• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Rusko nechce, aby vyšetrovanie pádu lietadla viedla Ukrajina

  • 19:55 22.07.2014
  • KUALA LUMPUR
Rusko nechce, aby vyšetrovanie pádu lietadla viedla Ukrajina

Vyšetrovanie havárie lietadla malajzijských aerolínií na východe Ukrajiny by malo uskutočniť medzinárodné spoločenstvo a nie Ukrajina.

Rusko žiada spravodlivé vyšetrovanie

V utorok to vyhlásila ruská veľvyslankyňa v Malajzii Ľudmila Vorobjevová s tým, že na čelo vyšetrovania by sa mala postaviť Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO).

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate -----> TU.

Podľa jej pravidiel má vyšetrovanie viesť krajina, v ktorej došlo k leteckej nehode. "Toto je však výnimočná situácia, pretože oblasť (nehody) je vojnová zóna," povedala Vorobjevová novinárom. Rusko podľa nej žiada už od začiatku "spravodlivé, dôkladné a úplné vyšetrovanie" na čele s ICAO. Jedným z dôvodov je, že proruskí povstalci nedôverujú vláde v Kyjeve a obávajú sa, že ukrajinské úrady by mohli sfalšovať dôkazy proti nim.

Čierne skrinky na holandskú žiadosť zanalyzujú Briti

Britský premiér David Cameron v utorok oznámil, že medzinárodnú analýzu záznamníkov zrúteného malajzijského lietadla vykonajú britskí odborníci. Podľa Cameronovho oznamu na jeho konte ma sieti Twitter tak Londýn vyhovie žiadosti holandskej vlády.

Takzvané čierne skrinky prevezmú od malajzijskej vlády, ktorá ich v utorok získala od proruských povstalcov operujúcich na východe Ukrajiny, kde sa stroj zrútil. Podľa vlády v Kuala Lumpur sú záznamníky oranžovej farby nájdené v poli v dobrom stave.

Vlak s telami obetí havárie dorazil do Charkova

Vlak s telesnými pozostatkami väčšiny z 298 obetí havárie malajzijského lietadla v utorok dorazil na vojenskú základňu, ktorú kontroluje ukrajinská vláda. Ide o prvú zastávku v rámci cesty, na konci ktorej telá odovzdajú rodinným príslušníkom.

Celkovo päť chladiacich vagónov obsahujúcich asi 200 tiel dorazilo do mesta Charkov po tom, ako proruskí separatisti súhlasili s vypravením vlaku z Doneckej oblasti. Okrem pozostatkov militanti príslušným orgánom odovzdajú aj nájdené čierne skrinky zo zostrelného lietadla.

Pozostalých odškodnia 5-tisíc dolármi

Malajzijská letecká spoločnosť v pondelok potvrdila výšku predbežného finančného odškodnenia rodín obetí štvrtkového zrútenia sa jej stroja na Ukrajine. Podľa vedenie vlajkového prepravcu to bude 5000 dolárov na "okamžitú" finančnú pomoc pozostalým.

Spoločnosť zároveň odmietla pochybnosti o bezpečnosti trasy jej nedeľňajšieho letu z Kuala Lumpur do Londýna. Ten pre uzatvorenie časti ukrajinského vzdušného priestoru práve po zostrelení malajzijského stroja museli presmerovať. Fakt, že súčasťou trasy bola aj vojnou zmietaná Sýria, vyvolal pobúrenie. Podľa spoločnosti je to však medzinárodne overená letová trasa.

OSN požaduje sprístupnenie trosiek

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v pondelok jednomyseľne prijala rezolúciu, ktorou odsudzuje zostrelenie malajzijského dopravného lietadla nad Ukrajinou a požaduje, aby ozbrojené skupiny operujúce v oblasti umožnili "bezpečný a neobmedzený prístup" na miesta dopadu trosiek.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Pätnásťčlenný orgán tak urobil na podnet Austrálie, ktorá pri tragédii prišla o 28 občanov. Rada podobne ako vo vyhlásení prijatom ešte v piatok požaduje taktiež vyvodenie zodpovednosti a "úplnú spoluprácu všetkých štátov" podieľajúcich sa na vyšetrovaní udalosti. Podľa austrálskej ministerky zahraničných vecí Julie Bishopovej, ktorá prišla o rezolúcii rokovať do New Yorku, "obetiam a ich rodinám dlžíme vysvetlenie, čo sa stalo a kto bol za to zodpovedný".

Vláda odovzdá čierne skrinky vyšetrovateľom

Malajzijský premiér Najib Razak uviedol v utorok v stanovisku, že čierne skrinky zo zostreleného lietadla malajzijskej spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré vyzerajú byť v dobrom stave, bude uchovávať Malajzia až do vytvorenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu. "Potom ich odovzdáme tímu medzinárodných vyšetrovateľov na ďalšiu analýzu," povedal premiér.

Súvisiace:

Kyjev má dôkazy, že boeing nad Ukrajinou zostrelili Rusi

Rusku hrozia tvrdé sankcie, Holandsko vyzýva na rázny postoj

K zostreleniu lietadla na Ukrajine sa priznali separatisti

Londýn vyzve na zákaz exportu zbraní z Únie do Ruska


Čierne skrinky sa nachádzali v rukách proruských povstalcov, ktorí ich po dohode odovzdali malajzijským predstaviteľom. Podľa Razaka je súčasťou dohody aj umožnenie "bezpečného prístupu" nezávislým medzinárodným vyšetrovateľom na miesto havárie. Dohodu sa podarilo v pondelok dosiahnuť malajzijskej strane s lídrom povstalcov Aleksandrom Borodajom.

Demonštranti požadujú od Ruska spravodlivosť

Veľvyslanectvo Ruska v malajzijskom Kuala Lumpur bolo v utorok cieľom pochodu niekoľkých stoviek demonštrantov, ktorí požadovali "spravodlivosť" pre obete minulotýždňového zostrelenia lietadla malajziských aerolínií nad východom Ukrajiny ovládanom proruskými povstalcami a zadržanie vinníkov tragédie.

Organizátorom zhromaždenia bolo mládežnícke krídlo Zjednotenej národnej organizácie Malajcov, ktorá je najsilnejšou politickou stranou v krajine. Podľa jedného z účastníkov nebolo cieľom "nikoho obviňovať", ale iba "požiadať Rusko i Ukrajinu, aby spolupracovali s vyšetrovateľmi".

Nemenovaná pracovníčka veľvyslanectva povedala, že kolegovia dostali príkaz neopúšťať budovy, zatiaľ čo veľvyslankyňa Ľudmila Vorobjevová zopakovala, že Rusko nemá s pádom lietadla nič spoločné. "Povstalci nevlastia žiadne obranné systémy, ktoré by boli schopné zostreliť lietadlo vo výške 10 000 metrov... Rusko nikdy nedodáva takýto druh systémov," povedala Vorobjevová na tlačovej konferencii. Dodala, že Rusko nezvaľuje na nikoho vinu bez dôkazov a vyzýva na "dôkladné prešetrenie" udalosti.

Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur sa vo štvrtok zrútil do poľa pri hraniciach Ruska a Ukrajiny. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube. Stroj bol pravdepodobne zostrelený raketou, pričom hlavné podozrenie zatiaľ padá na proruských povstalcov operujúcich v nepokojnej oblasti. Tí vinu odmietajú a obviňujú vládne sily disponujúce raketovým systémom schopným zostreliť lietadlo v desaťkilometrovej výške.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Irán varoval Izrael aj pred

Irán varoval Izrael aj pred "najmenšou" odvetou za nedávny útok

DNES - 16:12Zahraničné

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne "čo i len najmenší krok" ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň "bolestivá".

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

DNES - 15:29Zahraničné

Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín.

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

DNES - 15:27Zahraničné

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy.

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

DNES - 14:10Zahraničné

Rusko dokázalo zničiť dôležitú elektráreň dodávajúcu elektrickú energiu do Kyjeva, pretože sa Ukrajine minuli obranné rakety. Vyhlásil to v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.