• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.4.2024Meniny má Justína
25°Bratislava

Londýn vyzve na zákaz exportu zbraní z Únie do Ruska

  • 19:54 21.07.2014
  • BRATISLAVA
Londýn vyzve na zákaz exportu zbraní z Únie do Ruska

Veľká Británia vyzve Európsku úniu, aby aktívnejšie uplatňovala existujúce protiruské sankcie a zakázala vývoz vojenskej techniky z EÚ do Ruska aj napriek možným negatívnym dopadom na svoju ekonomiku. Uviedol to v pondelok britský minister financií George Osborne.

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate -----> TU.

Odhodlanie potrestať tých, ktorí nesú zodpovednosť za zostrelenie civilného lietadla na východe Ukrajiny, nemôže nikto spochybňovať, povedal.

Sankcie zasiahnu celý ruský obranný sektor

Sankcie by mali podľa vlády v Londýne zasiahnuť celý ruský obranný sektor, ako aj firmy a jednotlivcov, ktorí podporujú ruskú vládu a separatistov na Ukrajine.

"Akékoľvek sankcie budú mať ekonomický dopad," uviedol Osborne pre rozhlasovú stanicu BBC. Zmieriť sa s porušovaním medzinárodne stanovených hraníc a strieľaním na civilné lietadlá by však viedlo k oveľa väčším ekonomickým škodám, zdôraznil britský minister.

Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko sa počas víkendu dohodli, že na utorňajšej schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli podporia vystupňovanie sankcií voči Rusku.

Už je toho dosť, varoval Jaceňuk Putina

Ruský prezident Vladimir Putin by mal pochopiť, že "už je toho dosť", povedal ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pondelok na tlačovej konferencii. Mal na mysli zasielanie zbraní z Ruska povstalcom bojujúcim proti ukrajinským jednotkám vo východnej Ukrajine.

"Neočakávam nič od ruskej vlády. Zásobujú zbraňami proruských povstalcov. Putin by mal pochopiť, že toto už nie je konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Je to medzinárodný konflikt," povedal Jaceňuk. "Rusko je na nesprávnej strane, na strane zla," dodal.

V súvislosti so zostreleným malajzijským lietadlom nad územím ovládaným proruskými separatistami Ukrajina uviedla, že je ochotná odovzdať koordináciu vyšetrovania dôvodov havárie lietadla medzinárodným partnerom, no Kyjev je presvedčený, že lietadlo malajzijskej leteckej spoločnosti Malaysia Airlines zostrelili "profesionáli", povedal Jaceňuk.

"Je jasné, že protiraketový systém BUK-M1 nemohli operovať opití proruskí teroristi," povedal Jaceňuk. "Ukrajina je pripravená odovzdať koordinačnú úlohu vo vyšetrovaní tragédie našim západným partnerom. Celý proces by malo riadiť Holandsko," povedal premiér, čím naznačil, že v zostrelení lietadla hrala úlohu Moskva.

Sankcie ohlásil aj Washington

Dôvodom sankcií je zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií, ktoré sa zrútilo vo štvrtok na východe Ukrajiny na území kontrolovanom proruskými separatistami. Pri páde lietadla zahynulo všetkých 298 osôb na palube.

EÚ minulý týždeň v stredu schválila nové sankcie proti vybraným ruským spoločnostiam a Moskve zablokovala prístup k úverom z programov Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Európskej investičnej banky.

Prísnejšie nové sankcie zamerané proti ruským firmám pôsobiacim v energetike, finančnom sektore a obrannom priemysle ohlásil v rovnakom čase aj Washington.

Súvisiace:

V Malajzii zakázali stávky na čísla spojené s Boeingom 777

Čierne skrinky z boeingu majú povstalci, čakajú na expertov

Rozkladajúce sa telá obetí boeingu dali do chladiaceho vlaku

Putin má poslednú šancu, varoval ho holandský premiér Rutte

K zostreleniu lietadla na Ukrajine sa priznali separatisti

Zostrelenie lietadla je budíček pre celý svet, tvrdí Obama

Kanada zavedie sankcie voči sektorom ruskej ekonomiky

Kanada v reakcii na zostrelenie malajzijského lietadla nad Ukrajinou zavedie sankcie voči rozsiahlej škále subjektov napojených na rôzne sektory ruskej ekonomiky. V pondelok to oznámil premiér Stephen Harper.

"Ohavný a kriminálny čin zostrelenia civilného lietadla z minulého týždňa je priamym produktom ruskej vojenskej agresie a ilegálnej okupácie Ukrajiny a demonštruje potrebu medzinárodného spoločenstva pokračovať vo vyvíjaní nátlaku na Putinov režim," uviedol Harper v stanovisku. Ako dodal, rozhodnutie zaviesť sankcie voči sektorom ruskej ekonomiky prijali v spolupráci s medzinárodnými partnermi.

"Vyzývame (ruského) prezidenta (Vladimira) Putina, aby okamžite nariadil stiahnutie vojakov z ukrajinských hraníc, zastavil prílev zbraní a militantov na Ukrajinu a využil ruský vplyv a presvedčil povstalcov, aby zložili zbrane," povedal Harper. Zároveň vyzval na neobmedzený prístup vyšetrovateľov na miesto havárie malajzijského boeingu.

Kanadský minister zahraničia John Baird v tejto súvislosti povedal, že nové sankcie pripravovali už pred haváriou malajzijského lietadla, tragédia však podnietila ich rozšírenie.
"Ruská federácia musí prijať nejakú zodpovednosť za tento neopísateľný zločin. Kremeľ možno nestlačil spúšť, určite však nabil zbraň a vložil ju do vražedných rúk," skonštatoval.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NATO označilo útok Iránu na Izrael za

NATO označilo útok Iránu na Izrael za "eskaláciu" a tiež vyzvalo na zdržanlivosť

DNES - 12:44Zahraničné

Severoatlantická aliancia taktiež odsúdila iránsky nočný útok na Izrael. Označila ho za "eskaláciu" napätia v regióne a všetky zúčastnené vyzvala na zdržanlivosť.

Rusko v reakcii na iránsky útok na Izrael vyzýva na zdržanlivosť

Rusko v reakcii na iránsky útok na Izrael vyzýva na zdržanlivosť

DNES - 11:55Zahraničné

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu vyjadrilo znepokojenie so stupňovaním napätia v oblasti Blízkeho východu a zúčastnené strany žiadalo o zachovanie zdržanlivosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová odsúdila iránsky útok na Izrael

Prezidentka Zuzana Čaputová odsúdila iránsky útok na Izrael

DNES - 11:22Zahraničné

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dôrazne odsudzuje iránsky útok na Izrael. Uviedla to na sociálnej sieti X.

Iránska armáda uviedla, že jej útok na Izrael dosiahol všetky svoje ciele

Iránska armáda uviedla, že jej útok na Izrael dosiahol všetky svoje ciele

DNES - 9:49Zahraničné

Iránska armáda v nedeľu oznámila, že jej útok dronmi a raketami na Izrael v odvete za smrtiaci úder na iránsky konzulát v sýrskom Damasku dosiahol všetky svoje ciele.

Čína vyjadrila hlboké znepokojenie v spojitosti s útokmi Iránu na Izrael

Čína vyjadrila hlboké znepokojenie v spojitosti s útokmi Iránu na Izrael

DNES - 9:43Zahraničné

Čína je hlboko znepokojená v spojitosti s narastajúcim napätím na Blízkom východe po tom, ako Irán v noci na nedeľu uskutočnil odvetný úder voči Izraelu.