• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
17°Bratislava

Tehotnú podnikateľku pustili z väzby, prokurátor nesúhlasí

  • 12:16 13.08.2014
  • PEZINOK
Tehotnú podnikateľku pustili z väzby, prokurátor nesúhlasí

Podnikateľka čelí obžalobe, na základe ktorej si mala údajne objednať vraždu svojho manžela.

Tehotná podnikateľka Eva T.-Z, obžalovaná z objednávky vraždy manžela Ľudovíta, v stredu uspela so žiadosťou o prepustenie z väzby pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne najvyšší súd. Dovtedy žena zostáva vo väzbe.

Obžalovaná v žiadosti argumentovala aj tým, že nemocnica pre väzobne stíhaných nie je vybavená na pôrod a popôrodnú starostlivosť, hrozilo by nebezpečenstvo na zdraví pre matku alebo dieťa. Na súde žena deklarovala, že po pôrode sa bude zdržiavať u matky v obci Strání v Českej republike 20 kilometrov od slovenských hraníc.

Podľa podnikateľky si svedok vymýšľa

Súd uznal, že na základe výnimočných okolností prípadu, teda jej vysokého stupňa tehotenstva, že sa nedopustí trestnej činnosti a dodrží nariadené povinnosti. Súd jej zakázal návštevy v dome v Chocholnej-Velčiciach, kde žila s manželom. Má aj zákaz priblížiť sa k manželovi na menej ako päť metrov, s výnimkou úradných miestností. Súdu musí oznámiť každú zmenu trvalého bydliska, z trvalého bydliska nesmie odchádzať na dlhšie ako 24 hodín.

Na stredajšom verejnom zasadnutí bol osobne aj manžel obžalovanej ženy, ale ani prokurátor, ani obžalovaná so svojím obhajcom nežiadali jeho výsluch. Jeho splnomocnenec navrhoval, aby ženu z väzby nepustili, manžel sa podľa neho obáva o svoj život.

Žiadal, aby súd rozhodol o zákaze priblíženia obžalovanej k jeho klientovi, ako aj o zákaze užívania domu, v ktorom s manželom bývala. "Ja som do dnešného dňa nikde v jeho výpovedi nezaznamenala, že sa obáva o svoj život," povedala obžalovaná. Podľa jej slov je celý prípad čisto vymyslený zo strany svedka Martina A.

Prokurátor nesúhlasil

Prokurátor navrhoval, aby žiadosť obžalovanej súd zamietol. "Mám za to, že na dôvodoch väzby sa nič nezmenilo a naďalej trvajú," povedal.

Obhajca podnikateľky pripomenul, že ako jediný a výlučný dôvod preventívnej väzby sa stále opakuje dôvodná obava, že by jeho klientka dokončila skutok. Podľa neho neexistujú žiadne dôkazy, len výpoveď svedka Martina A., ktorý v jednotlivých výsluchoch stupňoval svoje vyjadrenia a pridával ľudí, ktorých by jeho klientka mala údajne zámer zavraždiť.

V obžalobe je však len skutok objednávky vraždy manžela. "Mám za to, že po podaní obžaloby nie sú dôvody väzby," povedal obhajca. Podľa neho obžalovaná absolútne nemá záujem sa kontaktovať s poškodeným alebo svedkami, má na zreteli iné veci, teda starostlivosť o svoje zdravie a zdravie dieťaťa, ktoré sa narodí.

Obhajca hovoril o tom, že pár mesiacov po obvinení ženy ju manžel vyzval na vrátenie daru, teda časti nehnuteľnosti, ktorú jej po svadbe daroval. Neskôr dal návrh na rozvod a plánuje aj žalobu o zapretie otcovstva. "Všetky tieto žaloby budú pre moju klientku veľmi náročné, tieto povinnosti ju budú vrchovato zamestnávať," dodal obhajca.

Žena je v ôsmom mesiaci tehotenstva

Žena je vo vysokom štádiu tehotenstva, aktuálne v ôsmom mesiaci, rodiť by mala na konci septembra. Na to upozorňovala aj 22. júla, keď súd prijal na ňu obžalobu a ponechal ju vo väzbe pre obavu z možného pokračovania v trestnej činnosti.

Na súde vyhlásila, že po pôrode podľa vlastných slov určite nebude mať žiadne myšlienky, aby riešila svojho manžela alebo hocikoho iného. Súd konštatoval, že dôvod preventívnej väzby trvá. Už v prípravnom konaní žiadala o prepustenie z väzby, ani vtedy neuspela.

Prípravu vraždy svojho manžela 32-ročná žena na júlovom verejnom zasadnutí odmietla. "Skutok, ktorý je mi kladený za vinu, odmietam. Ja som vraždu manžela neplánovala," povedala vtedy na súde obžalovaná podnikateľka. Hlavné pojednávanie tejto kauzy sa malo na súde začať 6. augusta, ale jeden člen senátu bol práceneschopný, takže plánovaný trojdňový termín zrušili.

Podnikateľku s českým občianstvom zadržala polícia 24. januára tohto roka a 27. januára ju sudca vzal do väzby. VIAC O PRÍPADE SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

DNES - 22:19Domáce

Polícia žiada verejnosť o pomoc.

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

DNES - 21:59Domáce

Líder SNS Andrej Danko vo štvrtok vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú zvolal predseda českej strany SPD Tomio Okamura.

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

DNES - 20:52Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na webe.

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

DNES - 14:56Domáce

Polícia vyšetruje úmrtie mladistvej osoby, začala trestné stíhanie.

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

DNES - 14:26Domáce

Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí.