• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
14°Bratislava

Pacienti by sa čoskoro mali zbaviť niektorých poplatkov v ambulanciách

  • 11:40 05.06.2014
  • BRATISLAVA
Pacienti by sa čoskoro mali zbaviť niektorých poplatkov v ambulanciách

Novela zákona tiež spresní, ako má vyzerať doklad o zaplatení. Rezort upozorňuje, že lekár ho má vydať automaticky, nie na vyžiadanie pacienta.

Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do piatich dní - v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) dnes predstavilo zmeny v poplatkoch, ktoré pripravilo v spolupráci s lekármi, pacientmi a vyššími územnými celkami. Legislatívny návrh plánuje dať rezort na pripomienkovanie v najbližších dňoch. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru-SD) by nový systém mohol platiť už na jeseň tohto roku.

Doterajší systém poplatkov podľa ministerky nejasne stanovoval, za čo pacient môže a musí platiť. Stávali sa tak prípady, že pacienti platili za poskytnutie mobilu na lekára, vystavenie receptu bez čakania, objednanie na vyšetrenie formou e-mailu, komfort pri čakaní, čo znamenalo vodu a plastové poháre a ďalšie. Podľa nového systému pacient nemá platiť poplatky za žiadne úkony súvisiace s vyšetrením, ktoré lekárom plne hradia poisťovne. "Do tohto vyšetrenia spadá objednávanie, okrem objednávania, ktoré je skutočne prednostné, teda do piatich dní. Takisto aj všetky výstupy a potvrdenia súvisiace s vyšetrením, ktoré prebehlo, sú súčasťou platby, ktorú dostáva lekár z verejného zdravotného poistenia a nemôže pýtať za to poplatky od svojho pacienta," vyhlásila dnes Zvolenská. Platiť by sa tak po novom nemalo ani za potvrdenie ospravedlnenky pre dieťa či vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu.

Poplatky

"Poplatky budú môcť vyberať za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a za výkony pri chorobách, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia," doplnila generálna riaditeľka legislatívno-právnej sekcie MZ Kristína Nedielková. Zákon stanoví, že lekár nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti plne hradenej z verejného poistenia, akoukoľvek platbou od pacienta.

Nová legislatíva nestanovuje presnú výšku poplatkov ani ich limity. Poplatky si stanovia samotní lekári, cenníky im budú schvaľovať samosprávne kraje. "Vyššie územné celky majú zároveň kompetenciu kontrolovať ich dodržiavanie aj ich pokutovať v prípade nedodržiavania," dodala ministerka.

Doklad o zaplatení má lekár vydať automaticky

Novela zákona tiež spresní, ako má vyzerať doklad o zaplatení. Rezort upozorňuje, že lekár ho má vydať automaticky, nie na vyžiadanie pacienta. Na doklade má byť presne uvedené, za čo pacient zaplatil, nielen to, že išlo o "administratívny poplatok", ako sa stávalo v niektorých prípadoch. Ambulancia musí na doklade presne uviesť aj cenu a dátum poskytnutia.

Zmeny v poplatkoch víta Asociácia na ochranu práv pacientov SR. "Toto je pozitívna úprava,"zhodnotil dnes prezident asociácie Petr Kučera, ktorý oceňuje, že sa na nej podieľali okrem ministerstva aj pacienti a lekári.

Podľa prvého viceprezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariana Šótha je dobré, že rezort chce urobiť poriadok v systéme poplatkov. Na druhej strane dodáva, že lekári, ktorí vyberajú "absurdné" poplatky, sú skôr výnimkami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

VČERA - 19:42Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.

Grapefruit je zdravý, ale nie pre každého. Títo ľudia by sa mu mali vyhnúť

Grapefruit je zdravý, ale nie pre každého. Títo ľudia by sa mu mali vyhnúť

7:52 16.05.2024Zdravie

Citrus nabitý antioxidantmi môže niektorým ľuďom uškodiť.

Ako rozpoznať rakovinu žlčových ciest: Tieto príznaky si mnohí zamieňajú za bežné tráviace problémy

Ako rozpoznať rakovinu žlčových ciest: Tieto príznaky si mnohí zamieňajú za bežné tráviace problémy

21:23 13.05.2024Zdravie

Rakovina žlčových ciest je jednou z najzákernejších foriem rakoviny.