Video: Prímerie skončilo, Izrael opäť ostreľuje Pásmo Gazy
- 19:21 16.07.2014
- JERUZALEM
Izrael v stredu pokračuje v ostreľovaní Pásma Gazy potom, čo v utorok zlyhalo prímerie navrhované Egyptom. Izraelské nálety zabili v stredu ráno najmenej sedem Palestínčanov a zničili dom politického lídra hnutia Hamás Mahmúda Zahára, ktorý sa ukrýva na neznámom mieste.
Hamás oficiálne oznámil Egyptu, že odmieta jeho návrh prímeria v Gaze. Informoval o tom v stredu hovorca islamistického hnutia. "Výsledkom rokovaní interných inštitúcií hnutia je odmietnutie návrhu a Hamás preto Egypt informoval, že sa ospravedlňuje za jeho neprijatie," povedal hovorca Sami Abú Zuhrí. Ozbrojené krídlo Hamásu už egyptský plán odmietlo v utorok a izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že Izrael ešte zintenzívni svoju viac než týždňovú ofenzívu proti Hamásu. Netanjahu ta urobil po tom, čo militantné hnutie vystrelilo na Izrael za 24 hodín najmenej 150 rakiet.
Odporúčame aj:
Izrael obvinil troch Židov zo zabitia palestínskeho chlapca
Izrael pokračuje v ostreľovaní, Palestína odpovedá raketami
Izrael varuje pred útokmi, Palestínčania masovo utekajú
Deväťdňová ofenzíva v Gaze vyžiadala už takmer 200 obetí vrátane najmenej 150 civilistov, prvú obeť hlási aj Izrael. Pri ostreľovaní militantov utrpelo doteraz zranenia aj 15 ďalších Izraelčanov.
Raketa vystrelená z Pásma Gazy zabila v utorok izraelského civilistu. Islamistická skupina Hamás sa prihlásila k zodpovednosti za vystrelenie rakety krátkeho doletu, ktorá dopadla do oblasti hraničiacej s Gazou. Podľa polície muž-tridsiatnik viezol vojakom na hraničnom priechode Erez jedlo, keď ho zasiahla strela.
Zelenskyj žiada o zahraničných vojakov: Toto potrebujeme pre mier
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si myslí, že akákoľvek mierová dohoda uzavretá s Ruskom by vyžadovala, aby na jej implementáciu dohliadalo najmenej 200.000 príslušníkov európskych mierových síl.
Šéf MAAE Grossi: Irán pri obohacovaní uránu "šliape na plyn"
Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi uviedol, že Irán "šliape na plyn" a urán obohacuje takmer na úroveň potrebnú na výrobu jadrových zbraní.
Po dobodaní 12-ročného chlapca zadržala polícia 14-ročného podozrivého
Polícia v britskom Birminghame preveruje kamerové záznamy a zhromažďuje dôkazy.
Guterres: K prímeriu v Pásme Gazy významne prispeli diplomatické aktivity Trumpa
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v stredu ocenil diplomatické úsilie amerického prezidenta Donalda Trumpa.
V Turecku začali pochovávať obete požiaru, ktorý vypukol v lyžiarskom stredisku
Turecko sa v stredu pripravovalo na pochovávanie obetí utorkového požiaru v lyžiarskom stredisku na severozápade krajiny, pri ktorom zahynulo 76 ľudí a ďalších 51 utrpelo zranenia.