• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
17°Bratislava

Za nedostatkom liekov v SR je prevažne ich reexport do zahraničia

  • 18:53 18.10.2014
  • ŽILINA
Za nedostatkom liekov v SR je prevažne ich reexport do zahraničia

Uviedli to predstavitelia Slovenskej lekárnickej komory (SLEK) na svojom v poradí 15. lekárnickom kongrese v Žiline.

Prevažnou príčinou nedostatku liečiv v rámci Slovenskej republiky je podľa predstaviteľov Slovenskej lekárnickej komory (SLEK) ich nízka cena a ich následný reexport do iných krajín. Uviedli to dnes na svojom v poradí 15. lekárnickom kongrese v Žiline, ktorého ústrednou témou bola (Ne)dostupnosť liekov v lekárňach - (ne)spokojný pacient.

Štefan Krchňák, člen prezídia SLEK a prezident Zväzu lekárnikov Európskej únie naznačil, že nedostupnosť liečiv je horšia od kategorizácie ku kategorizácii. "Treba sa skutočne pozrieť na tú cenotvorbu a na kategorizáciu, pretože ešte dochádza k takému ďalšiemu paradoxnému javu. Cena lieku ide smerom dolu, ale ešte viac klesá úhrada poisťovne. To znamená, že pre pacienta sa ten liek stáva paradoxne drahším," upozornil.

V krajinách strednej Európy, ako pokračoval Krchňák, je za nedostupnosťou liekov ich nízka cena, ktorá je atraktívnou na to, aby sa vyvážali. "U nás je to podľa mňa 80 % dôvodu nedostatku liekov. Predpokladám, že keby sa vyriešil ten problém, akým spôsobom, za akých kontrolovaných podmienok by sa lieky mohli vyvážať, tak sa ten problém s nedostatkom dá vyriešiť," načrtol pre TASR.

Obdobný problém je podľa prezidenta Českej lekárnickej komory Lubomíra Chudobu aj v Českej republike, čiastočne si ho však vyriešili v predchádzajúcich dvoch rokoch na úrovni majiteľov lekární, ktorí mali zároveň distribučné povolenie. "My sme im uložili povinnosť, že pri objednávaní liekov musia nahlásiť ešte distribučnej firme, či pôjdu do ich distribučnej zložky, alebo budú skutočne pacientom vydané na recept. Túto evidenciu sú povinní uchovávať si a je spätne kontrolovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Druhým opatrením bolo, že ak lekáreň dostane lieky od distribútora, nesmie s nimi voľne nakladať, nemôže ich ďalej predať inému distribútorovi, môže ich vrátiť iba tomu distribútorovi, od ktorého ich dostala. Tým chceme zamedziť tomu, aby tá lekáreň poskytla lieky za účelom vývozu," vysvetlil pre TASR.

Česká lekárnická komora pripravuje aj ďalšie riešenie spočívajúce v tom, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv bol schopný precízne analyzovať množstvo liekov, ktoré sú v republike. "Bude si musieť vytvoriť nejaké algoritmy aj na základe historických potrieb tých jednotlivých liekov alebo skupín a byť schopný kvalifikovane posúdiť, kedy nastane nebezpečenstvo, že niektorého lieku bude nedostatok. A včas to oznámiť ministerstvu zdravotníctva, aby zakázalo vývoz konkrétneho lieku, ktorý by platil pre všetkých distribútorov schopných vyviezť ho z republiky,"doplnil Chudoba s tým, že toto opatrenie by malo byť v legislatívnom procese v rámci zákona o liečivách začiatkom budúceho roku. Ďalším opatrením by mali byť tzv. pay-backy, ktoré súvisia s nastavením primeranejšej ceny za lieky. Ak chce výrobca podporiť, aby zdravotná poisťovňa doporučovala jeho liek, časť z jeho "vyššej" ceny vráti naspäť do rozpočtu poisťovne. "Keď sa tieto dve opatrenia podarí uviesť do prevádzky, možnosť pre tých reexportérov bude dramaticky nižšia," poznamenal Chudoba. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

VČERA - 17:27Zdravie

Odborníčka na zdravie a výživu popiera zaužívaný mýtus o tom, že jedlo ohrievané v mikrovlnke prichádza o živiny.

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

19:36 20.05.2024Zdravie

Zdravotná sestra poradila dvojsekundový trik, ktorý by mal poznať každý.

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

19:42 18.05.2024Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.