• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2024Meniny má Adolf
15°Bratislava

Zo sladených nápojov školáci hlúpnu

  • 10:00 27.08.2014
  • BRATISLAVA
Zo sladených nápojov školáci hlúpnu

Vedeli ste, že pitný režim môže mať bezprostredný vplyv na prospech vášho dieťaťa?

Podľa čerstvých zistení amerických vedcov denná konzumácia sladkých nealko nápojov u mladistvých ovplyvňuje pamäť a schopnosť učiť sa. Čistá voda má na mozog naopak dokázateľne blahodarné účinky.

Až 85% mozgu tvorí voda. Prináša doň nutrienty, odplavuje splodiny metabolizmu, je dôležitá pre prenos signálov medzi neurónmi a takisto chráni mozog pred prehriatím. „Iba pri správnej hydratácii môžu mozgové kapacity fungovať naplno – reakčný čas, schopnosť riešiť problémy a kreativita sú vtedy na vrchole,“ vysvetľuje MUDr. Eva Beňová, pediatrička s vyše 35-ročnou praxou.

Čítajte: Večný problém nielen detí: Sladkosti áno, vitamíny nie!

Nepozornosť pre dehydratáciu

Pre radostný a bezproblémový návrat do školských lavíc je preto dôležité dodať hlave vašej ratolesti dostatok tekutého „paliva“. Ak dieťa zo školy naopak prichádza podráždené, nedokáže udržať pozornosť pri učení, prípadne má problémy s prospechom, môže za tým byť aj dehydratácia. Krvný obeh, prísun kyslíka a dôležitých živín do mozgu sa vtedy spomaľuje, následkom je strata koncentrácie, malátnosť, ale aj zmeny nálady či bolesti hlavy.

Čítajte: Energetické nápoje vás môžu zabiť!

„Školáci do 14 rokov by preto mali okrem vody ukrytej v strave denne prijať asi 1,3 až 1,6 litra, starší chlapci asi 2 litre a dievčatá 1,6 litra tekutín,“ radí detská lekárka. Zároveň varuje pred konzumáciou ľadových čajov, džúsov a iných sladkých nápojov zo školských bufetov. Tých najmä mladí ľudia vypijú nepomerné množstvo, až trikrát viac, než mládež pred dvadsiatimi rokmi.

Poruchy pamäti i obezita

Podľa aktuálnych amerických výskumov sú pritom tieto nezdravé nápoje nielen príčinou detskej obezity, ale majú zničujúci vplyv aj na pamäť mladých ľudí. Príjem množstva jednoduchých cukrov z farebných limonád a džúsov totiž v čase dospievania spôsobuje zvýšený výskyt zápalov v hipokampe, mozgovom centre ovládajúcom učenie a pamäť.

Čítajte: Jedovatý biely cukor

Čistou vodou k dobrým známkam

V škole tak môže byť výmena fľaše koly za čistú vodu doslova kľúčom k dobrým známkam. Zdravá hydratácia pozitívne ovplyvňuje pamäť, pozornosť a schopnosť sústrediť sa, náladu a ďalšie mozgové funkcie detí. Známa dojčenská voda Lucka napríklad práve kvôli deťom v mladšom školskom veku uviedla aj zelenú detskú fľašu s praktickým uzáverom a obrázkami obľúbených rozprávkových hrdinov Chrobáčikov. Aj farebný obal je pre deti totiž atraktívnou zámienkou po fľaši vždy a znova siahnuť a napiť sa.

„Najlepšie je piť v pravidelných intervaloch čistú, slabo mineralizovanú pramenitú vodu bez bubliniek. Často odporúčam dojčenskú, ktorá detské telo nezaťaží prebytkom minerálnych látok a spĺňa tie najprísnejšie limity,“ potvrdzuje MUDr. Beňová dodávajúc, že minimálne pollitrová fľaša vody na desiatu by mala byť samozrejmosťou v taške každého školáka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

VČERA - 16:45Domáce

Prívalový dážď, ktorý v noci zo soboty na nedeľu zasiahol Nitru, spôsobil po nedávnych záplavách ďalšie problémy.

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

VČERA - 15:39Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini sa chystá postupne navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny.

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

VČERA - 15:29Domáce

Do našej oblasti bude prúdiť tropický vzduch.

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

VČERA - 15:03Domáce

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

VČERA - 13:59Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom Národnej rady SR.