U.S. Steel je malá pre americký akciový trh, opúšťa S&P 500
- 14:43 30.06.2014
- BRATISLAVA

Vôbec prvá firma na svete, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciou vyše miliardu amerických dolárov, nie je podľa S&P Dow Jones Indices v súčasnosti dostatočne veľká, aby tvorila americký akciový benchmark.
Kedysi najväčšia spoločnosť na svete a vôbec prvý podnik, ktorého trhová kapitalizácia prekročila 1 mld. amerických dolárov, opúšťa index zostavený z najväčších hráčov obchodovaných v Spojených štátoch amerických.
Je ňou oceliarska spoločnosť U.S. Steel, ktorá je dobre známa aj na Slovensku. V Košiciach totiž vlastní a prevádzkuje jediný podnik koncernu mimo amerického kontinentu.
"Spoločnosť založená J. P. Morganom a oceliarskymi magnátmi vrátane Andrewa Carnegieho je príliš malá pre americký akciový benchmark," cituje agentúra Bloomberg stanovisko S&P Dow Jones Indices, ktorá stanovuje váhy jednotlivých titulov v rámci indexu S&P 500.
U.S. Steel posledných päť rokov produkuje straty
Koncern U.S. Steel sa tak s aktuálnou trhovou hodnotou 3,8 mld. USD prepadne do indexu spoločností s nižšou kapitalizáciou S&P MidCap 400 už 1. júla po uzatvorení obchodovania.
Odborníci hovoria, že by to výraznejšie akciami oceliarskeho koncernu zatriasť nemalo. Ide totiž o "známe meno" a predsa len neopúšťa všetky indexy. Pravdou však je, že U.S. Steelu nepomáhali práve výsledky firmy samotnej.
V posledných rokoch totiž výrazne pocítila dopad nadbytočných kapacít v svetovom oceliarskom biznise a tiež konkurencie lacných dovozov. Posledných päť rokov produkuje straty a len tento rok sa podľa agentúry Bloomberg akcie koncernu prepadli o 12 %. A to je podľa objemu produkcie U.S. Steel stále najväčšou oceliarskou firmou v USA.
Spoločnosť má za sebou zaujímavú históriu
U.S. Steel vznikla už v roku 1901 a zakrátko dodávala až dve tretiny všetkej ocele spotrebovanej v USA. Počas druhej svetovej vojny patrila medzi spoločnosti s najväčšími kontraktmi, neskôr čelila aj pokusom o zoštátnenie.
V osemdesiatych rokoch sa pustila aj do ropného biznisu, neskôr sa však svojich nemetalurgických aktivít opäť vzdala. Jej prvou zahraničnou akvizíciou bola práve kúpa Východoslovenských železiarní v Košiciach v roku 2001.
Na jej miesto v rámci indexu S&P 500 bude zaradená firma Martin Marietta, ktorá sa zaoberá výrobou stavebných materiálov. Jej výsledky z posledného obdobia sú o poznanie impozantnejšie. Akcie spoločnosti v tomto roku posilnili podľa Bloombergu o 32 % a aktuálne dosahuje trhovú hodnotu 6,1 mld. USD.
(1 EUR = 1,3620 USD)

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.