V rumunskej hovädzine zrejme zistili chorobu šialených kráv
- 6:13 03.07.2014
- Bukurešť

Rumunsko vyváža ročne až milión kusov dobytka, prevažne do Holandska, Talianska a Chorvátska.
Chorobu šialených kráv zrejme zistili v rumunskej hovädzine. O jednom prípade informovali v stredu rumunskí predstavitelia, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AP.
Rumunská veterinárna a potravinová správa uviedla, že predbežný test z 1. mája naznačuje, že krava zabitá na úradne povolenom bitúnku bola nakazená chorobou šialených kráv, známou pod skratkou BSE.
Veterinárna správa ďalej uviedla, že zdochlinu zaslali do britského laboratória na ďalšie testy a že by mohlo ísť o "atypickú formu BSE, ktorá sa u dobytka objavuje prirodzene a mimovoľne".
Rumunskí predstavitelia oznámili prípad až po tom, čo sa Rusko rozhodlo zakázať dovoz rumunskej hovädziny a ako dôvod uviedlo obavy z BSE. Nie je jasné, ako sa o výskyte choroby Rusi dozvedeli.
Veterinárna správa vyhlásila, že prípad BSE nemalo Rumunsko od roku 1995, keď sa začali robiť testy na túto chorobu, a že verejnosť nebola súčasným "izolovaným prípadom" ohrozená.
BSE je pre kravy smrteľná a u ľudí môže spôsobiť smrteľnú chorobu mozgu, ak skonzumujú nakazené hovädzie mäso. BSE sa prvýkrát objavila koncom 80. rokov minulého storočia v Británii, kde ochoreli stovky ľudí a mnohí po skonzumovaní kontaminovaného mäsa zomreli. V nasledujúcich rokoch bolo zabitých 4,5 milióna kusov dobytka, aby sa zabránilo šíreniu choroby.
BSE následne prepukla v roku 2001 v Japonsku a v máji 2004 v Kanade.
Rumunsko vyváža ročne až milión kusov dobytka, prevažne do Holandska, Talianska a Chorvátska.

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.