• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
17°Bratislava

Dostavba Mochoviec je ohrozená, nie je schválený rozpočet

  • 18:35 05.04.2013
  • BRATISLAVA
Dostavba Mochoviec je ohrozená, nie je schválený rozpočet

Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Slovenské elektrárne a.s. neschválilo nový rozpočet na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).

Informovala o tom hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.

Ako spresnila, zástupcovia štátu boli poverení zdržať sa hlasovania, keďže vláda SR neprerokovala materiál Ministerstva hospodárstva SR o projekte dostavby.

"Odsúhlasenie potrebného rozpočtu, ktorý pokrýva najnovšie bezpečnostné vylepšenia projektu, je základným predpokladom pre dokončenie dostavby. Ďalšie odkladanie schvaľovacieho procesu môže spôsobiť ďalšie oneskorenie a zvýšenie nákladov na projekt," dodala Burdová.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Eustream sa dostal zo straty a dosiahol zisk viac ako 117 miliónov eur

Eustream sa dostal zo straty a dosiahol zisk viac ako 117 miliónov eur

DNES - 9:42Ekonomické

Spoločnosť eustream, prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v SR, vykázala v období od 1. augusta 2023 do 31. júla 2024 zisk pred zdanením vo výške 155,26 milióna eur.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

20:37 09.05.2025Ekonomické

Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

11:28 09.05.2025Ekonomické

Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

18:07 08.05.2025Ekonomické

Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

12:53 08.05.2025Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.