Štátom hrozí pokuta, Európska komisia vyšetruje aj Slovensko
- 15:24 13.08.2014
- BRUSEL

Európske regulačné úrady začali súdne konanie voči väčšine členských štátov Európskej únie za to, že sa krajinám nepodarilo presadiť smernicu o energetickej účinnosti.
Európske regulačné úrady začali konanie voči dvadsiatim štyrom členským štátom Európskej únie vrátane Slovenska za to, že sa krajinám nepodarilo zaviesť do platnosti smernicu o energetickej efektívnosti.
Informovala o tom v stredu Európska komisia (EK). Medzi štáty, ktoré tvrdia, že sa im podarilo presadiť smernicu, patria Cyprus, Dánsko, Taliansko, Malta a Švédsko.
Aj napriek tomu, že Dánsko smernicu zaviedlo, neoznámilo zatiaľ EK splnenie povinnosti a patrí preto medzi štáty, ktorým EK odoslala formálne varovné listy. Na odpoveď majú krajiny dva mesiace. V opačnom prípade im hrozia pokuty.
Úspora energie je v súčasnosti jednou z priorít EÚ, keďže konflikt s Ruskom, ktoré je najväčším dodávateľom ropy a zemného plynu, posilnil obavy o energetickú bezpečnosť. Smernica o energetickej účinnosti bola schválená v roku 2012. Jej cieľom je znížiť spotrebu energie o 20 % do roku 2020.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.