Väčšie emisie bondov už tento rok Slovensko predávať nebude
- 16:39 23.09.2014
- BRATISLAVA

Slovensko v tomto roku už žiadne väčšie objemy dlhopisov nepredá. Konštatuje to šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek v rozhovore pre agentúru Reuters. Štát sa totiž podľa neho bude snažiť udržať dlh pod ďalšou hranicou dlhovej brzdy, teda pod 57 % hrubého domáceho produktu (HDP). Jej prekročením by totiž vznikla vláde povinnosť predložiť vyrovnaný rozpočet.
Na finančných trhoch si požičiame menej
Agentúra pritom okrem obmedzenia predaja dlhopisov koncom roka pristupuje podobne ako aj v predchádzajúcom roku k spätnému odkupu bondov splatných v januári. V minulom roku štát spätne odkúpil pred splatnosťou dlhopisy za 1,5 miliardy eur. Tento rok by to podľa Bytčánka malo byť menej, keďže výnosy sú nižšie a investori majú menšiu motiváciu dlhopisy pred splatnosťou predávať.
Ako uviedol pre Reuters, reálny je spätný odkup bondov zhruba za 500 miliónov eur, okrem približne 300 miliónov eur, ktoré už agentúra tento rok odkúpila. ARDAL má pritom hotovostnú rezervu v objeme 3 miliárd eur, ktorú môže na spätný odkup dlhopisov využívať. "Mohli by sme urobiť viac, je však potrebný aj dopyt od investorov," tvrdí šéf ARDAL-u.
Celkovo by si tak štát mal v tomto roku požičať na finančných trhoch menej ako 5 miliárd eur oproti pôvodne avizovaným 6 miliardám eur. V budúcom roku sa odhaduje potreba financovania podobne ako v tomto roku pri 5 mld. eur, z čoho 1,2 mld. eur by mali byť nové
S dlhom môže pomôcť predaj podielu v Slovak Telekome
Štát môže okrem toho pre financovanie svojich potrieb využívať aj voľné zdroje v štátnej pokladnici. Zdroje na financovanie dlhu môže získať aj z pripravovaného predaja 49-percentného podielu v Slovak Telekome, ktorého majoritným vlastníkom je Deutsche Telekom.
Slovensku sa pritom v poslednom období darí využívať súčasný dopyt investorov po bezpečných a solídnych výnosoch na to, aby si požičiavalo na zahraničných trhoch v dlhších splatnostiach. "Podmienky sú veľmi dobré a my ich využívame na zlepšenie nášho portfólia. Bolo by dobré pokračovať s emisiami s dlhšími splatnosťami, čo však momentálne nie je možné kvôli dlhovej brzde," cituje Reuters Bytčánka.
Bondy máme v Nemecku, dlhopisy v nórskych korunách
Slovensko tento rok predalo v januári dlhopisy za 1,5 mld. eur cez syndikovanú emisiu zahraničným investorom. Takisto privátne umiestnilo 20-ročné bondy v Nemecku a na jar vydalo dlhopisy v nórskych korunách. Celkovo si štát v tomto roku zatiaľ na finančnom trhu požičal 4,3 mld. eur.
Zahraniční investori v poslednom období rozšírili slovenskú investorskú základňu a v súčasnosti držia viac ako polovicu verejného dlhu krajiny. Takisto priemerná splatnosť dlhopisov sa zvýšila o 5,6 roka v roku 2012 na súčasných takmer 7 rokov. "Tieto čísla sú najlepšie v našej histórii a radi by sme ich udržali," dodal Bytčánek.
Výnosy 10-ročných slovenských dlhopisov v uplynulom roku klesli na 1,597 %, teda o 118 bázických bodov. Výnosy nemeckých dlhopisov v tom čase klesli o 92 bázických bodov na 1,001 %, píše Reuters.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.