• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
19°Bratislava

Návrh na odvolanie ministra Čaploviča poslanci nevylučujú

  • 16:48 05.04.2013
  • BRATISLAVA
Návrh na odvolanie ministra Čaploviča poslanci nevylučujú

Opoziční poslanci doteraz nedostali správu o stave školstva a ďalších krokoch, ktorú mala parlamentu do 31. marca predložiť vláda. Považujú to za porušenie rokovacieho poriadku, či zákonov a chcú to riešiť. Nevylučujú ani návrh na odvolanie ministra školstva Dušana Čaploviča.

"Vnímam to ako porušenie základného vzťahu exekutívy k legislatíve," poznamenal pre agentúru SITA poslanec KDH Martin Fronc.
Vláda správu poslancom stále nepredložila

Domnieva sa, že bol porušený rokovací poriadok, keďže správu mala do 31. marca poslancom predložiť vláda. Správa však doteraz neprešla vládou a minister školstva ju 28. marca odovzdal predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Určite sa tým bude zaoberať školský parlamentný výbor a zaujme k tomu stanovisko, dodal Fronc.

Podľa Miroslava Beblavého z SDKÚ-DS ich kroky budú závisieť od ďalšieho vývoja. "Ak to vláda urýchlene schváli a aspoň to spätne ministrovi posvätí, tak aj tak je dôvod na to, aby sme ho pri prerokovaní tejto správy poriadne vykúpali, že v podstate porušil zákony, aj ústavu spôsobom, akým konal," povedal pre agentúru SITA. Ak to ale vládou neprejde alebo mu z toho vyškrtnú nejaké veci, tak je to podľa poslanca dôvod na jeho odstúpenie.
Minister prekročil hranicu

"Minister to zahral tak, že dal parlamentu návrh, ktorý si on vycucal z prsta bez konzultácie s kolegami a ak prekročil svoje právomoci a vláda mu to neposvätí aspoň spätne, tak je to jednoznačne dôvod na odstúpenie," doplnil. V tomto prípade budú konať oveľa tvrdšie a nie je ani vylúčený návrh na odvolanie ministra.

"Týmto minister naozaj prekročil hranicu, ani nie nekompetentnosti v riadení rezortu, ale takto sa nemôže správať k parlamentu," poznamenala nezaradená poslankyňa Jana Žitňanská. V zásade podľa nej vláda nesplnila úlohu a bude nutné z toho vyvodiť konzekvencie. Správu, ku ktorej poslanci nemajú prístup a dostala sa k nim len pracovná verzia prístupná na internete, zatiaľ nechce komentovať.

"Netušíme, čo napokon prejde cez vládu. Je tam veľa dobrých vecí, ale neviem, čo napokon odobrí vláda. Papier znesie veľa, pokiaľ to však neodsúhlasí vláda, je to stále len kus papiera," doplnila. Ministrovi školstva sa veci podľa nej vymykajú z rúk, jeho opatrenia sú skôr na škodu. "Nevylučujem, že prídeme aj s návrhom na jeho odvolanie," dodala.

Podľa hovorcu ministra Michala Kaliňáka bola správa o stave školstva na Slovensku a o konkrétnych krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja v požadovanom termíne odovzdaná Národnej rade SR. Ešte predtým, ako sa ňou bude zaoberať plénum parlamentu, bude prerokovaná v príslušných parlamentných výboroch. Dovtedy bude podľa neho predložená vláde. "Je to technické riešenie, ktoré nemení spracovaný pohľad na 20-ročný stav nášho školstva ani návrh opatrení a krokov zameraných na modernizáciu školstva," povedal pre agentúru SITA Kaliňák.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

VČERA - 20:23Domáce

SHMÚ upozorňuje na silný vietor a dážď.

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

VČERA - 20:16Domáce

Vlaková doprava bola v dôsledku nehody prerušená.

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

VČERA - 18:50Domáce

Ministerstva vnútra SR zriadilo infolinku pre voličov.

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

VČERA - 18:04Domáce

Pri dopravnej nehode zahynul 42-ročný vodič.

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

VČERA - 16:21Domáce

Pre elektrifikáciu trate nahradia vlaky autobusmi.