Igelitky v obchodoch v EÚ si už nekúpite: Krajiny sa dohodli
- 19:15 21.11.2014
- BRUSEL

Kúpite si už iba textilné alebo papierové tašky. Rozhodla o tom "historická dohoda" v rámci EÚ.
Občania Európskej únie sa budú musieť uspokojiť s nákupnými taškami z textilu alebo papiera. Rozhodla o tom "historická dohoda" v rámci EÚ, ktorej zámerom je do roku 2025 znížiť o tri štvrtiny používanie miliárd jednorazových plastových tašiek.
Kritici jednorazových plastových tašiek tvrdia, že ich používanie spôsobuje zamorovanie vody a pôdy.
Zástupcovia 28 vlád krajín únie na dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničný obchod parafovali dohodu, ktorá vznikla v spolupráci s Európskym parlamentom (EP) začiatkom tohto týždňa.
"Táto dohoda umožní Európe, aby efektívnejšie zvládla jeden z problémov pre životné prostredie," uviedol taliansky minister životného prostredia Gian Luca Galletti, ktorého krajina je na čele polročného predsedníctva v EÚ.
Konsenzus v Rade EÚ privítali aj poslanci EP. Dánska europoslankyňa z frakcie Zelených Margrete Aukenová to označila za "historický úspech" a zdôraznila, že ide prvú dohodu na úrovni Európskej únie, ktorá zadefinovala záväzné ciele pre zníženie odpadu.
Členské štáty EÚ, ktoré tak zatiaľ neurobili, budú musieť spoplatniť igelitové tašky najneskôr do 31. decembra 2018 a najneskôr do 31. decembra 2019 prijať opatrenia na zníženie ročnej spotreby igelitových tašiek na 90 kusov na jedného obyvateľa.
V roku 2025 by ročná spotreba igelitových tašiek nemala presiahnuť 40 kusov na obyvateľa. Európsky priemer v roku 2010 predstavoval 178 kusov na obyvateľa.
Dohoda, ktorú dnes prijala Rada ministrov, sa týka igelitových tašiek s hrúbkou menšou ako 50 mikrónov, ktoré sú ešte stále rozdávané zdarma v mnohých európskych obchodoch. Do tejto kategórie patrí vyše 90 percent z približne 100 miliárd plastových tašiek, ktoré sú v obehu na území EÚ.
Podľa údajov Európskej komisie sa každý rok viac než osem miliárd plastových tašiek stane súčasťou odpadu, čo nepriaznivo ovplyvňuje životné prostredie a ničivo pôsobí na život rýb a vtákov.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.