• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
20°Bratislava

Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

  • 18:00 25.11.2014
  • BRATISLAVA
Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

Práve jesenné a zimné obdobie je vhodné na posilnenie obranyschopnosti nášho organizmu.

Echinacea je jednou z najpredávanejších liečivých rastlín na trhu. Dokáže účinne stimulovať imunitný systém. Je silnou zbraňou proti infekciám, ale aj pri liečbe nachladnutia a ochorení horných dýchacích ciest. Pomáha organizmu pohotovo sa vysporiadavať i s útokmi vírusov, zmierňuje bolesti a zápaly.

Liečivý ježko

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky a ľudstvo sa ňou lieči už tisícky rokov. Svoj názov dostala z gréckeho slova "echinos", ktoré v preklade znamená ježko, a to z dôvodu podoby jej kvetného lôžka s tyčinkami. Indiáni kmeňa Dakotov ju využívali na liečbu horúčok, zápalov a rán. Na konci 19.storočia jej účinky potvrdil uznávaný nemecký homeopat Meyer a zaradil ju medzi liečivé poklady Ameriky. Jej popularita však začala klesať s nástupom antibiotík.

Dnes sa stretneme v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou s Echinaceou angustifolia, purpurea a pallida, ktoré sa bežne používajú na terapeutické účely. S jej obsahom na trhu nájdeme kvapky, šumivé tablety, tablety na cmúľanie, sirupy alebo čaje. Nie všetky produkty však obsahujú rovnaké časti rastliny, a preto sa môže ich účinnosť líšiť.

Výskumy naznačujú, že jej nadzemná časť (Echinacea purpurea) je najúčinnejšia. Schválená je na liečbu prechladnutia, infekcie dýchacích a močových ciest. Koreň (Echinacea pallida) je údajne účinnejší pri liečbe chrípky.

Čítajte: Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť

Podľa Medicínskeho centra Univerzity v Marylande až 14 štúdií potvrdilo, že echinacea dokáže znížiť pravdepodobnosť nachladnutia až o 58% a dobu jeho trvania v prípadnom prepuknutí o 4 dni.

Pre koho je vhodná?

Ako píše český portál idnes.cz, o bezpečnom užívaní tejto rastliny, najmä pre tehotné ženy a kojace matky, stále chýba dostatočné množstvo informácií.

Čítajte: Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne

Väčšina ľudí ju krátkodobo znáša výborne, no dlhodobý prísun pre organizmus stále nie je podrobne preskúmaný. Jej dávkovanie je preto obmedzené a nemalo by sa prekračovať. Mali by ste preto pozorne čítať doporučené dávkovanie a ak užívate silné lieky, o ich kombinácii s echinaceou by ste sa mali poradiť s ošetrujúcim lekárom.

Užívanie echinacey by sa nemalo kombinovať s kofeínom. V opačnom prípade hrozia prejavy ako nervozita, búšenie srdca či bolesti hlavy.

Recpet proti nachladnutiu

Dokotor David Leopold z Kaliforniie odporúča recept proti nachladnutiu, ktorý je o niečo efektívnejší než voľnopredajné lieky. Odporúča zmiešať 15-20 kvapiek tinktúry z echinacey s teplou vodou hneď, ako sa objavia prvé príznaky nachladnutia. Tinktúru je nutné podávať 5-krát denne.

Čítajte: Namiešajte si zdravie! Výborné detoxikačné nápoje

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, umm.edu, idnes.cz Foto: freeimages.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.