• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Svetový deň osteoporózy sa tento rok zameria na mužov

  • 6:02 20.10.2014
  • BRATISLAVA
Svetový deň osteoporózy sa tento rok zameria na mužov

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom vzniká vysoké riziko zlomenín. Pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné.

Osteoporóza, ktorá je známa predovšetkým ako choroba žien, trápi aj mužov. Odborníci na to upozorňujú pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa osteoporózy, ktorý každoročne pripadá na 20. októbra. Týmto dňom sa zároveň začne celoročná kampaň venovaná prevencii, diagnostike a liečbe osteoporózy a ďalších metabolických ochorení kostí.

"Témou Svetového dňa osteoporózy je vždy nejaká zo situácií, ktorá vytvára problém a mužská osteoporóza je problém," uviedol na tlačovej konferencii lekár Juraj Payer. Ako doplnila doktorka Soňa Tomková, toto ochorenie sa dá včas diagnostikovať a liečiť, iba ak naň verejnosť nebude zabúdať a prehliadať ho. Osteoporózou najčastejšie trpia ženy, no ohrození sú aj muži.

Príčinou môžu byť fajčenie aj alkohol

U každého pacienta bez ohľadu na vek treba zistiť presnú príčinu vzniku tohto ochorenia. Na rozdiel od žien, ktoré ním začínajú trpieť zvyčajne po menopauze, ho totiž u mužov najčastejšie spôsobujú sekundárne príčiny, akými sú nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, chronické ochorenia a zápaly čriev, pečene a obličiek, ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním alebo užívanie niektorých druhov liekov, napríklad kortikoidov. Práve títo pacienti by mali podľa odborníkov myslieť na prevenciu a včas vyhľadať odbornú pomoc. Denzitometrické vyšetrenie odporúčajú lekári absolvovať každému mužovi nad 70 rokov.

Najväčším problémom pri liečbe osteoporózy je podľa lekára Zdenka Killingera to, že pacienti nepristupujú k liečbe zodpovedne. Najčastejšie vraj zabúdajú užívať predpísané lieky, alebo ich vysadia svojvoľne, pretože si myslia, že ich stav nijako nezlepšujú. "Na Slovensku je to po teoretickej stránke dobré. Je však dôležité, aby pacient bral lieky tak, ako má. Liečbu treba prispôsobiť jeho potrebám, hlavne ju musí dobre tolerovať," povedal Killinger.

Osteoporóza 'uberá' človeku z kostí

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kostí, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí, ktoré najčastejšie postihujú krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní.

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov, ktoré sú dostupné aj na Slovensku. Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín, ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty.

Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces - trvá minimálne tri roky. Dnes sa lieči osteoporóza vo všeobecnosti päť rokov, po ktorých nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta. Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä pravidelné cvičenie, vhodné stravovanie, pravidelný pobyt na slnku a tiež užívanie doplnkov s obsahom vápnika a vitamínu D.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tetovania zvyšujú riziko zriedkavého typu rakoviny

Tetovania zvyšujú riziko zriedkavého typu rakoviny

DNES - 6:45Zdravie

Permanentné tetovania môžu zvýšiť riziko smrteľnej rakoviny o 21 percent.

Pozor na časté nočné mory: Opakované zlé sny signalizujú skrytý zdravotný problém

Pozor na časté nočné mory: Opakované zlé sny signalizujú skrytý zdravotný problém

21:39 26.05.2024Zdravie

Ak ste zrazu začali mať časté nočné mory, môže to byť znak vážneho ochorenia.

Skrytý znak diabetu sa prejaví, keď sa postavíte

Skrytý znak diabetu sa prejaví, keď sa postavíte

21:03 26.05.2024Zdravie

Nenápadný varovný príznak cukrovky si môžete všimnúť, keď vstanete.

Toto sa stane s vašou pokožkou po 20 minútach cvičenia s make-upom na tvári

Toto sa stane s vašou pokožkou po 20 minútach cvičenia s make-upom na tvári

19:37 25.05.2024Zdravie

Vedci varujú pred cvičením s nalíčenou tvárou.

Video: Takto sa škvrna na nechte môže zmeniť na rakovinu

Video: Takto sa škvrna na nechte môže zmeniť na rakovinu

21:57 24.05.2024Zdravie

Video ukazuje, ako sa nedokonalosť na nechte môže zmeniť na smrtiacu rakovinu.