav Kužela.