Pekári rokujú s obchodníkmi o úprave cien, chlieb by mal zdražieť
- 18:40 02.11.2014
- BRATISLAVA

Úroda bola vyššia ako v predchádzajúcich rokoch, no kvalitatívne horšia. Súčasná kvalita obilia zásadným spôsobom zhoršila ekonomické výsledky a pekári musia nakupovať oveľa viac prípravkov.
Nižšia cena pšenice oproti predchádzajúcemu roku neprinesie spotrebiteľom nižšie ceny chleba a pekárenských výrobkov. Pekári síce chcú rokovať s obchodnými partnermi o úprave cien, avšak smerom nahor.
"Úroda bola vyššia ako v predchádzajúcich rokoch, no horšia po kvalitatívnej stránke. Súčasná kvalita obilia a teda aj múky nám zásadným spôsobom zhoršila ekonomické výsledky a sme nútení nakupovať oveľa viac prípravkov, aby sme aspoň udržali kvalitu. O nejakom rozvoji hovoriť ani nemôžeme. Kvalitatívne pomery nás tlačia do toho, že budeme musieť ísť do rokovaní s obchodnými partnermi o navýšení cien," skonštatoval Peter Živický, manažér spoločnosti Penam Slovakia, a.s., Nitra. Podľa jeho odhadu by sa mali ceny pekárenských výrobkov zvýšiť od nového roka o 10 až 17 percent. "Sú to len predbežné odhady, konkrétne percentá si netrúfnem odhadnúť. Je to otázka rokovaní s obchodnými partnermi."
Spoločnosť Penam Slovakia, a.s., so štyrmi pekárňami a štyrmi mlynmi pokrýva zhruba 20 percent slovenského trhu, vyrobí ročne 24,7 milióna kusov chleba či 425 miliónov kusov pečiva. Ročný obrat dosahuje 70 miliónov eur, firma zamestnáva 1264 ľudí a patrí do koncernu Agrofert. "Ceny sme zásadným spôsobom nezdvihli od roku 2010, prakticky už od roku 2008 krivka nekorešponduje s vývojom cien vstupov," tvrdí Živický.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA
Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c