Ako prežiť jeseň v zdraví? Chráňte sa pred jej vrtochmi!

Leto je za nami, dni sú kratšie, teploty klesajú, často prší a fúka vietor. Vyťahujeme šály, kabáty a náš imunitný systém zvádza poriadny boj.
Počas leta sme načerpali energiu, vitamín D zo slnečných lúčov, melatonín z dostatku spánku na dovolenke a tiež oxytocín, ktoré pozitívne vplývajú na imunitu. Mali sme viac pohybu, pobytu v prírode a náš organizmus produkoval väčšie množstvo endorfínov.
Prišla jeseň a tá dáva imunitnému systému naozaj poriadne zabrať. Organizmus sa ťažko vyrovnáva s kolísaním teplôt a citlivejší ľudia tak môžu byť chorí častejšie. Jesenné pokašliavanie, nachladnutie, chrípka, čakárne u lekárov sú plnšie, no vy sa im môžete ubrániť a nasadiť domácu prevenciu!
Čítajte: Ak vám chýba jód, strácate všetky vitamíny a živiny
Podceňujeme obliekanie
Povieme si, že na zimné veci je ešte priskoro a v tenkej bunde precupitáme do auta. Aj tá krátka cesta k nemu však stačí na to, aby vás ofúkol chladný vietor a z neustálych prechodov do zimy a tepla máme zrazu kašeľ a červený nos z nádchy. Či už jazdíte autom alebo autobusom, na jeseň dostatočne teplé oblečenie nepodceňujte!
Jesenné alergie
Nerozumiete tomu, prečo kašlete a svrbí vás nos či oči, keď už letné alergie pominuli? Jedny odišli, druhé prišli. Ak ste alergickí na plesne, prach či isté druhy burín, budete si s nimi musieť poradiť, kým nepríde zima.
Doplňte účinné látky!
V tomto období je preto veľmi dôležité neustále dopĺňanie antioxidantov, ktoré pôsobia proti voľným radikálom. Na jeseň by sme preto mali zvýšiť prísun vitamínov B, A, C a E, zinku a vitamínov omega, ktoré nájdeme najmä v rybách. Veľmi prospešné sú i probiotiká, ktoré telu dopĺňajú skupinu dôležitých mikroorganizmov.
B vitamíny: Pre krásu, energiu, zdravie a psychickú pohodu
Skrátené dni, rýchlejšie stmievanie, za tmy odchádzame do práce a školy a v tme sa vraciame domov. Nedostatok slnka vplýva aj na našu náladu a psychická pohoda je úzko prepojená s s fyzickým zdravím. Nečudo, že sa tak zhoršuje i zdravotný stav ľudí trpiacich depresiami.
Pohyb a vitamíny z prírody
Ani napriek neatraktívnemu počasiu by sme nemali zanedbávať pohybovú aktivitu, ktorá je jedným z najlepších spôsobov aktivácie hormónov šťastia. Najhorším receptom proti jesenným virózam je prejedanie, pasivita a prvotné siahanie po antibiotikách.
Doprajte si účinky detoxikačných nápojov, cesnak ako prírodné antibiotikum, jesennú zeleninu, z ktorej je možné pripraviť si množstvo vynikajúcich krémových polievok a ovocie zo záhradky.
Čítajte: Namiešajte si zdravie! Výborné detoxikačné nápoje
- Inšpiráciu na jesenné recepty posilňujúce imunitu nájdete TU!

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku
Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza
Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!
Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci
Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?
Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.