• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
Bratislava

Maloobchod eurozóny posilnil najviac za sedem rokov

  • 10:33 08.06.2014
  • BRUSEL
Maloobchod eurozóny posilnil najviac za sedem rokov

Sezónne upravené maloobchodné tržby v eurozóne v apríli medzimesačne stúpli o 0,4 percenta a v rámci celej 28-člennej EÚ sa zvýšili o 0,6 percenta.


Medziročne maloobchod eurozóny v apríli vzrástol o 2,4 percenta a v rámci celej EÚ sa zväčšil o 3,4 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Medziročný rast maloobchodných tržieb eurozóny bol najsilnejší od marca 2007, kedy podľa Eurostatu stúpli o 3 percentá. Ich aprílový rast prekonal očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že bude na úrovni 1,3 percenta.

Slovenský medziročný rast tržieb presiahol päť percent

Na Slovensku tržby maloobchodu v apríli medzimesačne posilnili o 0,4 percenta, čiže zhodne s priemerom eurozóny. Medziročný rast bol na úrovni 5,8 percenta, čiže bol silnejší v porovnaní s priemerom eurozóny.

Medziročný rast slovenských maloobchodných tržieb sa pritom zrýchľuje už od decembra, kedy bol na úrovni 0,7 percenta. V rámci členských krajín EÚ v apríli maloobchod medziročne vzrástol najmä v Lotyšsku (10,5 percenta), Estónsku (9,3 percenta), Veľkej Británii (8,4 percenta) a Litve (8 percent). Medziročne maloobchod oslabil iba v Portugalsku (-0,4 percenta).

Medzimesačne najviac oslabili tržby Rumunska

Medzimesačne maloobchodné tržby posilnili najvýraznejšie v Lotyšsku (2,5 percenta), Veľkej Británii (2,1 percenta) a v Estónsku, Francúzsku a Slovinsku (zhodne 1,4 percenta).

Najviac v porovnaní s marcom oslabili v Rumunsku (-3,2 percenta), na Malte (-2,6 percenta) a v Nemecku a Portugalsku (zhodne -0,9 percenta).

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

VČERA - 17:58Ekonomické

Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

VČERA - 17:22Ekonomické

Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

VČERA - 13:07Ekonomické

Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

VČERA - 10:35Ekonomické

Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA

VČERA - 9:50Ekonomické

Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).