• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
25°Bratislava

Smer je netradične konzervatívnou stranou, myslí si Blaha

  • 9:42 07.08.2014
  • BRATISLAVA
Smer je netradične konzervatívnou stranou, myslí si Blaha

Pre smeráka Blahu nie sú prioritou práva homosexuálov ale silný sociálny štát, hoci sa tejto téme nebráni, lebo sa v Smere považuje za nositeľa liberálnych hodnôt.

Na západe nie je podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu bežné, že by sa v ľavicovom poslaneckom klube našlo toľko konzervatívnych poslancov ako v Smere-SD.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, Smer je v sociálnoekonomických témach vyhranene ľavicový. V kultúrnych otázkach je však väčšia voľnosť. "Je dôležité sa vždy dohodnúť, aby sme nevytvárali prehnané rozbroje. Vždy sa snažíme nájsť kompromis," uviedol.

Blaha rád rieši chlebové témy

Blaha priznáva, že sa v Smere-SD z neho stáva nositeľ liberálnych hodnôt, ako je obhajoba sexuálnych menšín, čomu sa nebráni. "Som typický sociálny demokrat západného typu. Pre mňa sú kultúrnoliberálne otázky ako aj ochrana menšín veľmi dôležité. Vždy som však bol nositeľom predovšetkým sociálnoekonomických tém," vyhlásil Blaha.

Dodal, že je predstaviteľom takzvanej starej ľavice, a teda hlavne ekonomických, sociálnych a chlebových tém, ako je pomoc ľuďom, rozdeľovanie peňazí, buchnutie po prstoch bankám, podpora družstiev, podpora všetkého, čo vyrovnáva materiálne podmienky v spoločnosti.

"Téma kultúrneho liberalizmu bola pre mňa vždy druho- až treťoradá. Nie preto, že by bola málo podstatná, ale preto, že dnes v dobe neoliberalizmu, keď sa ohrozujú všetky základné kompromisy sociálneho typu z minulosti, treba bojovať za ľudí práce," konštatoval.

Práva homosexuálov nemôžu byť priorita

Aj práva homosexuálov patria podľa Blahu do agendy modernej sociálnej demokracie, ale nemôže to byť priorita. "Iróniou je, že ak by som fungoval v sociálnodemokratickej strane v Nemecku, snažil by som sa možno mierniť kultúrnych liberálnych aktivistov, pretože tam je oveľa viac politikov, pre ktorých sú tieto otázky prioritné. Na Slovensku to vyšlo tak, že mi táto téma prischla, pretože v slovenskej sociálnej demokracii som v kultúrnych veciach najliberálnejší politik v poslaneckom klube. Nie je to však pre mňa priorita, tou je silný sociálny štát," zdôraznil.

Blaha je presvedčený, že celá slovenská spoločnosť sa bude časom posúvať ku kultúrnoliberálnejším hodnotám. "Tým, ako sme súčasťou európskych hodnotových rebríčkov, naši ľudia cestujú, vidia, že homosexuáli v Európe majú svoje práva a nie sú ohrozením spoločnosti. V kultúrnoliberálnej oblasti už ľavica hodnotový boj v Európe vyhrala. Ľudia sa cítia až trápne, ak majú otvorené výhrady k homosexuálom," vyhlásil.

Slovensko sa vyvíja liberálnejšie

Podľa neho si musíme uvedomiť, že pomoc menšine nemôže ohroziť väčšinu. "Slovenská spoločnosť sa vyvíja liberálnejším európskejším smerom. Je len otázkou času, kedy na Slovensku budeme nejakou formou tolerovať a uznávať istý druh menšinových práv, čo neohrozí ani rodinu, ani naše hodnoty. To sa nijako nevylučuje s tým, že sa musíme sústrediť na rodinu. Tá od nás potrebuje sociálnu a ekonomickú pomoc a nie pomoc symbolického typu," dodal s tým, že kultúrnoliberálne témy sú pre neho veľmi dôležité, ale druhoradé.

"Osobne sa tejto téme venujem možno minútu týždenne, pretože mám na starosť témy EÚ, družstiev, boj proti neoliberalizmu a ďalšie," povedal Blaha.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotný stav premiéra sa naďalej pomaly zlepšuje

Zdravotný stav premiéra sa naďalej pomaly zlepšuje

DNES - 13:13Domáce

Zdravotný stav predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) po atentáte sa naďalej pomaly zlepšuje.

SNS navrhuje možnosť spoplatniť poskytovanie informácií v zmysle zákona

SNS navrhuje možnosť spoplatniť poskytovanie informácií v zmysle zákona

DNES - 13:04Domáce

Poskytovanie informácií v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám by sa mohlo spoplatniť.

Polícia pátra po nezvestnej 16-ročnej Viktórii Popradu

Polícia pátra po nezvestnej 16-ročnej Viktórii Popradu

DNES - 12:59Domáce

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnej 16-ročnej Viktórii Burdiliakovej z Popradu.

SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

DNES - 12:42Domáce

Opozičná SaS navrhuje vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) so zástupcami koalície aj opozície.

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.