• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
18°Bratislava

Cestujúcich zo západnej Afriky už na letiskách v USA kontrolujú

  • 9:04 17.10.2014
  • Washington/Kingston/Montreal
Cestujúcich zo západnej Afriky už na letiskách v USA kontrolujú

Podľa odhadov cestuje do USA zo Západnej Afriky denne 100-150 ľudí, keďže však neexistujú priame letecké spojenia, zvyčajne prestupujú v Európe.

Štyri medzinárodné letiská v USA - v Chicagu, Atlante, Newark v New Jersey a Dullesovo letisko pri Washingtone - začali vo štvrtok kontrolovať cestujúcich prichádzajúcich zo západoafrickej Guiney, Libérie a Sierry Leone. 

Podľa odhadov cestuje do USA zo Západnej Afriky denne 100-150 ľudí, keďže však neexistujú priame letecké spojenia, zvyčajne prestupujú v Európe, informovala tlačová agentúra DPA. Až 94 cestujúcich z dotknutých západoafrických krajín vstupuje do USA cez spomínané štyri letiská. 

Už v sobotu sa začali kontroly na letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku.

Cestujúci musia vyplniť cestovný dotazník, poskytnúť kontaktné informácie a nechať si odmerať teplotu. Ak budú vyhodnotení ako vysoko rizikoví, čaká ich dôkladnejšia zdravotná prehliadka.

Napriek týmto kontrolám sa v Kongrese ozývajú hlasy požadujúce zákaz cestovania do USA z ebolou postihnutých krajín západnej Afriky. Argumentujú tým, že príznaky eboly sa môžu prejaviť až 21 dní po nakazení človeka.

Prípad zdravotnej sestry

To bol aj prípad 29-ročnej zdravotnej sestry Amber Joy Vinsonovej z nemocnice v americkom Dallase. Letecká spoločnosť Frontier Airlines upozornila v noci nadnes cestujúcich zo siedmich letov, že leteli minulý piatok v lietadle so sestrou, u ktorej sa neskôr potvrdila ebola, alebo leteli v tom istom lietadle, ktoré odstavili až v stredu, keď boli o ebole cestujúcej informovaní. Spoločnosť vyzvala konkrétnych pasažierov, aby v prípade pochybností kontaktovali Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). 

Hovorca CDC dr. Christopher Braden vo štvrtok na tlačovej konferencii povedal, že Amber Joy Vinsonová mohla byť chorá už v piatok, keď cestovala z Dallasu do Clevelandu pripraviť vlastnú svadbu. 

Jamajka, Guyana a Trinidad a Tobago sa vo štvrtok pridali ku krajinám západnej pologule, ktoré zakázali vstup cestujúcich prichádzajúcim z ebolou postihnutých krajín západnej Afriky. O deň skoršie tento zákaz oznámila Kolumbia a Svätá Lucia.

Jamajka uviedla, že nevpustí do krajiny nikoho, kto počas uplynulých štyroch týždňov bol v Guinei, Libérii alebo Sierra Leone.

Kanadská letecká spoločnosť Air Canada povolila svojim letuškám nosiť jednorazové rukavice na ochranu pred rizikom nakazením vírusom eboly, ku ktorému by mohlo dôjsť pri zbierajú napríklad pohárikov s infikovanými slinami. Air Canada uviedla, že toto opatrenie zavádza, pretože palubný personál sa cíti ohrozený, hoci riziko kontaminácie je podľa zdravotníkov veľmi nízke.

USA nevyhlásia zákaz vstupu, aby obmedzili riziko eboly, povedal Obama

Americký prezident Barack Obama vo štvrtok povedal, že zakázať cestovanie z afrických krajín, kde sa šíri vírus eboly, by nebolo také účinné ako súčasné programy kontroly cestujúcich na veľkých letiskách.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Obama sa vyjadril, že by nebol proti zákazu cestovania, ak by to bola najlepšia metóda, ako zastaviť šírenie choroby. Avšak zdravotní experti ho informovali, že kontrola cestujúcich je efektívnejšia.

Ľudia, ktorí po tejto kontrole ochorejú, budú monitorovaní a bude možné vypátrať, kde sa zdržiavajú, povedal. 

Uvaliť zákaz cestovania by znamenalo, že by kontrolou prešlo menej ľudí a "mohli by sme skončiť s väčším, namiesto s menším počtom prípadov" eboly, zdôraznil Obama.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

Výživová poradkyňa šokuje: Tieto jedlá sú lepšie z mikrovlnky ako zo sporáka

DNES - 17:27Zdravie

Odborníčka na zdravie a výživu popiera zaužívaný mýtus o tom, že jedlo ohrievané v mikrovlnke prichádza o živiny.

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

Tento trik s perom vám môže zachrániť život

19:36 20.05.2024Zdravie

Zdravotná sestra poradila dvojsekundový trik, ktorý by mal poznať každý.

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

19:42 18.05.2024Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.